Czy wiata może zastąpić garaż?

Share

projekt-domu-d157-wersja-drewniana-wai1380

fot. Projekt domu d157 wersja drewniana wai1380

Dla motomaniaków garaż jest często centralnym pomieszczeniem domu. Jednak nawet jeśli samochód nie jest Twoim oczkiem w głowie, trudno nie docenić jego zalet. Pomieści nie tylko auto, ale także narzędzia, rowery, kajaki, deski snowboardowe i narty. Jest też doskonałym miejscem do przechowywania sprzętów i mebli ogrodowych, namiotu oraz innych przedmiotów, z których korzysta się tylko latem. Jednak jeśli znajdziesz na nie miejsce w piwnicy lub na poddaszu, może okazać się, że garaż z powodzeniem zastąpi wiata.

Wiata a garaż
Na wstępie warto jednak zauważyć, że oba rozwiązania mają wiele zalet, a ich wybór zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji inwestorów. Garaż przede wszystkim zapewnia miejsce na składowanie nieużywanych codziennie przedmiotów, ale także chroni przed niskimi temperaturami. Szczególnie przydatny będzie dla kierowców samodzielnie przeprowadzających drobne naprawy - w czasie niepogody i podczas silnych mrozów możliwe będzie ich wykonanie. Warto zwrócić uwagę także na aspekty bezpieczeństwa, jakie zapewnia garaż. Osłania auto przed wzrokiem niepowołanych osób.

projekt-domu-przestronny-wox1046

fot. Projekt domu przestronny wox1046

Oszczędzasz
Mimo tego jednak wybór projektu domu, w którym garaż został zastąpiony wiatą może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli mieszkasz w spokojnej dzielnicy, a na korzyściach płynących z posiadania garażu Ci nie zależy, na pewno ją docenisz. Przede wszystkim dlatego, że wybór projektu domu z wiatą na samochód oznacza oszczędności. I chodzi nie tylko o wydatki związane z budową, ale też koszty jej utrzymania, które w przypadku wiaty mogą być nawet kilkakrotnie niższe.

Zapomnij o szronie
Argumentem często przytaczanym przez zwolenników garaży jest to, że zapewniają one autu optymalną ochronę przed mrozem i powstawaniem szronu na szybach. Tymczasem trzymając pojazd pod wiatą także nie musimy się tego obawiać, gdyż jej dach zapobiega szybkiemu oddawaniu ciepła do atmosfery. Jego temperatura zatem nie różni się mocno od temperatury otoczenia, co zapobiega powstawaniu szronu. A Ty rano nie musisz martwić się pracochłonnym skrobaniem szyb.