WYWIAD - Grupa Topex - Dyrektor Generalny Piotr Potowski

Share

TOPEX1

Grupa Topex to dynamicznie rozwijająca się polska firma oferująca szeroki asortyment narzędzi i elektronarzędzi (ponad 6000 produktów w 7 zróżnicowanych pod kątem odbiorców markach).

Na tle konkurencji wyróżnia nas kompleksowe podejście do sprzedaży – dobór właściwych produktów w dopasowanej do jakości cenie, odpowiedni wachlarz benefitów i kanałów komunikacji z konsumentem, spójne materiały ekspozycyjne i reklamowe, logistyka dostaw oraz szeroki wachlarz usług posprzedażowych. Istniejemy po to, by ułatwiać życie ludziom, którzy używają narzędzi. Konsekwentna budowa silnej pozycji w branży pozwoliła nam stać się liderem rynku narzędziowego w Polsce i jednym z najważniejszych dostawców w Europie Środkowo-Wschodniej. Solidność, kompetencja, dojrzałość i duch przedsiębiorczości to wartości, którymi kieruje się ponad 400 osobowy zespół naszych pracowników, wspierających partnerów handlowych na wielu rynkach i w wielu kanałach sprzedaży. Ekskluzywnego wywiadu udzielił Dyrektor Generalny Grupy Topex – Pan Piotr Potowski.

Proszę powiedzieć, jakie były początki i najważniejsze momenty w rozwoju Grupy Topex?

Firma powstała na początku lat 90. Właścicielami, od początku jej istnienia są dwaj polscy przedsiębiorcy – Pan Piotr Topolewicz i Pan Andrzej Gackowski. To dzięki ich determinacji i ciężkiej pracy marki i produkty Grupy Topex, zakorzeniły się w Polsce i zaczęły dynamicznie zdobywać kolejne rynki zagraniczne. Drugim ważnym czynnikiem, który zbudował pozycję firmy, to zaufanie, którym właściciele obdarzali wszystkich pracowników dołączających do organizacji. Dzisiejsza struktura to zgrany i silny zespół kompetentnych osób i to sprawia, że spółka nieustannie rozwija się w wielu obszarach. Ważne etapy rozwoju Grupy Topex, o których warto wspomnieć to na pewno:

rozwój marek należących do Grupy Topex i odejście od modelu dystrybucji marek obcych;
otwarcie spółek córek na kluczowych rynkach zagranicznych: Rosja, Ukraina i Rumunia;
rozbudowa i modernizacja magazynu
powstanie spółki GTX Service, której zadaniem jest rozwój kompetencji w zakresie serwisowania urządzeń elektrycznych, sprzedaży części zamiennych oraz szerokiej gamy usług około narzędziowych;
inwestycje w budowę systemów dystrybucji w rynkach eksportowych

Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swoich produktach i markach oraz zapleczu produkcyjnym firmy?

W naszej strategii marketingowej określiliśmy, że będziemy pracować na portfelu kilku marek tak, by trafić do różnych grup konsumentów i możliwie najlepiej dopasować ofertę produktową do ich potrzeb. W swojej ofercie posiadamy artykuły z dwóch kluczowych kategorii – narzędzi ręcznych i elektronarzędzi. Mamy marki, które są skierowane dla profesjonalistów, takie jak NEO TOOLS (narzędzia ręczne), czy GRAPHITE i GRPAHITE PRO (elektronarzędzia) oraz marki, które przeznaczone są dla majsterkowiczów: VERTO i TOPEX. Ponadto osobom, które potrzebują podstawowych narzędzi w dobrej cenie, oferujemy asortyment marki TOP TOOLS. Całość dopełnia marka GTX Service, która zajmuje się serwisowaniem i wypożyczaniem narzędzi oraz dostarczaniem i wymianą części zamiennych. GTX Service świadczy swoje usługi dla wielu innych marek – również tych z poza naszego portfela. W naszym magazynie posiadamy około miliona części zamiennych, a dla marek Grupy Topex części dostępne są do 10 lat wstecz od daty zakupu urządzenia. Dzięki temu budujemy długookresową więź z konsumentem, nie tylko w okresie gwarancyjnym, ale również po jego zakończeniu. Przez lata wypracowaliśmy też optymalny system doboru fabryk, spełniających nasze oczekiwania w zakresie jakości i powtarzalności produkcji.

Która marka Państwa zdaniem jest obecnie najważniejsza i dlaczego?

Ciężko mówić o markach ważnych i mniej ważnych - każda ma do odegrania konkretną rolę w strategii firmy. Aktualnie na rynku widoczny jest trend, że coraz większa grupa konsumentów jest gotowa zapłacić więcej za wyższą jakość wyrobów i dodatkowe benefity, które są z nimi związane. Duża część produktów marki NEO TOOLS ma 25 lat gwarancji oraz certyfikat TUV w najwyższej klasie M+T, marka GRAPHITE PRO po zarejestrowaniu produktu na stronie internetowej oferuje aż 5 lat gwarancji – konsumenci dostrzegają takie elementy, dlatego od wielu lat marki z wyższego segmentu cieszą się większym zainteresowaniem. Ale tak jak wspominałem wcześniej - chcemy odpowiadać na potrzeby wielu grup konsumentów.

Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Czynniki, które budują zaufanie naszych klientów to konsekwencja oraz partnerskie relacje. Jesteśmy organizacją działającą głównie w sektorze B2B, więc jako naszych bezpośrednich klientów postrzegamy firmy, które do swoich sklepów czy hurtowni kupują nasze produkty, a dopiero później sprzedają je konsumentowi. Z racji wieloletniej współpracy z naszymi klientami wiemy, że nasz rozwój może być możliwy wyłącznie wraz z rozwojem naszych partnerów. W ostatnich latach przykładem takiego wspólnego wzrostu był projekt Centrów Narzędziowych, który zrealizowaliśmy z wybranymi klientami. W punktach sprzedaży, które zdecydowały się przystąpić do tego programu, pojawiały się nowoczesne systemy ekspozycji, dodatkowa komunikacja oraz rozbudowany program wsparcia. Dzisiaj podobny program rozwijamy na rynkach eksportowych, gdzie również liczymy na bardzo dynamiczne wzrosty, takie jak odnotowaliśmy w Polsce. To oczywiście tylko jeden z przykładów naszego partnerskiego podejścia do klientów. Wśród innych wymieniłbym: przygotowywanie marek własnych dla naszych partnerów handlowych, szereg aktywności promocyjnych - w tym kampanie telewizyjne, które wielokrotnie realizowaliśmy wspólnie w ostatnich latach. W relacjach biznesowych nie zawsze wszystko idzie idealnie, ale wielokrotnie słyszeliśmy od naszych klientów, że jesteśmy firmą, która zawsze jest otwarta na dialog i poszukiwanie optymalnego dla obydwu stron rozwiązania.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do sukcesu?

Misją naszej firmy jest ułatwienie życia ludziom, którzy używają narzędzi. W naszej strategii nie jest najważniejszy sam proces sprzedaży produktu - to tylko pewien etap do tego by użytkownik zrealizował swoją potrzebę. A potrzeby te są bardzo różne: naprawa sprzętu, odświeżenie czy wyremontowanie mieszkania, samodzielne budowanie czy konstruowanie itp. Za każdym sprzedanym narzędziem stoi potrzeba i pewna historia, w której nasz produkt bardzo często odgrywa kluczową rolę. Jeśli chodzi o strategiczny potencjał Grupy Topex to bez wątpienia jest to dywersyfikacja, jaką od kilku lat budujemy w różnych obszarach. Dotyczy ona zarówno sprzedaży i jej wielowymiarowej struktury, marketingu i portfela marek, ale również podejmowania wyzwań i nowych kierunków rozwoju - na przykład wspomniany wcześniej rozwój marki GTX Service.

Jakie nowe produkty w przyszłości pojawią się w Państwa ofercie?

Proces wprowadzania nowości jest poufny, więc nie mogę zdradzać szczegółów. Mogę jednak ujawnić, że rocznie wprowadzamy do oferty kilkaset nowych produktów, a w ostatnich latach udział nowości w całej sprzedaży znacząco wzrastał. To także potwierdza, że nasze nowe produkty są coraz lepiej dopasowane do potrzeb konsumentów. Najbliższa przyszłość przyniesie nowe, bardzo ciekawe grupy produktowe, zarówno w sektorze elektronarzędzi jak i narzędzi ręcznych Grupy Topex.

Czy na przestrzeni ostatnich dwóch lat były realizowane jakieś inwestycje?

Kilka lat temu zakończyliśmy największą jak do tej pory inwestycję infrastrukturalną - budowę naszego automatycznego magazynu. Poza tym co roku podejmujemy szereg działań i inwestycji w kluczowe obszary rynku, by rozwijać i promować marki i produkty zarówno w Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Mało tego - od lat inwestujemy w rozwój technologii IT w naszej branży – dobrym przykładem są tutaj autorskie platformy, które cieszą się dużą aprobatą użytkowników: „Strefa Klienta” do obsługi kontrahentów B2B i zaawansowany e-commerce „GTX Service”. Przed nami kolejne ogromne wyzwanie z obszaru IT – wprowadzenie nowego gracza na rynek - własnej platformy e-commerce’owej B2C, pod nazwą FIXERO.COM, która już działa w sieci.

Czy mają Państwo w planach nowe inwestycje z dalszym rozwojem Grupy?

Inwestycje w kanały sprzedaży są działaniami powtarzanymi systematycznie, choć co roku staramy się rozkładać nacisk, w zależności od kondycji rynku budowlanego oraz prowadzonych przez nas projektów. Jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne to przed nami modernizacja starszej części magazynu, którą mamy zaplanowaną na ten rok.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Jesteśmy dumni z trwałej współpracy jaką zbudowaliśmy z naszymi kontrahentami –jest ona efektem bezwzględnej uczciwości wobec klientów i konsumentów, która nas od zawsze charakteryzuje. Musimy jednak pamiętać, że rynek narzędziowy, jest obszarem bardzo konkurencyjnym, w którym nie zawsze wszyscy grają fair. Na półkach sklepowych i w Internecie nie trudno znaleźć dziś produkty nie spełniające należytych norm, choć takowe deklaruje podmiot odpowiedzialny za ich wprowadzenie. Są także marki narzędzi, które posiadają niemiecko-brzmiące nazwy i chwalą się „niemiecką jakością” choć de facto nie mają nic wspólnego niemieckimi producentami. My, jako firma ze 100% polskim kapitałem, mająca w ofercie polskie marki od zawsze stawiamy na uczciwość wobec naszych partnerów handlowych i konsumentów, a oni doceniają to wybierając nasze produkty.

Którzy z Państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Każdy klient jest dla nas ważny, ale przy doborze partnerów w biznesie musimy zwracać uwagę na to, że część klientów ma własne strategie rozwojowe, niekoniecznie spójne z naszymi kierunkami. Przykładem może być jedna z większych sieci marketów międzynarodowych, która zadeklarowała ograniczenie liczby narzędzi od zewnętrznych producentów w swoim sklepie, a dużą część sklepowej półki postanowiła przeznaczyć dla marki własnej, co niestety wiąże się z delistingiem produktów wielu marek, w tym naszych. Czy ta strategia jest właściwa? Moim, zdaniem niesie ona ze sobą duże ryzyko. W tej branży zawężenie wyboru powoduje niezadowolenie i skierowanie się nabywców do innych punktów sprzedaży. To co robimy w takiej sytuacji to nakierowanie konsumenta na inne obszary naszej działalności – choćby zapewnianie serwisu i części zamiennych. Tego typu rozwiązanie oferuje nasza spółka GTX Service. Jako firmie zależy nam na szerokiej dostępności naszych produktów i obecności na wielu rynkach, ale ta obecność musi być oparta o jasne, przejrzyste relacje i warunki handlowe oraz zaangażowanie zarówno po stronie Grupy Topex jak i po stronie naszych partnerów.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Mamy w firmie szereg aktywności CSR, które można podzielić na 2 obszary. Pierwszym są aktywności wewnętrzne. To szeroki katalog działań i benefitów, które mają ogromny wpływ na komfort i jakość pracy naszych pracowników. To między innymi szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, pikniki rodzinne, parking dla rowerów, zbiórki elektrośmieci czy cotygodniowy dyżur lekarza w biurze. Drugim obszarem, który wielu osobom bardziej kojarzy się z działaniami CSR, to inicjatywy zewnętrznie Grupy Topex. Współpracujemy ze szkołami wyższymi i technikami, zaopatrzając je w narzędzia. Wspieramy także lokalne społeczności przekazując do testów Ochotniczym Strażom Pożarnym nasze produkty, a także co roku organizujemy spotkanie firmowe na którym pomagamy naszą pracą – najczęściej w renowacji czy naprawie elementów wyposażenia wnętrz w instytucjach takich jak Domy Dziecka czy Ośrodki Pomocy Społecznej. Chętnie obejmujemy też patronaty nad różnymi akcjami społecznymi. Szczególnie cieszą nas aktywności, w których można wykorzystać nie tylko nasze produkty, ale również zaangażować do działań naszych pracowników.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Nagrody same w sobie nie są celem naszej działalności, ale są efektem ciężkiej pracy wielu działów w firmie oraz naszego podejścia do biznesu. Wymieniając najważniejsze wyróżnienia należy wspomnieć o: Firma Fair Play, Budowlana Firma Roku, czy Solidny Pracodawca Dekady. Nasze marki otrzymały także szereg wyróżnień nadanych przez konsumentów, takich jak: Konsumencki Lider Jakości, Laur Klienta czy Superbrands Created in Poland. Prace nad produktem i komunikacją marek również zostały docenione przez specjalistów z branży. Jeśli chcielibyśmy się czymś szczególnie pochwalić, to na pewno byłoby to nasze zaangażowanie w procesy związane z kontrolą i utrzymaniem jakości, a co za tym idzie otrzymane certyfikaty. Nasz ostatni sukces to uzyskanie ISO 9001:2015.Dzięki temu nasze procedury oraz normy kontroli jakości, opisujące przeprowadzanie testów jakościowych urządzeń elektrycznych i narzędzi ręcznych, są teraz zgodne z jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych światowych standardów kontroli jakości. Ponadto duża część produktów marki NEO otrzymała 25 letnią gwarancję i znak TUV Rheinland – niemieckiego ośrodka, który certyfikował nasze laboratorium. Wszystko to świadczy o nastawieniu Grupy Topex na jakość i najwyższe standardy kontroli produktów - po to, żeby spełnić oczekiwania wszystkich użytkowników narzędzi.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie