Spawarka światłowodowa – co warto wiedzieć?

Share

networking-2633600 960 7201

Spawarka światłowodowa – co to jest?

Spawarka światłowodowa jest urządzeniem, którym łączysz włókna kabla światłowodowego. Łączysz je zgrzewając końcówki w łuku elektrycznym. Włókna, które zespawasz za pomocą spawarki światłowodowej, możesz zabezpieczyć termokurczliwymi osłonkami. Cały przewód natomiast umieszczasz w tak zwanej mufie światłowodowej.

Spawarka światłowodowa – jakie są rodzaje?

Możesz wyróżnić spawarki światłowodowe ze względu na datę produkcji. Wyróżnisz więc:

spawarki światłowodowe starego typu,

nowoczesne spawarki światłowodowe.

Spawarki światłowodowe starego typu mają okular, a także dwa obiektywy. Dzięki obiektywom możesz ręcznie ustawić włókna w każdej płaszczyźnie.

W nowoczesnych spawarkach światłowodowych włókna ustawia się automatycznie. Obraz możesz natomiast obserwować za pomocą specjalnie wbudowanego monitora.

Spawarki światłowodowe możesz także wyróżnić, uwzględniając sposób centrowania. Wyróżnisz więc:

• spawarki światłowodowe z centrowaniem do płaszcza,
• spawarki światłowodowe z centrowaniem do rdzenia,
• spawarki światłowodowe z centrowaniem aktywnym.

Spawarka światłowodowa z centrowaniem do płaszcza jest wyposażona w dwa silniki, dzięki którym możesz przybliżać i oddalać włókno światłowodowe. Centrowanie włókien to tutaj nic innego jak przybliżanie ich do siebie. Możesz zauważyć, że w tym przypadku średnica rdzenia może być inna. Jeśli zastosujesz spawarkę światłowodową centrującą do płaszcza ze stałymi v-rowkami, zwiększy się tłumienie spawu, który wykonasz.

Z kolei spawarka światłowodowa z centrowaniem do rdzenia jest wyposażona w sześć silników, dzięki którym idealnie centruje obydwa włókna światłowodowe. Dwa silniki umożliwiają pracę kamerom, dzięki którym możesz wykonać dokładne przybliżenie. Następnie obraz przesyłany z kamery możesz przeanalizować i automatycznie dobrać parametry spawu dla włókien, które są już w spawarce światłowodowej.

Spawarka światłowodowa z centrowaniem aktywnym jest wyposażona w dwa dodatkowe silniki. Silniki te poruszają v-rowkami, co przekłada się na lepszą precyzję centrowania włókien światłowodowych. W ten sposób zmniejszasz tłumienie spawu, nawet jeśli użyjesz włókna innego typu od różnych marek. Spawarka światłowodowa tego typu doskonale zdaje egzamin podczas budowania sieci FTTH.

Spawarka światłowodowa – jakie jest jej zastosowanie?

Spawarka światłowodowa jest urządzeniem, które możesz stosować w każdym typie instalacji telekomunikacyjnych. Spawarka światłowodowa znajduje też zastosowanie w telewizji kablowej, jak i przemysłowej CCTV. Nadaje się także znakomicie do realizacji instalacji FTTH, które montuje się wewnątrz budynku.

Jeśli chcesz wybrać spawarkę światłowodową, która spełni wszelkie twoje oczekiwania, zdecyduj się na ten serwis:https://www.interlab.pl/produkty/spawarka-swiatlowodowa.html W ofercie znajdziesz zarówno profesjonalne spawarki światłowodowe, jak i niezbędne do nich akcesoria. Jeśli zależy ci na precyzji i szybkości łączenia włókien, w takim razie zdecyduj się na firmę Interlab.  
 
 
 

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie