Jakie materiały używane są do produkcji betonu?

Share

glyphsco-1494249337

Beton ma dość prosty skład. W większość przypadków składa się z 3 elementów: spoiwa, kruszywa i wody. Spoiwo, czyli cement jest głównym składnikiem betonu, to ono wchodząc w reakcje z wodą sprawia, że mieszanka twardnieje.

Kruszywo jest elementem wypełniającym. W zależności od tego, czy użyjemy drobnego czy grubego kruszywa (np. żwir czy piasek) zmienią się właściwości betonu. Mimo tej względnej prostoty producenci betonu, dobierając odpowiednie proporcje składników, są w stanie uzyskać beton o bardzo zróżnicowanych właściwościach.

Główną zaletą betonu jest jego wytrzymałość na ściskanie. Trwałość betonu zależy od ilości cementu i wody. Im więcej cementu i mniej wody tym większe obciążenia jest w stanie wytrzymać. Niestety duża ilość cementu i mała ilość wody negatywnie wpływają na beton w czasie dojrzewania, czyli okresie, w którym beton twardnieje i nabiera swoich właściwości. Prowadzi to do zbyt gwałtownego związania materiału, w wyniku którego beton pęka. Producenci znaleźli rozwiązanie tego problemu dodając do betonu odpowiednie mieszanki chemiczne zapobiegające temu zjawisku. Innym problem betonu jest jego waga, beton ma dużą gęstość. Aby zredukować jego ciężar stosuje się dodatki mineralne.


Jakie oznaczenia stosują producenci betonu?

Główną cechą betonu jest jego wytrzymałość na ściskanie. To właśnie na jej podstawie producenci betonu oznaczają swoje produkty. Gwarantowana wytrzymałość betonu określa jego klasę. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej i dostosowaniem przepisów, klasę betonu oznacza się symbolem C. Przykładowo oznaczenie C25/30 oznacza beton o minimalnej wytrzymałości oznaczonej na próbkach walcowych wynoszącej 25 MPa oraz wytrzymałości oznaczonej na próbkach sześciennych wynoszącej 30 MPa. Skrót MPa oznacza megapascala- czyli jednostkę ciśnienia oraz naprężenia. Warto zaznaczyć, że elementy sześcienne cechują się najlepszym rozkładem naprężeń, dlatego próbki o tym kształcie osiągają lepsze wyniki wytrzymałości jednak w budownictwie są rzadko stosowane.


Jak wybrać producenta betonu?

Rynek producentów betonu ciągle się rozwija (więcej na http://www.cemex.pl). Producenci eksperymentują ze składem i kompozycją betonu tak, aby zaspokoić zmieniające się wymogi branży budowlanej. Jak w większości gałęzi przemysłu, istnieją globalni potentaci. Korzystanie z usług firmy prezentującej holistyczne podejście do produkcji i dystrybucji betonu ma wiele zalet. Firmy te zazwyczaj oferują szeroki wachlarz usług, z których każdy jest w stanie wybrać odpowiadającą mu ofertę. Jednocześnie standaryzacja produkcji pozwala na uzyskanie odpowiedniej jakości i powtarzalności. Zamawiając beton od dużego producenta zawsze możemy mieć pewność, że dostarczony nam materiał będzie zgodny z oznaczoną klasą wytrzymałości.