Docieplenie domu. Jak wybrać materiały?

Share

bp-14-lux-cok-pvc-alu

Na to, czy docieplenie domu przyniesienie oczekiwane skutki, wpływa nie tylko jakość wykonawstwa, ale też użytych materiałów. Jak więc je wybrać, by uniknąć przykrych niespodzianek?

Termomodernizacja to rozwiązanie, dzięki któremu możemy nie tylko zmniejszyć koszty ogrzewania domu, ale też zadbać o środowisko. Według badań wszechobecny w sezonie zimowym, niebezpieczny dla zdrowia smog jest w dużej mierze efektem złych parametrów cieplnych budynków. By zapewnić w ich wnętrzach komfortową temperaturę, mieszkańcy muszą zużyć więcej opału, a tym samym – wyemitować do atmosfery większą ilość szkodliwych gazów.

Na docieplenie domu warto więc zdecydować się z troski nie tylko o grubość naszego portfela, ale też o czystość powietrza. Jest to jednak dość duża inwestycja, a wszystkie ewentualne błędy mogą okazać się przyczyną dużych strat. Przed rozpoczęciem prac zaplanujmy zatem ich przebieg i co, najważniejsze, wybierzmy odpowiednie materiały wysokiej klasy.

Jak wybrać łączniki?
To, jakie łączniki powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od materiału, którym docieplimy dom. Do najczęściej stosowanych materiałów należą styropian i wata szklana. Ten pierwszy jest ceniony za lekkość i dobre właściwości termiczne, które łączą się ze stosunkowo niską ceną. Z uwagi na niewielką gęstość, styropian nie wymaga silnego kołkowania – w jego przypadku wystarczą modele plastikowe z niedużym talerzykiem.

Jeśli dom chcemy docieplić wełną szklaną, sięgnijmy po metalowe kołki z talerzykiem o średnicy przynajmniej 6 centymetrów. Warto przy tym pamiętać, że na rynku dostępne są także łączniki uniwersalne, które możemy zastosować zarówno w przypadku styropianu, jak i wełny. Duże znaczenie ma też stan podłoża. Jeśli tynk jest stary i kruchy, nie utrzyma materiału dociepleniowego. W takich sytuacjach należy wykorzystać specjalne kotwy, które zagwarantują stabilne zamocowanie nawet w bardzo starym tynku bez konieczności jego skuwania.

Dobór siatki zbrojącej
Dla wytrzymałości docieplenia budynku bardzo ważna jest też siatka zbrojąca, nakładana na styropian lub wełnę. Mimo jej ogromnego znaczenia, wykonawcy często nie poświęcają jej należytej uwagi, stosując produkty niedostosowane do konkretnego systemu. Tymczasem przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj materiału dociepleniowego, ale też kolor elewacji, bo ciemniejsze tynki, ze względu na szybsze nagrzewanie, wymagają mocniejszej siatki.

W przypadku, gdy o ścianę budynku często będą opierane narzędzia bądź inne przedmioty lub będzie ona narażona na przykład na uderzenia samochodów, warto wybrać siatkę pancerną. Cechuje się ona dwa razy większą gramaturą niż zwykła siatka, dzięki czemu wytrzymuje większe obciążenia.

Listwy elewacyjne
Te elementy wchodzą w skład najlepszych systemów. Ułatwiają trwałe i funkcjonalne docieplenie budynku, umożliwiają równe docięcie wszystkich krawędzi i dokładne ułożenie materiałów izolacyjnych. Wyróżnia się między innymi montowane bezpośrednio do muru listwy cokołowe, zabezpieczające przed spływaniem wody okapniki oraz listwy dylatacyjne.

Te ostatnie wykonane są z PCW. Dzięki nim możliwe jest wzmocnienie szczeliny dylatacyjnej, której wykonanie zapobiega pękaniu fasady pod wpływem czynników atmosferycznych. Montuje się je na długości całej fasady, zachowując przy tym około 15-metrowe odstępy. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że umożliwiają montaż różnego typu elementów dekoracyjnych tylko z wykorzystaniem lekkich, plastikowych wkrętów o dużej średnicy.