PPUH Perfopol sp. z o.o. Dyrektor Zarządzający Paweł Przygoda

Share

Perfopol1

Perfopol Sp. z o.o. powstała w 1990 roku w 100% z kapitału polskiego. Od samego początku firma postawiła na dynamiczny rozwój i ten cel cały czas pozostaje niezmienny – czego dowodem jest fakt, iż Perfopol jest obecnie największym polskim producentem blach perforowanych oraz siatek. Specjalnie dla „BusinessPL” ekskluzywnego wywiadu udzielił Dyrektor Zarządzający Perfopol Sp. z o.o. – pan Paweł Przygoda.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Przedsiębiorstwa i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Przedsiębiorstwo Perfopol zostało utworzone w 1990 r. i rozpoczęło działalność w dzierżawionej hali o powierzchni 100 m2. Na początku działalności borykaliśmy się oczywiście z wieloma utrudnieniami, na które z reguły napotykają nowo utworzone firmy. Należały do nich głównie problemy lokalowe, sprzętowe czy też finansowe (dostępność do kredytów). Zarząd spółki podjął decyzję o długofalowej i konsekwentnej strategii rozwoju firmy, systematycznych inwestycjach w kapitał ludzki, infrastrukturę firmy i park maszynowy. Momentem przełomowym był zakup nieruchomości pod obecnym adresem, gdzie mogło powstać biuro konstrukcyjno-technologiczne oraz pojawiły się możliwości utworzenia prężnego Działu Marketingu. W odremontowanym biurowcu wydzieliliśmy także mieszkania służbowe dla młodej kadry specjalistów. Aktualnie gospodarujemy na 27 000 m2
przestrzeni administracyjno-produkcyjnej, w której od kilku lat funkcjonuje również z sukcesem zakład budowy maszyn. Można powiedzieć, że udaje nam się sukcesywnie pozyskiwać najnowsze technologie, wdrażać je do procesów produkcyjnych i co najważniejsze tworzyć fachową i zgraną kadrę w liczbie przekraczającej obecnie ponad 200 osób.

Obecnie jesteście największym polskim producentem blach perforowanych oraz siatek. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swoich produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Do naszych głównych produktów należą blachy perforowane, siatki cięto-ciągnione oraz siatki z drutu. Wyroby te stanowią bazę, ale co ważne nie zamykają naszej oferty. Regularnie podkreślamy przygotowanie do kompleksowej pomocy klientom w realizacji projektów. Wynika ono z faktu świadczenia przez nas usług z zakresu pełnej obróbki metalu (plastycznej i wiórowej). Rynek zgłasza duże, ale zróżnicowane zapotrzebowanie na nasze produkty. Generuje to konieczność przygotowania się zarówno na dużą, seryjną produkcję, jak i na nietypowe, trudniejsze projekty. Nasz park maszynowy jest w pełni do tego przystosowany. Posiadamy wydajne linie do standardowych produktów (np. tzw. prasy szeroko-perforujące), jak również mniejsze, lecz zdecydowanie bardziej elastyczne, w sensie możliwości wytwórczych jednostki produkcyjne. W zdecydowanej większości to linie w pełni skomputeryzowane, zapewniające osiągnięcie ostatecznego celu jakim jest produkt najwyższej jakości.

Bogate doświadczenie oraz zaawansowanie technologiczne pozwala ciągle rosnącej rzeszy klientów oferować wyroby najwyższej jakości. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Aktualnie jesteśmy liderem na rynku krajowym co niewątpliwie jest dużym osiągnięciem. Nie spoczywamy jednak na laurach i ciągle szukamy nowych szans, kładąc szczególny nacisk na rynki zagraniczne (wartość exportu stanowi już ok. 25 % ogólnej sprzedaży). Odnośnie zaufania – jest to dla nas wartość nadrzędna, którą pielęgnujemy od początku działalności. Nasza otwartość na nietypowe, trudne projekty, aktywne uczestnictwo w całym procesie (od doradczego do produkcyjnego) zaowocowało zbudowaniem mocnych i trwałych relacji biznesowych. Nasi klienci mogą na nas liczyć nie tylko podczas faktycznej produkcji, ale co istotne na etapie projektowania i szukania optymalnego rozwiązania w danym projekcie.

Rozwijając myśl techniczną produkujecie i oferujecie najwyższej jakości wyroby, przynosząc satysfakcję klientom. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Zależy nam na tym, żeby dostarczać produkty jak najlepszej jakości, tak by klient był zadowolony i chciał do nas wrócić. Wierzymy również, że odpowiednia obsługa klienta, słuchanie tego co ma do powiedzenia, jest tak samo ważne jak systematyczny wzrost potencjału produkcyjnego. Dzięki zespołowi ludzi zaangażowanych w rozwój firmy, codziennie obsługujemy dziesiątki klientów budując z nimi pozytywną relację zapewniającą obustronną satysfakcję.


Najważniejszą wartością każdej firmy są jej pracownicy. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują sukces firmy?

Mamy świadomość tego, że rynkowy sukces firmy zależy nie tylko od nowoczesnych technologii i know-how, ale w równym stopniu także od pracowników, od ich nastawienia i motywacji do działania. Na przestrzeni prawie 30 lat działalności udało się stworzyć zgrany zespół ludzi zaangażowanych i oddanych firmie. Możemy pochwalić się bardzo niską fluktuacją kadr. Na wszystkich szczeblach są ludzie, którzy dzięki sprawnemu systemowi zarządzania wiedzą co mają robić, a co za tym idzie - można na nich polegać. Kadra kierownicza to głównie młodzi ludzie, średnia wieku ok. 35 lat – doskonale przygotowani i jednocześnie dysponujący już znacznym doświadczeniem zawodowym.

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracują Państwo ze stałymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy?

Tak, od samego początku naszej działalności wartością priorytetową była wysoka jakość naszych produktów i tak jest cały czas. Ogromny nacisk kładziemy na najwyższą jakość surowców używanych do produkcji i dlatego każda ich partia przechodzi kontrolę przed dopuszczeniem do dalszych operacji. Takie procedury są niezbędne, aby zapewnić klientom zgodność z ich wymaganiami. Korzystamy tylko ze sprawdzonych Dostawców, u których poprzez wieloletnią współpracę wypracowaliśmy partnerskie relacje, tak by w sytuacjach szczególnych mieć pewne wsparcie. Do grona naszych Dostawców mamy zaszczyt zaliczyć wiodących dystrybutorów i producentów metali, takich jak Thyssenkrupp Energostal, Serwistal, Nova Trading, BTH Import-Stal, Investa, Mikrohuta, Mobi.

Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje związane z rozwojem firmy?

Ostatnie pięć lat to dynamiczny rozwój technologii wytwarzania blach perforowanych, siatek cięto ciągnionych oraz siatek zgrzewanych. Budowa i modernizacja linii produkcyjnych siatek cięto ciągnionych o szerokości do 1500 mm pozwoliła nam na ugruntowanie pozycji lidera na rynku krajowym i dogonienie konkurencji zagranicznej. Dodatkowo naszym atutem jest możliwość zgniatania, docinania, gięcia tych wyrobów. Park maszynowy dotyczący blach perforowanych wzbogacił się o kolejne wykrawarki numeryczne dzięki którym możemy jeszcze bardziej elastycznie spełniać wymagania naszych klientów zarówno terminowe jaki i jakościowe. Segment produkcji siatek zgrzewanych również został poszerzony o wysokowydajne automaty do zgrzewania wyrobów z drutu kwasoodpornego. Nasze działania zmierzają do tego aby klient otrzymał wyrób w jak najkrótszym, optymalnym dla niego czasie. Oferujemy również dodatkowe operacje łącznie z docinaniem, gięciem, obróbką skrawaniem, spawaniem, malowaniem, zależnie od potrzeb naszych klientów. Oprócz typowych produktów „z półki” oferujemy wsparcie techniczne naszego biura technologiczno-konstrukcyjnego w zakresie doboru optymalnych parametrów wyrobu z punktu widzenia kosztów jego wytwarzania. Naszym atutem jest samodzielne wykonywanie oprzyrządowania co pozwala nam szybko reagować na nietypowe projekty, nowe wdrożenia, wykonywać produkty niestandardowe. Nasz park maszynowy obróbki skrawaniem również został wzbogacony o kolejne centra obróbcze oraz maszyny do elektrodrążenia.

Jesteście przedsiębiorstwem, które nie boi się nowych wyzwań. Nieustannie poszukujecie najlepszych rozwiązań i nowych technologii, które pomogą wam produkować wyroby o lepszych parametrach i jeszcze bardziej konkurencyjnych cenach. Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Wytwarzana przez Perfopol wyroby mają uniwersalne zastosowanie. Wykorzystuje się je w wielu branżach, m.in. w budownictwie, motoryzacji, górnictwie, rolnictwie, przemyśle chemicznym i maszynowym. Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu w przyszłość patrzymy z dużym optymizmem. Zaplanowaliśmy w najbliższym czasie szereg działań zmierzających do unowocześnienia naszego parku maszynowego i doposażenia go w nowoczesne maszyny takie jak: laser światłowodowy o mocy 8000 W ze stołem 2x4 m, linię do produkcji blachy perforowanej z taśmy o grubości do 3 mm w której prasa perforująca będzie dysponowała naciskiem 400 Ton, automat do zgrzewania siatek z drutu kwasoodpornego. Jednocześnie planujemy oddać w 2019 roku nową halę magazynową o powierzchni 3000 m2 w celu zwiększenia dostępności naszych produktów „od ręki”. Uruchomiliśmy już sklep internetowy dla naszych klientów i chcemy poszerzać dostępność artykułów o kolejne pozycje z naszej szerokiej gamy produktów. Nowy magazyn pozwoli również maksymalnie skrócić czas realizacji dzięki lepszej dostępności materiału wsadowego. Jednocześnie udoskonalamy nasze procesy planowania, produkcji, gospodarki materiałowej aby optymalnie dopasować się do zmian na rynku.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Tak, społeczna odpowiedzialność biznesu, o której ostatnio tak wiele się mówi, znana jest nam w zasadzie od samego początku działalności. Wyznajemy zasadę, że tak jak człowiek nie żyje wyłącznie dla siebie – tak i przedsiębiorstwo nie może ograniczać się jedynie do produkcji. Tą właśnie działalnością pozabranżową są m.in. klasy patronackie, praktyki i staże zawodowe ma wszystkich poziomach szkół zawodowych, kierunkowe praktyki studenckie, czy finansowanie najzdolniejszym pracownikom studiów w systemie zaocznym. Od ponad 20 lat oferujemy zatrudnianym absolwentom oraz pracownikom mieszkania we własnym budynku mieszkalnym. Udzielamy zarówno indywidualnej pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji zdrowotnej czy materialnej jak również wspomagamy różne organizacje, fundacje i stowarzyszenia nie tylko w naszym regionie. Aktywnie wspieramy sport: w latach 1994-97 sponsorowaliśmy pierwszoligową drużynę koszykarek, a od 2002 roku młodzieżowy klub piłki nożnej JUVENTA ze Starachowic.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Wśród wielu nagród zdecydowanie możemy się pochwalić certyfikatami: Euro Fair Play 2018, Firma Godna Zaufania 2018, Wiarygodności Biznesowej, Złotymi certyfikatami Solidna Firma, Lider Exportu na Wschód, Srebrny certyfikat Quality International, Gazele Biznesu oraz certyfikatem systemu zarządzania zgodnego z PN-EN ISO 9001:2009, który utrzymujemy już od prawie 15 lat.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie