Sposób na niższe rachunki za ogrzewanie: bufor ciepła

Share

gauge

Problem niedogrzania mieszkań dotyczy aż 7% Polaków. Choć dane z roku na rok są coraz korzystniejsze, warunki w wielu domach wciąż wymagają natychmiastowej poprawy. Co ważne, istnieją urządzenia pozwalające dogrzanie pomieszczeń w prosty i niedrogi sposób, takie jak zyskujący popularność bufor ciepła. Jak może pomóc w zapewnieniu optymalnej temperatury w domu przez cały rok?

Wpływ niskiej temperatury na zdrowie
Zapewnienie w domu odpowiedniej temperatury jest kluczowe nie tylko dla naszego samopoczucia, ale też zdrowia. Co istotne, przyczyną wielu infekcji nie jest zbyt niska temperatura panująca na zewnątrz, ale właśnie w mieszkaniu. Przy takich warunkach w pomieszczeniach dochodzi do zawilgoceń, z którymi rośnie ryzyko zagrzybienia ścian. Może to prowadzić do alergii, astmy i innych przewlekłych chorób płuc. Niedogrzanie mieszkania jest też niebezpieczne dla osób z chorobami układu krwionośnego.

Optymalna temperatura, czyli jaka?
Według Światowej Organizacji Zdrowia niedogrzana nieruchomość to taka, w której temperatura w pokoju dziennym jest niższa niż 21°C, a w pozostałych pomieszczeniach nie przekracza 18°C. Optymalną ilość ciepła powinno się jednak dobierać w zależności od charakteru pokoju, a także indywidualnego stylu życia. Przyjmuje się, że największą efektywność pracy osiąga się przy 22°C, z kolei sen w zbyt ciepłym pomieszczeniu nie będzie efektywny. W sypialni można więc ustawić termostat na 17-19°C, a przed położeniem się spać delikatnie przewietrzyć sypialnię.

Działanie urządzeń grzewczych bez bufora ciepła
Wysokie rachunki za ogrzewanie często wynikają z nieefektywnej eksploatacji źródeł ciepła. Urządzenia grzewcze, jeśli pracują bez wsparcia bufora ciepła, przez zdecydowaną część sezonu grzewczego nie są w stanie osiągnąć maksymalnej sprawności. Nominalna moc opisywana przez producentów jest możliwa do uzyskania dopiero przy temperaturze około -20°C. W innych warunkach piec czy kominek nie są w stanie działać z pełną mocą, przez co nawet połowa opału jest marnowana.

W czym pomoże bufor ciepła?
Bufor ciepła to zbiornik magazynujący nadwyżki energii wyprodukowane przez urządzenia grzewcze. Dopiero w takich warunkach piec czy kominek może pracować z pełną mocą, a to przekłada się na oszczędność paliwa. Dodatkowo, dzięki temu, że bufor ciepła ma świetną termoizolację, może on gromadzić energię przez długi czas. Użytkownicy mogą więc zapomnieć o dokładaniu opału co kilka godzin. Jednorazowe uzupełnienie drewna czy węgla gwarantuje utrzymanie ciepła w domu przez cały dzień.

Bufor ciepła zapewnia też bezpieczeństwo w eksploatacji urządzeń grzewczych. Nie dopuszcza on do takich niebezpiecznych sytuacji, jak zagotowanie się wody w przewodach, do których może dojść podczas chwilowego zwiększenia intensywności palenia. Zbiornik jest w stanie przyjąć wodę nawet o temperaturze ponad 100°C, dzięki czemu zapobiega awariom.

O tym, jaki bufor ciepła dobrać do kominka z płaszczem wodnym można przeczytać na stronie producenta tych urządzeń: http://www.noel.pl/bufor-ciepla-do-kominka-126.html . Warto przemyśleć to rozwiązanie, jeśli zmagamy się z problemem zbyt niskiej temperatury w domu, a jednocześnie z wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie