Czym różnią się domy pasywne od standardowych?

Share

dom2

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy domu jest jedną z trudniejszych decyzji w życiu. Jest to związane nie tylko z ogromnym zobowiązaniem finansowym, ale też szeregiem trudnych decyzji do podjęcia. Miliony wątpliwości, ogrom rozwiązań i jedna wielka niewiadoma – która budowla będzie dla nas najlepsza? Jakie technologie powinniśmy zastosować? Czym się kierować? Pytań nie ma końca.

Czym są domy pasywne?
Pod hasłem domy pasywne należy rozumieć nic innego jak domy ekologiczne, czyli domy potrzebujące mniej energii do ogrzania od tych standardowych. Można by rzecz, że chodzi po prostu o domy energooszczędne. W praktyce domy pasywne to domy, w których obrębie nie ma potrzeby produkowania energii cieplnej. Dom pasywny ma na celu zatrzymanie energii cieplnej, która pierwotnie pochodzi ze źródeł odnawialnych. Może to być ciepło naturalnie wytwarzane przez grunt czy też użytkowników domu w trakcie użytkowania sprzętu domowego bądź też ciepło słoneczne. Wszystko jednak wymaga odpowiedniego zaprojektowania domu, w ten sposób aby potrzebował on mniej niż 15 kWh do ogrzania.

Co można zyskać dzięki domom pasywnym?
Wiedząc już, że dzięki domom pasywnym oszczędzamy energię najważniejszy okazuje się fakt, że równocześnie oszczędzamy pieniądze. Dzięki temu, że energia uzyskiwana jest z darmowych źródeł odnawialnych, nasze koszty związane z wytwarzaniem energii cieplnej zmniejszone są do minimum. Jedynym kosztem z jakim musimy się liczyć to koszt za energię potrzebną do pracy pompy ciepła, której zadaniem będzie dogrzanie powietrza. Z przeprowadzonych badań i doświadczeń osób zamieszkujących domy pasywne, jasno wynika, że efektywność energetyczna tych domów jest bardzo wysoka, mimo, że charakteryzują się wyższym zużyciem energii elektrycznej niż jest to w domach tradycyjnych.

Pamiętajmy jednak, że aby dom pasywny był energooszczędny musimy w nim przebywać. Jak już wspomniano, energia odzyskiwana jest również z pracy sprzętów oraz ciepła mieszkańców – niezamieszkałe domy pasywne mogą potrzebować nawet dwa razy więcej energii elektrycznej, w celu utrzymania stałej temperatury.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie