magazine top

fotolia 105990724 subscription monthly m

Sprawnie działająca klimatyzacja w pomieszczeniu ma duży wpływ na zdrowie oraz samopoczucie osób w nim przebywających. Ustawienie temperatury na właściwym poziomie pomaga w pracy i sprawia, że jesteśmy bardziej efektywni. Należy zatem pamiętać o odpowiednim doborze mocy chłodniczej urządzenia, co pozwoli na zakup klimatyzatora spełniającego wszystkie wymagania. Jak tego dokonać? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Po co nam klimatyzator?
Rola klimatyzatora jest bardzo ważna – zapewnia on odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza. Wymienione składniki wpływają na czystość powietrza, dlatego warto zawczasu określić zadania klimatyzacji oraz funkcje, jakie ma pełnić w danym pomieszczeniu. Urządzenia mogą bowiem być używane przez cały rok (chłodząco-grzewcze) lub tylko w trakcie letnich upałów (chłodzące). Wszystko zależy od charakteru pomieszczenia, którym może być sypialnia, biuro, restauracja lub sala fitness.

Aby dobrać odpowiedni klimatyzator, należy dopasować jego moc chłodniczą. Na temperaturę w środku pomieszczenia wpływają różne czynniki, takie jak oświetlenie, ilość i rodzaj rozmieszczenia okien, urządzenia wykorzystywane w pracy, które mogą przyczyniać się do powstawania ciepła oraz ilość ludzi w nim przebywających. Na podstawie tych czynników można sporządzić bilans cieplny, a dodając do tego wyliczoną kubaturę pomieszczeń – ustalić odpowiednią moc chłodniczą.

Wyliczenie mocy chłodniczej metodą wskaźnikową
Po pierwsze, należy pamiętać, że zbyt duża moc może narazić nas na straty finansowe, ponieważ klimatyzator będzie droższy, a cała jego moc i tak nie będzie wykorzystywana. Zbyt mała moc z kolei może doprowadzić do tego że nie osiągniemy wymaganej temperatury w pomieszczeniu. Warto dokładnie ustalić, ile rzeczywistej mocy będziemy wykorzystywać w naszych pomieszczeniach.

W Internecie można znaleźć kilka kalkulatorów, które usprawnią matematyczne działania. Można to zrobić również za pomocą metody wskaźnikowej. Przyjmuje się w niej, że zapotrzebowanie na chłód wynosi od 80 do 250 W/m2. Jest to jednak metoda bardzo nieprecyzyjna i nie należy dobierać urządzenia bazując jedynie na wyliczeniach wskaźnikowych.

Powierzenie obliczenia mocy chłodniczej ekspertowi najlepszym rozwiązaniem
Bardziej precyzyjnym sposobem na wyliczenie mocy chłodniczej klimatyzatora jest zastosowanie specjalistycznych programów komputerowych. Niestety, przeciętnego Kowalskiego nie będzie stać na takie rozwiązanie, dlatego prostszą opcją jest powierzenie obliczeń projektantowi, który ma do dyspozycji takie programy. Warto wykonać zatem projekt instalacji klimatyzacji, a potem w oparciu o dokładne obliczenia dokonać wyboru sprawdzonych, dobrych jakościowo jednostek - radzi ekspert z firmy HTS – wiodącej hurtowni materiałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

fb button

grab my essay banner

logo jooble