SIG Sp. z o.o. - wywiad z Prezesem Marcinem Szczygieł

Share

sig

‘’Ty budujesz. My dostarczamy.’’ O firmie SIG Sp. z o.o. rozmawiamy z Panem Prezesem - Marcinem Szczygieł.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Państwa firmy i jakie momenty były najważniejsze w jej rozwoju w Polsce?

Firma SIG działa na rynku już ponad 60 lat. Główna siedziba mieści się w Wielkiej Brytanii. Firma notowana jest na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. SIG obecny jest w 15 krajach Europy, tworząc rozległą sieć około 800 oddziałów handlowych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i krajach Beneluksu. W Polsce SIG obecny jest ponad 20 lat. Początkowo firma działała pod marką WKT. Od początku obecności w naszym kraju SIG rozwija swoją sieć sprzedaży. Dziś to 50 oddziałów na terenie całej Polski oraz nowoczesny system sprzedaży internetowej SIG.pl.

Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o oferowanych produktach i sieci sprzedaży?

SIG wyróżnia się szerokim zakresem produktów z branży materiałów budowlanych - od fundamentów (np. hydroizolacje), suchej zabudowy, sufitów podwieszanych, chemii budowlanej, izolacji, aż po dachy (np. dachówki, okna dachowe). Ofertę wzbogacają m.in. elektronarzędzia i akcesoria BHP, a asortyment jest stale rozwijany. Sieć sprzedaży tworzy 50 oddziałów na terenie całej Polski oraz ponad 200 handlowców. Dodatkowo prowadzimy sprzedaż poprzez wdrożony niedawno, nowoczesny system e-commerce. Jesteśmy dystrybutorem praktycznie wszystkich najbardziej istotnych marek na rynku materiałów budowlanych - tych szeroko znanych, jak i bardziej specjalistycznych. Ponadto stworzyliśmy i rozwijamy markę własną PREFIX. To grupa profesjonalnych produktów budowlanych, oferowanych w różnorodnych grupach asortymentowych. Nasza marka cieszy się rosnącym uznaniem wśród specjalistów branży.

Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swojej flocie transportowej?

Dysponujemy nowoczesną flotą samochodów dostawczych i ciężarowych. Znaczna część z nich wyposażona jest w HDS, czyli Hydrauliczny Dźwig Samochodowy, który umożliwia rozładunek towaru na budowie bez konieczności angażowania sprzętu po stronie klienta. Cześć naszych pojazdów wyposażona jest w terenowy wózek podwieszany, który dodatkowo dostarczy towar we wskazane na budowie miejsce, w które nie mógłby wjechać żaden samochód ciężarowy. Wózek może poruszać się po nierównym i grząskim terenie. Rozwiązanie to pozwala na sprawne rozładowanie zamówionych produktów, nawet w miejscach, gdzie wymagana jest szczególna precyzja działania. Kierowcy zatrudnieni w SIG biorą cykliczny udział w szkoleniach z zakresu bezpiecznej jazdy, które zarówno doskonalą technikę jazdy, jak i utrwalają świadomość potrzeby bezpieczeństwa. Samochody SIG wyposażone są w telematykę wspomagającą kierowców w bezpiecznym prowadzeniu samochodu. Ponadto SIG przeprowadza szkolenia z bezpiecznej pracy, w tym technik załadunku i mocowania towaru, przewozu i jego rozładunku. Systematycznie wprowadzane bezpieczne rozwiązania w transporcie pozwalają znacznie zredukować liczbę wypadków.

Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

SIG jest solidną firmą z dużym doświadczeniem na rynku. Dodatkowo nasi pracownicy posiadają bogatą wiedzą techniczną, którą wykorzystują w kontaktach z klientami. To właśnie kompetentni doradcy techniczni gwarantują profesjonalną i sprawną obsługę oraz reprezentują elastyczne podejście do wymagań stawianych przez obecnych i przyszłych klientów. Na sukces wpływ miała również umiejętność obsługi klientów w wielu regionach, dzięki sieci sprzedaży w całej Polsce. Nasze działanie cechuje wielopłaszczyznowość. Dostarczamy produkty przeznaczone na małe obiekty (np. budowa domów jednorodzinnych), jak i potężne inwestycje (hale sportowe, centra handlowe, lotniska). Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że współpracujemy ze znanymi producentami materiałów budowlanych o światowej renomie. Produkty naszych dostawców dostępne są w całej Polsce i dostosowane do wszelkiego typu inwestycji, takich jak prestiżowe zabytki, obiekty użyteczności publicznej czy ikony polskiej architektury.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Firma SIG wyznacza standardy w swoim segmencie. Dobrym przykładem jest wprowadzenie w ostatnim czasie na rynek systemu e-commerce, czy wcześniejsze wykorzystania jako pierwsi własnej floty wysoko specjalistycznego transportu samochodowego. Strategicznym potencjałem są ludzie, ich właściwy dobór, doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza. SIG inwestuje w swoją kadrę, aby pogłębiać techniczną wiedzę swoich pracowników.

Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie nad coraz większym sukcesem, który odnosi firma?

Firma SIG zatrudnia około 800 osób, z czego ponad 400 zajmuje się sprzedażą.

Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat realizowane były przede wszystkim takie inwestycje, jak m.in.:

  • nowoczesny system e-commerce – SIG uruchomił platformę sprzedaży internetowej, która klientom biznesowym pozwala dokonywać zakupów online, jak również jest narzędziem wspierającym prace stacjonarnej sprzedaży,
  • rebranding oddziałów – dokonany został kluczowy projekt wizerunkowy. Oddziały działające pod markami WKT, WODAN, WIG, MELLE, INTERIOR-ZACHÓD zyskały nowy system systemu identyfikacji wizualnej SIG.
  • podnoszenie jakości infrastruktury - zmiana lokalizacji dotychczasowych oddziałów na nowocześniejsze, np. SIG Bydgoszcz.

Jakie mają Państwo w planach nowe inwestycje?

W planach mamy przede wszystkim kontynuację poprawy infrastruktury poszczególnych oddziałów SIG oraz dalszy rozwój kanału e-commerce.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Najbardziej dumni jesteśmy z uzyskania pozycji lidera na rynku. Utrzymywana jest ona przez ponad 20 lat, mimo różnych zawirowań w branży. Dodatkowo możemy pochwalić się dużą liczbą wysokiej klasy specjalistów, którzy są związani z firmą od wielu lat. Co świadczy, że firma jest nie tylko rzetelnym partnerem dla kontrahentów, ale także przyjaznym miejscem pracy. To wraz z nimi pracujemy na wspólny sukces firmy.

Którzy z państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Obsługujemy zarówno dużych, jak i małych klientów. Każdy jest dla nas najważniejszy i z chęcią wspieramy rozwój wszystkich przedsiębiorstw z nami współpracujących.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

SIG jest otwarty na tego typu działania i angażujemy się w akcje poza branżowe. Przykładem może być np. program promocji bezpieczeństwa na budowie – Tydzień Bezpieczeństwa. Warto też podkreślić, że SIG podejmuje silne działania CSR. W ramach programu wyrównywania szans, od 2015 roku firma zaczęła stawiać również na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Jako przykład możemy podać zespół infolinii, który praktycznie w całości złożony jest z osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne w SIG mają analogiczne warunki zatrudnienia, jak pozostali pracownicy firmy na podobnych stanowiskach. Jedyną różnicą jest dostosowanie miejsca pracy. Bardzo wysoko cenimy sobie pracę w zespole oraz dostosowanie umiejętności do wykonywanych zadań. Inwestujemy w pracowników i dajemy im możliwość rozwoju, co w przypadku osób niepełnosprawnych niestety rzadko jest praktykowane.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie