magazine top

voestalpine

voestalpine High Performance Metals Polska Sp. z o.o. powstała w 1997 roku. Spółka reprezentuje w Polsce dywizję High Performance Metals Grupy voestalpine. Dywizja skupia się na produktach przeznaczonych wymagającym technologicznie aplikacjom i jest światowym liderem w produkcji stali narzędziowych, specjalnych oraz artykułów spawalniczych.

Specjalnie dla BusinessPL wywiadu udzielił zespół menedżerów voestalpine High Performance Metals Polska.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa voestalpine High Performance Metals Polska i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Cezary Żurada – Prezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający: Spółka voestalpine High Performance Metals rozpoczęła działalność w 1997 roku w kompleksie magazynowo-biurowym w Łomiankach koło Warszawy. Z tego obiektu, o powierzchni 1.200 m², uruchomiono sprzedaż stali narzędziowej, szybkotnącej i specjalnej z hut Böhler (Austria) oraz Uddeholm (Szwecja), a także materiałów spawalniczych. Kolejnym etapem w historii rozwoju firmy było otwarcie w 2003 roku magazynu na Śląsku i jego rozbudowa w Mysłowicach w 2015 roku do powierzchni 4.800m². W 2006 roku również w Mysłowicach rozpoczęła działalność hartownia usługowa, a w 2015 roku zakład nakładania powłok PVD. Naszą ostatnią inwestycją jest hartownia usługowa w Łomiankach, dzięki której znacznie usprawniliśmy obsługę klientów z centralnej i północnej Polski.

voestalpine High Performance Metals Polska Sp. z o.o. posiada oddziały handlowe w Łomiankach i Mysłowicach. Firma dostarcza stal narzędziową, stal szybkotnącą i materiały specjalne, materiały spawalnicze, oferuje obróbkę cieplną, powlekanie PVD, a także kompleksowe usługi obróbki mechanicznej. Czy może Pan opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach, technologiach produkcji i zapleczu magazynowym firmy?

Grzegorz Krupa – Dyrektor Działu Böhler: Nasza firma oferuje szeroki zakres gatunków stali narzędziowych, szybkotnących i specjalnych produkowanych w 3 hutach: Böhler (Austria), Uddeholm (Szwecja) oraz Buderus (Niemcy), a także, co jest warte podkreślenia, unikalnych stali proszkowych i proszków stalowych do wytwarzania przyrostowego. Dodatkowo możemy zaoferować elementy drukowane technologią wytwarzania przyrostowego dzięki współpracy z siostrzanymi firmami w naszej Grupie. Naszą ofertę uzupełniają materiały spawalnicze i urządzenia spawalnicze o szerokiej gamie zastosowań. W Polsce oferta sprzedaży stali jest rozszerzona o usługi cięcia na piłach taśmowych, frezowania i szlifowania stali, a także nawiercania głębokich otworów. Hartownie w Mysłowicach i Łomiankach mogą wykonywać procesy ulepszania cieplnego, wyżarzania, odprężania czy azotowania gazowego. W zlokalizowanym w Mysłowicach zakładzie nakładania powłok PVD wykonujemy nakładanie powłok jednowarstwowych i wielowarstwowych w technologii Duplex (azotowanie jonowe + powłoka PVD) w oparciu o know-how niemieckiej firmy eifeler, która należy do naszej Grupy. Biorąc pod uwagę powyższą ofertę połączoną z zaawansowanym doradztwem technicznym jesteśmy jedynym takim zakładem w Polsce.

Oprócz sprzedaży stali narzędziowych, szybkotnących, specjalnych oraz materiałów spawalniczych, voestalpine High Performance Metals Polska oferuje szeroką gamę usług. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych usługach hartowni w Mysłowicach i Łomiankach?

Zbigniew Nowacki – Kierownik Hartowni Usługowej: W naszej hartowni usługowej w Mysłowicach, uruchomionej pod koniec 2006 roku, posiadamy obecnie 3 piece hartownicze (Seco/Warwick, Rübig, Schmetz) oraz 4 piece do odpuszczania (Seco/Warwick, IVA). Największe gabaryty komory pieca wynoszą 800x900x1200 mm, a masa wsadu do 1500 kg. Posiadamy również piec do azotowania (Nitrex) o komorze roboczej Ø 1000x1500 mm. Na rynku usług obróbki cieplnej zyskaliśmy od 2006 roku duże zaufanie co do jakości naszych usług, co wiązało się z większą ilością zamówień od klientów i koniecznością uruchomienia drugiego centrum usług obróbki cieplnej. Powstało ono w Łomiankach koło Warszawy w II kwartale 2018 roku. Został tam zainstalowany piec do hartowania oraz dwa piece do odpuszczania firmy Seco/Warwick. Wymiary robocze komory to 600x600x900 mm. W obu zakładach możemy wykonywać hartowanie stali wysokostopowej do pracy na zimno i do pracy na gorąco oraz stali szybkotnących. Poza tym w zakładzie w Mysłowicach oferujemy usługi azotowania gazowego. W obu zakładach piece są monitorowane przez system nadzoru AMS. Pozwala to w każdym momencie sprawdzić na jakim etapie jest realizacja zamówienia klienta oraz historię procesów jakie przeszedł każdy element poddany obróbce cieplnej. Hartownia w Mysłowicach pracuje na trzy zmiany, 7 dni w tygodniu natomiast zakład w Łomiankach - 5 dni w tygodniu na trzy zmiany. Od 2011 roku nasza hartownia posiada certyfikat ISO 9001.

Dywizja High Perfomance Metals koncernu voestalpine oferuje swoje produkty w ponad 100 krajach na całym świecie. Obecnie High Performance Metals Polska obsługuje około 2000 klientów z całej Polski. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Tomasz Fabisiewicz – Dyrektor Działu Uddeholm: Wkładamy serce w każdy kawałek stali i każdy etap procesu jej wytwarzania, od surowca po gotowy produkt. Technologia jest ważna, ale fachowa wiedza i rozwój produktów jest najważniejszy. Do tego potrzebne jest dążenie do celu i odwaga, siła oraz nowatorskie myślenie. To wszystko można podsumować krótkim stwierdzeniem, że potencjałem tej firmy i kluczem do sukcesu są jej ludzie. Usilnie więc pracujemy nad odpowiednim doborem naszego personelu. Kładziemy duży nacisk na kwalifikacje i nieustanne ich podnoszenie, aby sprostać wymaganiom obecnego rynku, a nawet je wyprzedzać – „one step ahead”. Obecnie klienci oczekują kompleksowych rozwiązań. Dlatego rozwijamy nie tylko produkty, ale i usługi. W tym zakresie sięgamy po najnowsze technologie i możliwości produkcyjne. Nasza oferta nie ogranicza się więc do kawałka materiału, jego ceny i dostępności. Oferujemy cały zakres usług zaczynając od porady oraz konsultacji, dalej obróbkę mechaniczną, cieplną, cieplno-chemiczną i finalnie technologię przyrostową, czyli druk 3D – to wszystko jest z jednej „ręki”.

Firma zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy?

Anna Jagodzińska – HR Manager: Na markę i sukces naszej firmy pracują wszyscy pracownicy, tj. kadra zarządzająca i pozostali pracownicy na swoich stanowiskach pracy. Markę firmy budujemy poprzez utożsamianie się z firmą, tzn. tworzenie zespołu ludzi, którzy ze sobą współpracują i razem dążą do osiągania celów. W oczach naszych klientów oraz konkurencji marka naszej firmy postrzegana jest poprzez bardzo dobrą współpracę z klientami i bardzo wysoką jakość naszych produktów. Sukces naszej firmy pracownicy budują dzięki zaangażowaniu w pracę oraz zdolności i umiejętności, które ciągle poszerzają i rozwijają. Podstawową kadrę stanowią specjaliści z wykształceniem wyższym technicznym i inni specjaliści. Produkty, które proponujemy na rynku oraz dostarczamy do klientów to produkty z „najwyższej półki” i współpraca z klientami wymaga od naszych handlowców specjalistycznej wiedzy inżynieryjnej. W ciągu ponad dwudziestoletniej działalności staliśmy się firmą o profilu handlowo-usługowym. Wprowadziliśmy nowoczesne procesy technologiczne z zakresu obróbki cieplnej, pokrywania powłokami PVD, 3D-printing i obróbki mechanicznej. Ponadto ważną grupą specjalistów są pracownicy odpowiedzialni za rozwój organizacyjny w takich dziedzinach jak wprowadzenie systemu ISO w całej firmie, digitalizację procesów i nowy model systemu logistycznego. W każdej tej dziedzinie pracują wysokiej klasy specjaliści - budując sukces naszej firmy.

Jakość produktów i usług to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w przemyśle nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców i partnerów biznesowych. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Artur Górecki – Pełnomocnik Firmy, Dyrektor Finansowy: W naszej działalności bardzo ważnym czynnikiem warunkującym sukces na rynku jest oferowanie nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie i niezawodnego produktu. Z tego powodu bardzo cenimy sobie współpracę z dostawcami – przede wszystkim z Grupy voestalpine. W zakresie dostaw stali narzędziowych i specjalnych dostawy realizowane są głównie z: voestalpine Böhler Edestahl GmbH&Co KG (Kapfenberg, Austria), Uddeholms AB (Hagfors, Szwecja), voestalpine Böhler Bleche GmbH&Co KG (Mürzzuschlag, Austria), Buderus Edelstahl (Wetzlar, Niemcy). Jesteśmy także wyłącznym dystrybutorem materiałów spawalniczych produkowanych w: voestalpine Böhler Welding Germany (Hamm, Niemcy), voestalpine Böhler Welding Austria (Kapfenberg, Austria), voestalpine Böhler Welding Fileur (Cittadella. Włochy). Dostawcą urządzeń oraz technologii do nakładania powłok jest voestalpine eifeler Vacotec (Düsseldorf, Niemcy).

Firma systematycznie się rozwija, realizuje kolejne inwestycje. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich lat?

Dominik Reiss – Business Development Manager: Inwestycje w naszej firmie podporządkowane są koncepcji „one stop shop” – kompleksowej obsługi klientów w zakresie sprzedaży stali narzędziowych i specjalnych, wraz z powiązanymi usługami o wartości dodanej. Historycznie zaczynaliśmy od konfekcjonowania stali na żądany wymiar, sukcesywnie dodając do oferty zgrubną obróbkę maszynową, hartowanie próżniowe (od 13 lat w Mysłowicach, od zeszłego roku w Łomiankach) oraz usługi nakładania powłok PVD. W 2015 roku w Mysłowicach oddane do użytku zostały nowa, rozbudowana hala magazynowa, wraz z nowoczesnym budynkiem biurowym. Obecnie swoją uwagę kierujemy na usługi wytwarzania przyrostowego z proszków metalowych (popularnie - druk 3D).

voestalpine High Performance Metals Polska Sp. z o.o. jest spółką zależną znanej na całym świecie grupy voestalpine High Performance Metals, która sama jest częścią koncernu voestalpine AG. Waszymi głównymi klientami są narzędziownie oraz firmy z branży motoryzacyjnej. Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany rozwoju firmy na najbliższe lata?

Tomasz Fabisiewicz – Dyrektor Działu Uddeholm: Z branżą motoryzacyjną jesteśmy bardzo mocno związani. Dotyczy to firmy matki, czyli voestalpine, która między innymi produkuje blachy karoseryjne jak również podmiotów voestalpine HPM. Branża motoryzacyjna stanowi ok. 50% naszego obrotu, współpracujemy z topowymi producentami samochodów i poddostawcami dla motoryzacji w Polsce i na świecie. Dlatego mocno angażujemy się w rozwój tego segmentu. Obecnie jesteśmy w szczególnym jej okresie, ponieważ olbrzymi nacisk kładzie się na ekologię, na emisję spalin. W tym zakresie z jednej strony walczy się o każdy kilogram wagi samochodu, a z drugiej strony rozwija konstrukcję napędów elektrycznych czy hybrydowych. Motoryzacja przeżywa więc wielki wyścig „intelektualny” - nowe myślenie o konstrukcji napędów. W tym kierunku my też idziemy. Duży nacisk będziemy kłaść na innowacje i nowe myślenie.

W jaki sposób wspierają Państwo rozwój swoich pracowników i czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową?

Anna Jagodzińska – HR Manager: Bardzo ważną zasadą działalności voestalpine HPM Polska jest inwestowanie w zasoby ludzkie. Dlatego też firma prowadzi działania mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników. Realizujemy to poprzez dofinansowanie nauki języków obcych, organizowanie szkoleń zawodowych pracowników w hutach wytwarzających nasze produkty w Austrii i Szwecji oraz poprzez udział w konferencjach, seminariach, w branżowych targach stalowych i spawalniczych. Chętnie wspieramy inicjatywy społeczne naszych pracowników takie jak uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna paczka”, pomoc dla fundacji Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej, a w ostatnim roku również z inicjatywy pracowników wsparliśmy działalność fundacji onkologicznej Alivia. Pracownicy voestalpine od 3 lat biorą udział w rozgrywkach Sportowej Ligi Firm. Piłka nożna daje możliwość integracji pracowników w różnym wieku i z różnych działów firmy.

voestalpine High Performance Metals jest marką znaną na skalę ogólnokrajową i światową. Z czego są Państwo najbardziej dumni patrząc z perspektywy ponad 20 lat działalności w Polsce?

Cezary Żurada – Dyrektor Zarządzający: Jesteśmy dumni z długoletniej współpracy z klientami, którzy dokonują u nas zakupów od powstania firmy i rozpoczęcia działalności w 1997 roku. Na przestrzeni lat firmy naszych klientów rozwinęły się z małych, często rodzinnych organizacji do dużych podmiotów gospodarczych, będących często liderami w swoich branżach. Wielkim powodem do dumy jest również fakt, że uniknęliśmy znaczących problemów jakościowych, reklamacji oraz sytuacji spornych. Duża w tym zasługa naszych dostawców, którzy z jednej strony dostarczają nam produkty o najwyższej jakości, a z drugiej posiadają zaplecze techniczne, pozwalające na ustalenie przyczyny problemu technicznego. Powodem zadowolenia są również inwestycje dokonane w ostatnich latach w naszej firmie: budowa magazynu oraz biur w Mysłowicach, budowa zakładu nakładania powłok w Mysłowicach oraz organizacja zakładu obróbki cieplnej w Łomiankach. Wszystkie wspomniane inwestycje pozwoliły na dokonanie jakościowego „skoku” w zakresie oferowanych usług (zakupione urządzenia, technologie – i co najważniejsze – zatrudnieni specjaliści należą do ścisłej czołówki w swoich branżach). Bardzo pozytywny jest fakt, że większość załogi pracuje w naszej firmie 10 lat i dłużej (niektórzy od ponad 20 lat). Rotacja pracowników nie jest duża, co prowadzi do wniosku, że jesteśmy postrzegani jako stabilny i rzetelny pracodawca. Firmę tworzą ludzie – bez nich nie byłoby sukcesu: rynkowego, finansowego, technologicznego. Nowoczesne budynki i urządzenia są potrzebne, ale bez doświadczonych i zaangażowanych pracowników nie będzie możliwości ich wykorzystania.

fb button

logo jooble