Prospekt informacyjny inwestycji mieszkaniowej – warto go sprawdzić przed podjęciem decyzji

Share

photo-1456187711798-fe122891067dUstawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 nałożyła na deweloperów szereg nowych zobowiązań. Wśród nich znajduje się również obowiązek sporządzenia prospektów informacyjnych dla inwestycji.

Prospekt informacyjny dla inwestycji mieszkaniowej jest zbiorem informacji, które każdy zainteresowany kupnem nieruchomości od danego dewelopera powinien otrzymać podczas pierwszej swojej wizyty w biurze sprzedażowym. W prospekcie muszą znaleźć się wyłącznie prawdziwe dane i nie mogą być one zatajone, ponieważ ich zatajenie wiążę się dla dewelopera z sankcjami.

Co znajduje się w prospekcie informacyjnym?
W prospekcie znajduje się szereg danych, które określone są w załączniku do wspomnianej ustawy. W dokumencie znajduje się część ogólna, która dotyczy dewelopera prowadzącego inwestycję, informacji o nieruchomości i całym przedsięwzięciu, a także warunków, które dotyczą odstąpienia od zawarcia umowy deweloperskiej.

W drugiej części dokumentu znajdują się dane indywidualne dotyczące konkretnego mieszkania. Są to między innymi informacje o jego metrażu, położeniu, układzie, standardzie wykończenia, cechach szczególnych.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Gdy zainteresowały cię nowe inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu czy w innym mieście, zawsze sprawdź prospekt informacyjny danej inwestycji. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Przede wszystkim w części ogólnej sprawdź, czy przeciwko deweloperowi nie prowadzone są żadne postępowania egzekucyjne. W części z informacjami o gruncie sprawdź numery ksiąg wieczystych, które możesz następnie sprawdzić on-line – w ten sposób dowiesz się, czy grunty rzeczywiście należą do dewelopera i czy mają jakieś obciążenia. W tej części znajdziesz też dane o planowanych inwestycjach w okolicy nieruchomości, w tym o inwestycjach potencjalnie uciążliwych.

W części opisującej budynek sprawdź dane o pozwoleniu na budowę, a przy braku jego ostateczności lub prawomocności należy pamiętać, że transakcja może być niebezpieczna. Warto też sprawdzić warunki odstąpienia od umowy i dane dotyczące sposobu finansowania inwestycji.