WYWIAD - Przedsiębiorstwo Zarządzania Nieruchomościami Sp. z o.o. Prezes Zarządu Andrzej Zalega

Share

PZN2

Firma Przedsiębiorstwo Zarządzania Nieruchomościami Sp. z o.o. świadczy specjalistyczne usługi na rynku nieruchomości od 1996 roku. Zajmuje się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami biurowymi, handlowo-usługowymi, magazynowymi i przemysłowymi. Historię spółki oraz obecne możliwości w rozmowie z BusinessPl przedstawia Prezes Zarządu – pan Andrzej Zalega.

Proszę powiedzieć, jakie były początki i najważniejsze momenty w rozwoju Państwa firmy?

Startowaliśmy jako spółka celowa, powołana do realizacji na zlecenie Banku Pekao S.A. skomplikowanego obiektu na potrzeby Centrum Kart i Czeków oraz służb informatycznych Banku. Po jego uruchomieniu staliśmy się jego zarządcą. Wkrótce potem objęliśmy zarząd nad dużym kompleksem bankowym w Łodzi i komercyjnym biurowcem w Gdyni. Na początku nowego stulecia przejęliśmy w ramach outsourcingu z Banku Pekao S.A. kilkuset pracowników technicznych i utrzymania czystości i tak powstała sieć ekip obsługujących placówki tego Banku na terenie całej Polski. 2001 rok to jednocześnie przyjęcie przez Bank oferty 30-osobowej grupy menedżerskiej na zakup Spółki i wypracowanie nowej koncepcji obsługi placówek bankowych w oparciu o mobilne ekipy techniczne specjalistów różnych branż. Od 2003 roku zaczęliśmy współpracę z innymi klientami sieciowymi. Obecnie świadczymy usługi w różnym zakresie dla kilkudziesięciu klientów instytucjonalnych w tym dla banków i sieci handlowych w całej Polsce.

Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o oferowanych usługach?

W języku fachowym nasza firma świadczy usługi z zakresu kompleksowego Facility Managementu. Obecnie posiadamy trzy piony biznesowe. Największy to Pion Techniki zajmujący się obsługą techniczną nieruchomości (“złota rączka”, elektryka, hydraulika, wentylacja i klimatyzacja, remonty, przebudowy i adaptacje, instalacje włamania i napadu oraz p-poż, przeglądy ogólnobudowlane itp.) Drugi to Pion Nieruchomości, zajmujący się zarządzaniem i administrowaniem obiektami oraz w mniejszym stopniu usługami utrzymania czystości. Wreszcie trzeci to Pion Serwisu Kredytów Budowlanych świadczący usługi z zakresu wycen wartości nieruchomości i nadzorów inżynierskich.

Która z usług Państwa zdaniem, jest obecnie najważniejsza i dlaczego?

Wszystkie trzy piony biznesowe uznajemy za bardzo istotne, traktując je jako trzy nogi, na których łatwiej utrzymać równowagę w sytuacji ciągle zmieniającego się otoczenia biznesowego. Najdynamiczniej pod względem przychodów a także zainwestowanych przez nas środków rozwijają się usługi związane z systemami klimatyzacyjnymi.

Czy mają Państwo w planach oferować nowe usługi?

Zamierzamy między innymi rozszerzać ofertę w zakresie montażu i konserwacji instalacji klimatyzacyjnych o nowe rozwiązania, interesuje nas fotowoltaika, planujemy podjęcie współpracy z firmami ubezpieczeniowymi w obszarze likwidacji szkód majątkowych. Mamy jeszcze inne pomysły, ale za wcześnie, by o nich mówić.

Co wyróżnia Państwa na tle innych firm z branży Facility Management?

Należymy do kilku liczących się firm z branży FM, które są w stanie własnymi ekipami świadczyć usługi na terenie całej Polski. Specjalizujemy się zatem w obsłudze klientów sieciowych, którzy swoje obiekty (biura, sklepy, magazyny) mają rozproszone, często z dala od największych miast.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do sukcesu?

Poza utrzymywaniem wysokiego poziomu usług dla dotychczasowych klientów, dbałość o których jest naszym priorytetem, cały czas pracujemy nad wdrażaniem nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych (w tym rozszerzaniem zastosowań informatycznych) oraz podnoszeniem kwalifikacji naszych pracowników. Stabilizacja załogi i jej bieżące doszkalanie pozwala nam póki co radzić sobie z odczuwanym coraz bardziej przez branżę deficytem fachowców.

Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie nad coraz większym sukcesem, który odnosi firma?

W naszej firmie zatrudniamy ponad 450 osób a zdecydowania większość z nich to najważniejsi w firmie pracownicy liniowi, świadczący bezpośrednio usługi u klientów - serwisanci, osoby sprzątające, administratorzy i zarządcy. Do kadry menedżerskiej należy zróżnicowane grono pasjonatów, posiadających doświadczenia w różnych dziedzinach i z różnych branż, które stale analizuje słabe i mocne strony, oraz monitorując bieżące procesy pracuje jednocześnie nad kierunkami strategicznymi.

Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje?

Zbudowanie własnych autonomicznych systemów do obsługi zleceń w dwóch największych pionach biznesowych i w pionie finansowo-księgowym. Wyposażyliśmy również ekipy techniczne w nowoczesny tabor samochodowy z regałami na narzędzia i części zamienne.

Jakie mają Państwo w planach nowe inwestycje?

Po gruntownej wymianie floty samochodowej planujemy dokończyć proces modernizacji informatycznej firmy.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Powodów do dumy jest kilka, ale najważniejszy to ten, że od dwudziestu dwóch lat dobrze radzimy sobie na trudnym rynku systematycznie powiększając kapitały własne i utrzymując polski charakter Spółki. Warto podkreślić również, że płynnie przechodzimy przez proces wymiany generacyjnej a nowi pracownicy mają możliwość uzupełniać swą wiedzę o doświadczenia starszych kolegów. Zdecydowana większość awansów w firmie ma charakter wewnętrzny.

Którzy z Państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Od momentu pozyskania drugiego i kolejnych klientów mamy pełną świadomość, że każdy klient jest jednakowo ważny a jakiekolwiek zaniedbania w tym względzie są surowo karane przez rynek.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Może zaczniemy od aktywności branżowej. W 2016 i 2017 roku, wspólnie z kilkunastoma naszymi konkurentami, aktywnie uczestniczyliśmy w utworzeniu Polskiej Rady Facility Management. Celem Rady jest merytoryczna konsolidacja rynku, wzmocnienie wymiany praktyk, wypracowywanie i promowanie najlepszych praktyk i promowanie outsourcingu usług Facility Management wśród potencjalnych odbiorców. Co do meritum pytania angażujemy się raczej w lokalne wydarzenia, od lat sponsorując m.in. festiwal tańca dla przedszkolaków w jednej z podwarszawskich gmin, czy też festiwal piosenki na Podlasiu. Byliśmy również kilkakrotnie sponsorem zawodów w akrobatyce sportowej w tym Mistrzostw Polski. W grudniu minionego roku zorganizowaliśmy wśród pracowników świąteczną zbiórkę na wybrany przez nich cel charytatywny.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?


Na przestrzeni 22 lat otrzymaliśmy kilka nagród a wśród nich: kilkukrotnie Gazele Polskiego Biznesu, Diament Forbes’a, tytuł Firmy Roku Polskiego Klubu Biznesu oraz Diament polskiej jakości w zarządzaniu nieruchomościami.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie