WYWIAD - PH Agroskład Sp.j. - Współwłaściciel Jacek Kaczuba

Share

1

Agroskład ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży. Firma powstała w 1990 roku w Ujeździe. Specjalnie dla BusinessPL o firmie rozmawiamy z jej współwłaścicielem , Panem Jackiem Kaczubą.

Dziś firma posiada oddziały w Łowiczu i Tuszynie. Zapewniacie dostęp do najskuteczniejszych produktów dla rolnictwa, co pozwoliło Wam osiągnąć silną pozycję na rynku i stworzyć rozpoznawalną markę. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o oferowanych usługach?

Nie budujemy bazy usług, by zarabiać pieniądze, zarabiamy pieniądze, po to by oferować lepszą ofertę i najwyższej klasy usługi dla naszych klientów. Wychodzimy z założenia, że żadna zmiana nie nastąpi, jeśli tylko będziemy na nią czekać, sami stale się zmieniamy i chcemy być inspiracją do zmiany dla naszych klientów. Nasza oferta jest bardzo szeroka i oparta na bieżącej analizie rynku tzn. wynika bezpośrednio z potrzeb klientów. Całość działalności firmy opiera się na trzech filarach. Największym w z nich jest dział rolny oferujący nawozy mineralne, środki ochrony roślin oraz materiał siewny. Drugim bardzo istotnym filarem jest dział ciągników i maszyn rolniczych, uzupełnieniem którego jest profesjonalny serwis oraz sklep części zamiennych. W odpowiedzi na potrzeby rynku zbudowaliśmy również dział materiałów budowlanych oraz wykończeniowych, którego istotną składową jest market budowlany pod nazwą Majster Plus, funkcjonujący od kilku lat w naszym oddziale w Tuszynie. Prowadzimy zaawansowaną sprzedaż wieloma kanałami dystrybucji. Mamy kompleksową ofertę zarówno dla klientów hurtowych, dużych gospodarstw rolnych, wykonawców jak i klientów detalicznych. Oferta dla każdej z tych grup jest ściśle dopasowana do wymagań i specyfiki rynku na którym działają, a ich potrzeby bywają diametralnie różne.

Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Uważamy, że główną determinantą sukcesu naszej firmy jest umiejętność słuchania klientów i na tej podstawie nieustanne poszerzanie oferty i rozwój firmy. Stawiamy sobie za cel bycie przewodnikiem i doradcą klienta, z którym zawsze będzie na bieżąco. Wychodzimy z założenia, że podstawą sukcesu jest budowanie doskonałych relacji z klientami, ale żeby to osiągnąć trzeba słuchać klientów, a nie tylko próbować za wszelką cenę sprzedać im produkt. Proces budowania relacji przebiega stopniowo i systematycznie, poprzez zdobywanie zaufania, oferowanie najlepszej jakości towarów i usług aż po opiekę posprzedażową nad klientem. Oferujemy klientom to, co mamy najlepsze. Organizujemy szkolenia, spotkania informacyjne, na których doradzamy, inspirujemy, wytyczamy nowe trendy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że od początku istnienia firmy stale reinwestujemy zarobione pieniądze w jej rozwój. Nieustannie pracujemy nad budową silnego, świetnie wyszkolonego zespołu pracowników, który skupiony jest na obsłudze klientów. Budowa i utrzymanie kapitału ludzkiego jest jednym z naszych priorytetów, gdyż to pracownicy docelowo troszczą się o klientów. Każdy indywidualny sukces naszego pracownika w budowaniu dobrych relacji z klientem przekłada się na sukces firmy, a suma tych pojedynczych sukcesów pozwala nam bez kompleksów konkurować na rynku z największymi i cieszyć się zaufaniem klientów.

W ofercie Agroskład rolnik znajdzie kwalifikowany materiał siewny – zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla zapewnienia jakości plonów i zwiększenia opłacalności produkcji. Agroskład to także dobry adres dla rolników chcących zainwestować w unowocześnienie swojego parku maszynowego. Ważną częścią firmy Agroskład jest także dział materiałów budowlanych. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Firma Agroskład jest firmą z polskim kapitałem. Przez lata istnienia z małej, kilkuosobowej firmy przekształciliśmy się w przedsiębiorstwo obejmujące swoim zasięgiem znaczną część Polski. Jest oczywiste, że rozwojowi towarzyszyło znaczne powiększenie zasobów materialnych, nabywanie i wdrażanie nowoczesnych technologii. Jednak strategicznych potencjałem jest dla nas duża i różnorodna sieć dystrybucji, oparta na wielu partnerach handlowych, z którymi współpracujemy od lat oraz zgrany zespół pracowników, posiadających wysokie kwalifikacje, silną motywację do działania oraz chęć odnoszenia dalszych sukcesów. Wspólnie z nimi wykształciliśmy kulturę organizacji, która dzięki stałemu rozwojowi, innowacyjności i sprawności działania sprawiła, że nasza marka stała się silna i rozpoznawalna. Mając mocny i zgrany zespół potrafimy tworzyć kluczowe umiejętności oraz wykorzystywać je umiejętnie w walce konkurencyjnej, co umożliwia nam kreowanie przewagi nad naszymi rywalami. Wychodzimy z założenia, że przyszłość naszych klientów to integralna część przyszłości i rozwoju naszej firmy. Jedno z drugim jest nierozerwalnie związane. Z tego powodu cała nasza działalność dostosowana jest ściśle do potrzeb rynku i wyzwań stawianych we współczesnym świecie.

Agroskład to przede wszystkim wykwalifikowana, doświadczona, wykształcona kadra pracowników, która doradza Klientom i pomaga im w wyborze najlepszych rozwiązań dla nowoczesnego, wydajnego gospodarstwa. Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie nad coraz większym sukcesem, który odnosi firma?

We wszystkich oddziałach firmy na dzień dzisiejszy zatrudnione są 133 osoby. Oczywiście, z racji tego, że jesteśmy firmą handlową, największą grupę wśród nich stanowią pracownicy zajmujący się bezpośrednią obsługą klienta. W myśl zasady, że nasz biznes jest tak dobry, jak nasz najsłabszy pracownik, a rozwój firmy jest tożsamy z rozwojem pracowników, cały czas udoskonalamy procesy rekrutacji, onboardingu, motywowania i nieustannie szkolimy naszych pracowników. Z dużych projektów szkoleniowych, jakie realizowaliśmy w ostatnich latach na pewno warto wymienić projekt pt. „Profesjonalizm pracowników Agroskład kluczem do sukcesu”, realizowany w latach 2014 – 2015 w ramach Działania 8.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W chwili obecnej realizujemy kolejny projekt dla sił sprzedaży, prowadzony przez jednego z najlepszych w Polsce trenerów sprzedaży. Projekty szkoleniowe traktujemy jako istotny wkład w nasz wspólny biznes i inwestycję w kompetencje pracowników. Poza tym stwarzamy warunki dla budowy zespołu, którego członkowie trzymają się określonych standardów zachowania, dążą do konkretnych wyników i - co najważniejsze - poczuwają się do odpowiedzialności zarówno przed firmą jak i przed sobą nawzajem. To daje nam ogromną przewagę na rynku. Członkowie naszego zespołu spędzają ze sobą wiele czasu, niezwykle ważne jest więc dla nas aby mieli do siebie zaufanie, byli lojalni zarówno wobec siebie jak i wobec firmy i pracowali jak najwydajniej. Uważamy, że świetna atmosfera w zespole i radość ze wspólnej pracy zawsze daje najlepsze efekty. Mamy zespół który zwycięża i to on stoi za sukcesem firmy.

Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje?

Stałe inwestycje uważamy za konieczność w dzisiejszych czasach. Cały czas inwestujemy w kadry - zatrudniamy nowych pracowników i szkolimy ich, otwieramy nowe oddziały poza siedzibą główną firmy. Z uwagi na zwiększające się potrzeby przechowywania towarów, wynikające z ich coraz większej ilości oraz ciągłe poszerzanie asortymentu, zwiększamy powierzchnię magazynową. Dzięki inwestycjom ostatnich lat dysponujemy flotą specjalistycznych samochodów wyposażonych w HDS czyli Hydrauliczny Dźwig samochodowy, który umożliwia bezproblemowy rozładunek towarów u naszych klientów w gospodarstwach rolnych i na budowach. Tym samym poprawiamy logistykę dostaw do naszych partnerów w terenie. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku nowy biurowiec w siedzibie głównej firmy, zaprojektowany głównie z myślą o obsłudze klientów indywidualnych.

Jakie mają Państwo w planach nowe inwestycje?

Planujemy dalszy, intensywny rozwój sieci sprzedaży. Uruchamiamy nowe kanały dotarcia do klientów, w tym nowoczesny system e-commerce, mający na celu uruchomienie platformy sprzedaży internetowej, która pozwoli dokonywać zamówień on-line, jak również będzie stanowić wsparcie dla sprzedaży stacjonarnej. W najbliższym czasie również planujemy rebranding oddziału w Tuszynie oraz wprowadzenie proekologicznego systemu elektronicznej wymiany dokumentów. W roku 2018 mamy zamiar również rozbudować i unowocześnić działający w firmie system CRM pozwalający na zarządzanie relacjami z naszymi klientami. Cały czas rozwijamy usługi doradcze. W planach mamy również zakup kolejnych samochodów ciężarowych.

Wydajne rolnictwo musi korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań agrotechnicznych. Liczy się nie tylko wydajny sprzęt, ale także odpowiedniej jakości materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin czy też profesjonalna obsługa serwisowa. Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Z całą pewnością powodów do dumy mamy wiele: szeroki asortyment towarów, duża baza lojalnych klientów, doskonale wykształcony zespół, profesjonalny serwis i wiele innych. My jednak, jak to mamy od lat w zwyczaju, znowu patrzymy w przyszłość, a przyszłością rynku rolnego jest zdecydowanie rolnictwo precyzyjne. W związku z tym wraz z naszym strategicznym partnerem - firmą New Holland oferujemy klientom system PLM (Precision Land Management). Jest to inaczej mówiąc System Zarządzania Gospodarstwem, czyli gospodarowanie wspomagane komputerowo, oparte na gromadzeniu danych o przestrzennym zróżnicowaniu plonów w obrębie pola. W zależności od potrzeb indywidualnego rolnika system może być wykorzystywane na praktycznie każdym etapie pracy tj. etapie planowania, sadzenia, siewu, opryskiwania i rozrzucania, jak również w zbiorach plonów czy w wyrównywaniu gleby. Dokładność systemu, dzięki sygnałowi z nadajników naziemnych, po wprowadzeniu siatki pola, wynosi do 0,5 cm. W tym systemie istnieje wiele rozwiązań począwszy od nawigacji systemów jazdy równoległej, autopilotów, czujników weryfikujących jakość plonu czy proporcje oprysku przez całkowicie zintegrowane narzędzia koordynujące pracę. Nowoczesne rozwiązania niosą wiele korzyści: ograniczenie liczby przejazdów po polu pozwala zaoszczędzić paliwo, a wskutek tego ślad węglowy gospodarstwa. Zwiększona kontrola środków rolniczych, takich jak nawozy sztuczne, pozwala na znaczne ograniczenie negatywnego wpływu gospodarstwa na środowisko.

Którzy z państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Nie prowadzimy klasyfikacji naszych klientów pod względem ważności-dla nas każdy klient jest bardzo ważny i staramy się, aby każdy był w profesjonalny sposób obsłużony i z przyjemnością do nas wracał. W celu stałego podnoszenia jakości obsługi od kilku lat prowadzimy badania tajemniczego klienta oraz zlecamy ocenę poziomu satysfakcji klientów- Każdy klient stanowi dla nas ogromny potencjał. Zależy nam, aby nasi klienci odnosili własne, osobiste sukcesy, gdyż to one umożliwiają dalszy rozwój. Robimy wszystko, aby wspierać naszych klientów w ich indywidualnym rozwoju.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Jako jedna z największych firm w regionie jesteśmy firmą angażującą się społecznie. Nasze działania koncentrują się na rozwoju społeczności lokalnych. Wspieramy projekty związane z edukacją, ekologią, sportem i kulturą. Między innymi obejmujemy patronatem zespół koszykarek z UKS Orlik Ujazd, Grupę taneczną z Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe, turnieje sportowe organizowane na terenie gminy i wiele innych. Od lat prowadzimy również działania charytatywne. Udzielamy wsparcia w ramach akcji świątecznych zarówno dzieciom jak i instytucjom – ośrodek pomocy społecznej, fundacje i szkoły na szczeblu lokalnym. Tradycją stało się przygotowywanie paczek dla dzieci ze szkół wiejskich w klasach 1-3 oraz stała współpraca ze szkołami rolniczymi znajdującymi się na terenie. Zarząd firmy wraz z pracownikami angażuje się również w wiele akcji ogólnopolskich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Szlachetna Paczka czy też akcję Pomóż dzieciom przetrwać zimę.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

W ciągu wielu lat działalności otrzymaliśmy bardzo wiele nagród, wyróżnień i podziękowań, nie sposób - wszystkie wymienić. Do najważniejszych dla nas należą Gazele Biznesu przyznawane najdynamiczniej rozwijającym się małym i średnim firmom. Należymy również do grona firm, które dzięki niezwykle intensywnemu wzrostowi otrzymały nagrodę Geparda Biznesu. Bardzo ważne są dla nas też nagrody przyznawane przez naszych strategicznych partnerów handlowych jak Skrzydła Sukcesy od Lafarge Holcim oraz wyróżnienia Dealer Premium New Holland. Najbardziej cieszy nas jednak lojalność i zaufanie naszych klientów. To, że współpracują z nami od lat jest najlepszą oceną naszej pracy i trudu włożonego w rozwój naszego wspólnego biznesu.

www.agrosklad.com.pl

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie