Na co zwracać uwagę wypożyczając agregat prądotwórczy?

Share

na-co-zwracac-uwage-wypozyczajac-agregat-pradotworczy

Nagłe przerwy w dostawach prądu mogą być bardzo uciążliwe. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy agregatu prądotwórczego, stanowiącego dodatkowe źródło zasilania w razie awarii sieci. Agregatu nie trzeba kupować – jeśli potrzebujemy go na krótki czas, nie na stałe, wówczas można go wypożyczyć. To dobre rozwiązanie, np. kiedy remontujemy budynek albo zaczynamy budowę. Jakie kwestie są istotne przy wyborze takiego generatora?

Moc agregatu prądotwórczego

Podstawową kwestią jest moc agregatu prądotwórczego, jaka będzie nam potrzebna, aby zasilić urządzenia, które planujemy do niego podłączyć. Jaką moc powinien mieć generator? Łatwo to obliczyć, sprawdzając tabliczki znamionowe poszczególnych sprzętów. To one informują o średnim poborze energii – zsumujmy wszystkie wartości, aby oszacować optymalną moc agregatu prądotwórczego. Do domowych zastosowań wystarczy generator o mocy 5,5 kW, ale na potrzeby budowlane niezbędny już będzie bardziej zaawansowany model. Tym bardziej, że maszyny budowlane często posiadają silnik elektryczny, a żeby go uruchomić, niezbędna jest trzy raz większa energia niż wskazuje to tabliczka znamionowa.

Napięcie agregatu prądotwórczego

Kiedy wynajmujemy generator prądu, musimy też zwrócić uwagę na napięcie agregatu prądotwórczego. Wybrać można:

  • Generatory jednofazowe 230V, potrafiące obsłużyć sprzęt gospodarstwa domowego,
  • Generatory trójfazowe 400V, wykorzystywane do odbiorników o dużej mocy.

Jeżeli nie wiemy, do jakich konkretnie urządzeń ma posłużyć generator bądź będą to zarówno urządzenia o zasilaniu sieciowym, jak i te na siłę, wówczas lepiej jest wynająć generator trójfazowy. Pamiętaj! Generator do działania potrzebuje paliwa. Im więcej sprzętów do niego podłączasz, tym więcej paliwa będzie zużywać. Dlatego lepiej jest wybrać agregat tańszy w eksploatacji, czyli ten z silnikiem wysokoprężnym. Agregat z silnikiem benzynowym sprawdzi się tylko do krótkotrwałego działania.

Systemy bezpieczeństwa w agregacie prądotwórczym

Nie bez znaczenia są także wymogi BHP, które powinien spełniać agregat prądotwórczy. Jakie systemy bezpieczeństwa powinny charakteryzować generator prądu? Są to bez wątpienia:

  • wyłącznik różnicowoprądowy,
  • wyłącznik magnetyczno-termiczny, który zabezpiecza prądnicę,
  • automatyczna stabilizacja napięcia,

Generator prądu powinien być też odporny na warunki pogodowe i mieć specjalną obudowę, wyciszającą dźwięk, jaki emituje on podczas pracy. W przeciwnym razie przedłużające się korzystanie z niego może być uciążliwe.

Agregat stacjonarny czy przenośny?

Istotne jest także dokonanie wyboru między agregatem stacjonarnym a przenośnym. Który z nich wybrać? Na to pytanie odpowie nasz ekspert z wypożyczalni sprzętu budowlanego oraz rusztowań Ramirent:

Agregat przenośny ma formę skrzynki, którą łatwo jest przetransportować w wybrane miejsce. Waży zdecydowanie mniej i pozwala wytworzyć prąd wszędzie tam, gdzie akurat go potrzebujemy. To świetna propozycja, kiedy chcemy generator wynająć, a nie potrzebujemy go na stałe. Kiedy agregat ma nam służyć przez dłuższy czas, wówczas sprawdzi się model stacjonarny. Ma większe rozmiary, ale też wykorzystuje różne rodzaje paliwa, dlatego może być tańszy w użytkowaniu. Wybór generatora zależy tak naprawdę od tego, jaki jest zamierzony cel i czas korzystania z niego.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie