Usługi wchodzące w skład obsługi technicznej nieruchomości

Share

uslugi-wchodzace-w-sklad-obslugi-technicznej-nieruchomosci1

Zewnętrzna obsługa techniczna to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy chcą utrzymać swoje obiekty w nienagannym stanie. Aby jednak zachować właściwe parametry serwisu, podstawową sprawą jest wybranie odpowiednio przygotowanej do tego firmy.

Jakie parametry należy brać pod uwagę, wybierając firmę świadczącą usługi z zakresu obsługi technicznej nieruchomości? Podstawowym kryterium jest zakres prac oferowanych przez firmę. Kompleksowa obsługa techniczna z jasno sprecyzowanym wachlarzem usług oraz możliwością negocjacji ich parametrów, a także możliwość indywidualnego dopasowania oferty, z uwzględnieniem konkretnych potrzeb danego klienta, to solidny fundament długiej i owocnej współpracy.

Już na wstępnym etapie rozmów, należy bardzo dokładnie określić zakres i częstotliwość prac okresowych. Podobnie należy podejść do zagadnień związanych z nieprzewidzianymi usterkami i nagłymi awariami. Sposób komunikacji, czas reakcji na zgłoszenie, zakres odpowiedzialności i nadzór nad naprawą, to wszystko aspekty, które jasno i wyraźnie musi określać umowa pomiędzy klientem, a firmą odpowiedzialną za utrzymanie techniczne obiektu.

W tym miejscu widoczna jest szczególnie wyraźnie korzyść płynąca z powierzenia obsługi technicznej jednemu podmiotowi. Za wszystkie kwestie związane z tym zagadnieniem odpowiada jedna firma, która w razie potrzeby może korzystać z usług podwykonawców. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel nieruchomości nie jest obarczony dodatkowymi obowiązkami, gdyż za całość obsługi opowiada jeden podmiot i to on rozlicza się ze swoich obowiązków przed klientem. W końcowym rozrachunku wpływa to korzystnie na wydajność obiektu, podnosi komfort mieszkańców lub pracowników i pozwala na ograniczenie kosztów.

Obsługa nieruchomości, którą proponuje ETSerwis obejmuje między innymi:

l instalacje elektroenergetyczne,
l instalacje słaboprądowe,
l instalacje automatyki,
l instalacje wodno-kanalizacyjne,
l instalacje grzewcze,
l instalacje klimatyzacji i wentylacji,
l instalacje przeciwpożarowe,
l drzwi, bramy, dźwigi i podesty ruchome.

Usługi mogą być realizowane poprzez stały personel techniczny w obiekcie lub specjalistyczny serwis mobilny. Typowym zakresem usług będą wówczas inspekcje, testy, konserwacje, usuwanie awarii, naprawy, remonty, pogotowie techniczne 24/h, prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego, zakup materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych, oraz drobne prace remontowo-budowlane.

Biorąc to wszystko pod uwagę, można wyróżnić następujące korzyści płynące ze współpracy z ETSerwis:

l jasne i przejrzyste warunki świadczenia usług,
l fachowa i kompetentna ekipa techniczna,
l szybkie i skuteczne metody komunikacji,
l jedna faktura w miesiącu i jeden raport zbiorczy,
l elastyczność świadczonych usług,
l wsparcie serwisów mobilnych i szybki czas reakcji.

Ponadto, ambicją ETSerwis jest realizowanie obsługi technicznej zgodnie z przyjętymi założeniami technicznymi PN, z uwzględnieniem wytycznych producentów systemów zainstalowanych na obiekcie oraz obowiązującym prawem i przepisami BHP.

W celu zapoznania się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi zakresu prac oraz specyfiki wykonywanych usług zapraszamy na stronę https://etserwis.pl/#pytania-i-odpowiedzi.

Niezwykle istotną kwestią w przypadku obsługi technicznej budynku, jest również sama implementacja usługi. To, co gwarantuje sprawne wdrożenie, to właściwa koordynacja procesów oraz wydajny przepływ informacji. Do każdego projektu, przygotowywany jest tak zwany plan implementacji, który opiera się na dotychczasowym doświadczeniu firmy oraz wcześniej uzgodnionych z klientem wymogach i potrzebach. Można więc przyjąć, że działania wchodzące w skład obsługi technicznej nieruchomości to oprócz wcześniej wymienionych czynności również doskonale uporządkowane procesy i schematy, dzięki którym zostaną wyłapane na przykład usługi, które mogą się dublować, bądź pozostawać nieaktywne i niepotrzebnie generować dodatkowe koszty.

Firma ETSerwis przykłada dużą wagę do rzetelnej identyfikacji “punktów styku” i zakresów odpowiedzialności. To co zawsze warto podkreślać to to, że wybór odpowiedniego partnera z branży FM może być kluczowy dla uniknięcia konsekwencji wynikających z braku wiedzy, odpowiedniego nadzoru oraz szkoleń personelu. Dotyczy to nie tylko ewentualnych kar nakładanych na właścicieli nieruchomości, ale także zakupów nowych urządzeń, które muszą być wymienione na skutek złej konserwacji.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie