magazine top

Przez blisko 30 lat działalności na polskim rynku budowlanym Grupa Skalski z Krakowa zdołała zrealizować wiele inwestycji i zgarnąć za nie

całą masę nagród. Jednak, jak zdradza Dyrektor Zarządzający firmy, Dominik Wróbel, to nie nagrody są tam najważniejsze, ale zaufanie klientów. Do tego, by je zdobyć, znacząco przyczyniła się innowacyjna struktura przedsiębiorstwa oraz zagraniczny inwestor, firma Astron z Luksemburga.  

Wszystko na jedną kartę

Gdy w 1982 r. w Krakowie Piotr Skalski postanowił założyć własny biznes, rozpoczął skromnie od produkcji pustaków. Interes nie działał początkowo na oszałamiającą skalę, pamiętać jednak trzeba, że były to czasy wyjątkowo trudne dla polskiej gospodarki. W kraju ciągle panował stan wojenny, a prywatna inicjatywa nie była mile widziana przez komunistyczne władze. Nie zraziło to twórcy przedsiębiorstwa, które, oprócz budowlanych, świadczy dziś także usługi projektowe i deweloperskie. O tym, jak poważnie traktował tę inicjatywę jej założyciel, najlepiej świadczy fakt, że na szali postawił wówczas nie tylko własne pieniądze, ale i nazwisko. – Niewielu przedsiębiorców w Polsce decyduje się firmować biznes własnym nazwiskiem. To ryzykowne posunięcie miało szczególny wymiar w rzeczywistości 1982 roku, kiedy Piotr Skalski zaczynał przygodę z przedsiębiorczością w budownictwie – przyznaje Dominik Wróbel. Mimo że sytuacja, jaka panowała na polskim rynku w latach 80-ych, nie sprzyjała robieniu dużych interesów, firma zdołała w tym okresie zgromadzić znaczny kapitał. To właśnie dzięki niemu spółka mogła rozwinąć skrzydła w kolejnej dekadzie. Pierwsza połowa lat 90-ych stała pod znakiem renowacji zabytków. W tym czasie odnowiono m. in. tak istotne dla Krakowa budynki, jak Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu. Osiągnięcia te zostały zauważone przez inwestorów zagranicznych. Stąd też w 1996 r. firma Piotra Skalskiego nawiązuje współpracę z międzynarodowym kapitałem. – To był dla nas prawdziwy przełom. Współpraca z firmą Astron z Luksemburga, która obecnie wchodzi w skład szwedzkiej Grupy Lindab, pozwoliła nam sięgnąć po najnowsze technologie stosowane przy budowie konstrukcji stalowych – podkreśla Dominik Wróbel. Mając dostęp do wszystkich niezbędnych nowinek w branży, zarząd firmy postanowił poszerzyć zakres działalności o usługi deweloperskie. Pierwszy sukces na tym polu firma odnotowała w 2001 r., kiedy to samodzielnie zaprojektowała i zbudowała magazyn TC Dębica o powierzchni 46.000 m2. Trzeba jednak pamiętać, że Grupa Skalski zdobyła renomę przede wszystkim jako generalny wykonawca hal i obiektów przemysłowych. Dziś łączna powierzchnia oddanych przez nich inwestycji przekroczyła już, bagatela, 800.000 m2. – Dzięki doświadczeniu pracowników i odpowiedniemu zapleczu technicznemu jesteśmy dzisiaj w stanie sprostać każdemu wyzwaniu z zakresu budownictwa przemysłowego. Działamy już blisko 30 lat. Pokazaliśmy w tym czasie, że wybór nazwiska na znak firmowy może być skutecznym sposobem na to, by zbudować kapitał zaufania wśród naszych Klientów. Kapitał ten to najcenniejsza zdobycz, jaką dziś posiadamy – podsumowuje Dominik Wróbel.

Wszystkie ręce na pokład

- Co pozwoliło nam taki kapitał zgromadzić? Terminowość, jakość, uczciwość i rzetelność w działaniu – odpowiada dyrektor zarządzający grupy. Bez tych wartości, które okazały się kluczowe w walce o zaufanie klientów, nie byłoby mowy ani o pozycji, którą Grupa Skalski się dziś cieszy, ani o potencjale, jakim dysponuje, a któremu należy się teraz kilka słów. Grupa Skalski jest powiązanym kapitałowo konsorcjum przedsiębiorstw branży ogólnobudowlanej. W jego skład wchodzą: Skalski Budownictwo Sp. z o.o., Skalski – Logistic Park Sp. z o.o., Skalski Export Sp. z o.o., MS Sp. z o.o. oraz inne spółki celowe.. Taka struktura własności przedsiębiorstwa to bezsporny atut. Pozwoliło to stworzyć profil biznesowy, którego główną zaletą jest jedność w wielości. Na czym taki profil polega? Różnorodność spółek gwarantuje odpowiedni poziom specjalizacji, samo istnienie grupy pozwala zaś skoordynować ich działania. Tyle na temat struktury. Pamiętać jednak trzeba, że strategiczny potencjał firmy to przede wszystkim ludzie. Kadra przedsiębiorstwa liczy dziś 10 inżynierów z pełnym zakresem uprawnień, 90 pracowników ogólnobudowlanych (50 przeszkolonych w systemie Astron) oraz 30 pracowników administracji, projektantów i pracowników działu technicznego. Potencjał ten to także specjalistyczny sprzęt, który pozwolił zrealizować tak poważne przedsięwzięcia deweloperskie, jak: wspomniane już Centrum Logistyczne T.C. Dębica w Tarnowie oraz Centrum Logistyczne S-Logistic Park pod Wrocławiem (powierzchnia ok.34 000 m2, z możliwością rozbudowy do 200 000 m2 pod wynajem) i Centrum Logistyczne w Podgrodziu k/Dębicy (ok. 30 000 m2 pod wynajem).

Budowali prawie wszystko

Konsorcjum oferuje generalne wykonawstwo, projektowanie oraz realizacje robót we wszystkich branżach budowlanych. W tym zawierają się inwestycje pod klucz w zakresie budownictwa przemysłowego i użyteczności publicznej, a także inne roboty z zakresu budownictwa inżynieryjnego. Grupa specjalizuje się także w wykonawstwie obiektów przemysłowych w różnych technologiach (stal i beton). To oznacza przede wszystkim hale w technologii modułowej przeznaczone pod centra logistyczne, magazyny, obiekty sportowe, fabryki, supermarkety, hangary i budynki wielofunkcyjne. W portfolio grupy znaleźć można również grunty na sprzedaż, wspomniane już usługi deweloperskie oraz pełny zakres usług projektowych, począwszy od wstępnych koncepcji architektonicznych przez wielobranżowe projekty budowlane, po specjalistyczne projekty inżynierskie z uwzględnieniem specyfiki systemu Astron.

System Astron

Grupa Skalski wznosi budynki w systemie modułowym od 1996 r., kiedy to nawiązała współpracę z luksemburską firmą Astron. Warto wspomnieć, że na rynku europejskim Astron od przeszło 35 lat wiedzie prym w dziedzinie produkcji stalowych hal przeznaczonych pod budynki przemysłowe i usługowe. Już sam potencjał giganta z Beneluksu szacowany na 70 ha powierzchni budynków stawianych tygodniowo może działać na wyobraźnię. Podobnie jako to, że do tej pory wzniósł on przeszło 22 mln m2 obiektów. System Astron umożliwia indywidualne traktowanie każdego projektu, co w połączeniu z modułową technologią, pozwala niemal dowolnie kształtować architekturę i rozmiary budynku, a przez to spełnić indywidualne wymogi użytkowników. Pozwala on połączyć tradycyjną technologię budowlaną (cegła, drewno, beton) o charakterze dekoracyjnym z nowoczesnymi rozwiązaniami podnoszącymi walory użytkowe obiektu. Spełniając indywidualne wymagania użytkowników, obiekty wzniesione w technologii Astron zarazem zachowują cenę produktu seryjnego. System wspomagany jest ponadto narzędziami Allplan, które umożliwiają wizualizację obiektu. Inne zalety konstrukcji wznoszonych w tym systemie to m. in.:

- interaktywne dopasowanie obiektu do potrzeb inwestora, dowolny układ konstrukcyjny (rozpiętość od 10 m do 100 m bez podpór pośrednich), optymalna wysokość budynku;
- architektoniczne dodatki i wykończenia, attyki na wybranych krawędziach dachu, antresole, daszki, gzymsy i wszelkie niezbędne akcesoria do oddania kompletnego, funkcjonalnego budynku;
- ryglówka ścienna i dachowa w postaci elementów zimno giętych ocynkowanych;
- zastosowanie stali o podwyższonej wytrzymałości; połączeń śrubowe, zabezpieczenia antykorozyjne;
- najlżejsza konstrukcja na rynku, łatwość i szybkość wznoszenia konstrukcji, łatwość adaptacji i transportu, materiały przyjazne dla środowiska;
- konstrukcja zabezpiczona poprzez śrutowanie; poddana obróbce malarskiej na linii technologicznej.

System Astron oferuje zatem rozwiązania z najwyższej światowej półki. Po pierwsze, zastosowanie stali wysokiej jakości prowadzi do obniżenia kosztów inwestycyjnych, ponieważ mniejsza ilość zużytego materiału znacznie redukuje ciężar konstrukcji oraz ciężar transportowy. Po drugie, powtarzalną jakość tego systemu potwierdza certyfikat ISO 9001. Po trzecie, nad prefabrykacją modułów czuwają takie firmy, jak: Lehr – und Veruchsanstal Duisburg u.v.m,(odpowiedzialni za wywarzanie elementów konstrukcyjnych) oraz TÜV Niemcy i Socotec Francja (odpowiedzialni za kontrolę montażu). Dodać to tego jeszcze trzeba europejskie świadectwa firmowane przez CSTB (F), EMI (H), TZUS (CZ), BOVERKET (S).

Deszcz nagród

O tym, że Grupa Skalski stanowi gwarancję profesjonalizmu i najwyższej jakości usług, najlepiej świadczą rekomendacje klientów oraz niezależnych instytucji. Strona internetowa firmy pełna jest referencji wystawionych przez dotychczasowych kontrahentów. W plebiscycie organizowanym przez czasopismo Murator Plus Grupa Skalski znalazła się na liście 100 największych przedsiębiorstw budowlanych w kraju. Firma była wielokrotnie wyróżniana przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. W kategorii Budowa Roku otrzymała nagrody za następujące budynki: obiekt magazynowo-biurowy Suder&Suder, budynek biurowy Firmy Skalski, Centrum Logistyczne Logistic City, magazyn Polifarb Cieszyn Wrocław, BIK, centrum logistyczne TC Dębica, Hart, Ekoland, PKS Multispedytor. Do tego dodać trzeba nagrody niezależnych instytucji związanych z branżą budowlaną i nie tylko. Są to m. in.:

- Złoty Certyfikat i Statuetka Przedsiębiorstwa Fair Play 2001, Solidna Firma 2007, Solidny Przedsiębiorca 2007, Certyfikat Przejrzysta Firma 2009;
- Człowiek Roku 2009, Krakowski Dukat – dla właściciela firmy, Złoty Dukat 2007;
- Mecenas Kultury Krakowa 2005, 2006, 2007, 2008, Srebrny Laur Małopolski 2005;
- Złoty Orzeł Polskiego Budownictwa 2006, 2007, 2008, Lider Rynku 2007, 2008, Euro Lider 2007, 2008;
- Przyjaciel Sportu 2006, Gazela Biznesu 2006, wyróżnienie Polski Sukces w 2005;
- Nagroda Hermes 2000, Drabinka Sukcesu za wysoką dynamikę przychodów w 2000, Logistyk Roku 2002 w kategorii Magazyn;
- III miejsce na targach Expo-BudMedal Europejski za usługi budowlane w zakresie budownictwa przemysłowego i użyteczności publicznej.

Tę imponującą kolekcję uzupełniają nagrody od firmy Astron: Milionerzy Astron za osiągnięcie wartości sprzedaży przekraczającej 1.000.000 Euro w roku 2008, nagrody wielokrotnie przyznawane w kategoriach Największy Budynek Roku, Największy Wzrost Sprzedaży, Największa Wartość Sprzedaży w Regionie Europy Północno-Wschodniej, Rekordy Życiowe 2007, oraz statuetki 500.000 m2 Club 2007 oraz 250.000 m2 Club 2004. 

fb button

grab my essay banner

logo jooble