Najlepsze oświetlenie biura

Share

najlepszeoswietleniebiura1

Biuro jest miejscem niezwykle reprezentacyjnym w którym konieczne jest zastosowanie punktowego oświetlenia dla wszystkich stanowisk pracy. Ponieważ tradycyjne lampki nie są zbyt praktyczne najlepszym rodzajem oświetlenia jest sufitowe.

Tu sprawdzają się żarówki LED 12V, które są doskonałym zamiennikiem tradycyjnych halogenów.

Żarówki LED 12V – czym się charakteryzują?

Żarówki LED 12V to niewielkie żarówki z diodami LED, które znajdują zastosowanie do oświetlenia wnęk, półek, a także sufitów podwieszanych. Jak wszystkie żarówki ledowe charakteryzują się długą żywotnością, jednak by mogła zostać zapewniona konieczne jest zastosowanie odpowiedniego transformatora LED.

Musi być to zasilacz impulsowy stabilizowany, a w żadnym wypadku nie nadaje się transformator elektryczny. Trzeba pamiętać, że zastosowanie niewłaściwego zasilacza powoduje migotanie żarówki, jej przegrzewanie i szybsze uszkodzenie diod, które normalnie pracowałyby znacznie dłużej i efektywniej.

Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy

Biurko wymaga zastosowania dobrego oświetlenia punktowego, aby światło było odpowiednio rozproszone i miało odpowiedni poziom intensywności. Długie świetlówki dawno przestały mieć rację bytu. Przede wszystkim bardzo długo się nagrzewają wydając przy tym charakterystyczny dźwięk. Ponadto zawierają szkodliwą rtęć. Dlatego w biurach stosuje się oświetlenie ledowe. Punktowo przymocowane żarówki LED 12V świetnie sprawdzają się do sufitów podwieszanych umieszczonych nad przestrzenią biurową.

Reprezentacyjne oświetlenie wnęk i witryn – żarówki i taśmy LED

Żarówki niskonapięciowe i taśmy LED mogą świetnie sprawdzić się do oświetlenia wnęk i witryn. Taśmy LED umieszczone na tylnej ściance szklanej szyby dobrze rozpraszają światło podkreślając znajdujące się w witrynie przedmioty. Zastosowanie matowego szkła sprawia, że światło rozlewa się na całą półkę i świeci pełnym blaskiem. Można dostosować barwę diod do koloru mebli, aby stanowiły dopełniające się połączenie. Zastosowanie taśmy RGB umożliwia sterowanie kolorami podświetlenia pilotem, co sprawia, że biurowe wnętrze o różnych porach czy w poszczególnych dniach tygodnia może prezentować się nieco inaczej.

Oczywiście żarówki LED 12V można zastosować również do oświetlenia biurka niewielką lampką wolnostojącą, która może stanowić także dodatkowe źródło światła, np. w miejscu wydzielonym na poczekalnię dla klientów. Żarówki LED 12V i taśmy LED sprawdzą się doskonale do oświetlenia recepcji. Wyeksponują recepcyjną ladę i dodadzą miejscu więcej prestiżu poprzez odpowiednią grę światła.

Jaką barwę oświetlenia LED wybrać do biura?

Wybór barwy oświetlenia do biura jest niezwykle istotny. O ile w przypadku taśm led możliwe jest wybranie również ciepłego oświetlenia witryn czy półek, o tyle biorąc pod uwagę dobór rodzaju oświetlenia sufitowego i decydując się na żarówki LED 12V, należy wybrać te o zimnej barwie. Taka sprzyja bowiem skupieniu i koncentracji i pozwala wykonywać pracę bardziej efektywnie. Do czytania i pracy przy komputerze najlepsza będzie temperatura barwowa 4000-5000 K. Z kolei wskaźnik oddawania barw w miejscu pracy nie powinien być niższy niż 80 w 100-stopniowej skali Ra. Tylko takie światło pozwala na zapewnienie zdrowych warunków, w których oczy nie męczą się bardzo szybko. Najlepszej jakości żarówki LED najczęściej mają ten wskaźnik w granicach 90.

W ten sposób zapewnione zostają odpowiednie warunki pracy w biurze i przestrzegane są przepisy BHP w tym zakresie. Warto podkreślić, że żarówki LED 12V, podobnie jak inne rodzaje LED nie potrzebują czasu na nagrzewanie i od razu świecą pełnym światłem. Do tego są 90% bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek i nawet o 50% od świetlówek. Pozwala to zatem również na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną, a jak wiadomo rachunek ekonomiczny w biurze liczy się bardzo, a jeśli oszczędność odbywa się bez szkody dla zdrowia, a nawet poprawie dotychczasowych warunków, tym chętniej do biura wybiera się oświetlenie LED.

Warto podkreślić, że oświetlenie LED może doskonale podkreślać aranżację biura w wybranym stylu. Minimalistyczne oprawy świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz, a jednocześnie są na tyle dyskretne, że nie zdominują również bardziej klasycznej aranżacji. Dodatkowo można wybrać oświetlenie LED, które jest stylizowane, np. świeczki LED, które sprawdzają się w przypadku kinkietów. Możliwości na efektywne oświetlenie biura jest naprawdę wiele, a żarówki LED 12V sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie można zastosować większych, bądź stawia się na punktowe oświetlenie.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie