Technologia pali CFA

Share

budowa

Pale CFA to budowlany element konstrukcyjny, który w budownictwie do wykonywania fundamentów głębokich wykorzystywany jest już od kilku lat. Nie każdy grunt jest przygotowany od samego początku do postawienia solidnych fundamentów. Dzisiaj jednak z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i technologii możliwe jest postawienie budynku praktycznie w każdym miejscu. Innowacje i doświadczenie inżynierów sprawiają, że w branży budowlanej nie ma już praktycznie żadnych ograniczeń.

Pale CFA kiedyś i dziś
Pierwsza wykorzystywana technologia pali CFA dawała możliwość zastosowania jako wypełniacza jedynie zaprawy. Za sprawą firmy Cementation Skanska proces ten został rozwinięty i zaczęto stosować również beton konstrukcyjny. Największy rozwój technologii przypada na lata 90. XX wieku. W tym czasie udoskonalono ją o ciągłą kontrolę i rejestrację parametrów wiercenia i formowanie.

Pale CFA mają zazwyczaj średnice od 400 do 1200 mm i głębokość do 20 m. Możliwe jest wykonanie pali o innych parametrach, które będą precyzyjnie dopasowane do miejsca, w którym mają zostać wykorzystane. Pale CFA cechują się większą nośnością od typowych pali, co przekłada się na ich relatywnie niską cenę. Sprawdzają się przy każdym rodzaju gruntu, nawet przy wodonośnych warstwach bez stosowania rur osłonowych.

Jak wykonuje się pale CFA?
Aby wykonać pale CFA , należy użyć w tym celu świdrów ślimakowych. Wkręcamy je w grunt, wykonując otwór o średnicy od 40 do 120 centymetrów oraz jego głębokość to do 20 metrów. Kiedy już osiągniemy odpowiedni poziom wiercenia, pod ciśnieniem do otworu wtłaczamy mieszankę betonową i wyciągamy świder. Beton musi szczelnie wypełniać otwór. Wykonanie jednego pala trwa ok. 30 minut.

Pale CFA znalazły swoje zastosowanie w bardzo wielu miejscach. Wykorzystuje się je do wykonywania ekranów akustycznych i obiektów mostowych, fundamentów głębokich i ścian palowych.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie