Kask ochronny – w jaki sposób chroni głowę w pracy?

Share

kaskochronny3m

W branży budowlanej oraz przemyśle kask ochronny jest obowiązkowym wyposażeniem nie tylko pracowników fizycznych narażonych na urazy głowy, ale również wszystkich przełożonych oraz osób, które przebywają na terenie zakładu czy miejsca pracy, np. nadzorców, inwestorów czy audytorów. Dowiedz się, w jaki sposób kaski ochronne poprawiają bezpieczeństwo pracowników oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kasku.

Kask ochronny – postaw na wytrzymałość
Wytrzymałość to podstawowa cecha kasków, od której zależą zdrowie i życie pracowników. Wpływają na nią materiały, z których zostały wykonane kaski, a także ich struktura. Jednymi z najlepszych materiałów, które zapewniają zarówno dużą wytrzymałość, jak i lekkość kasku, są polietylen oraz kompozyty poliestrowo-szklane. Materiały te posiadają właściwości pozwalające na skuteczne rozproszenie siły uderzenia. Zapewniają także właściwości antyelektrostatyczne.

Kask ochronny a jego waga
Kaski wykonane ze wspomnianych powyżej materiałów zapewniają odpowiednią wytrzymałość, ale również cechują się niewielką wagą. Jest szczególnie istotne dla pracowników, którzy w ten sposób otrzymują produkty nieograniczające swobody ruchów ich głowy, co mogłoby negatywnie wpływać na komfort oraz jakość ich pracy. Optymalna waga kasków wynosi około 250 gramów.

Regulacja rozmiaru kasku ochronnego
Jest to funkcja niezwykle istotne, ponieważ każdy pracownik powinien mieć możliwość jak najlepszego dopasowania kasku do rozmiaru oraz kształtu głowy. Dobrze dopasowany kas ochronny to większa gwarancja bezpieczeństwa oraz zwiększony komfort pracy. Regulacja powinna również umożliwiać swobodny obrót kasku na głowie w razie konieczności pracy w ciaśniejszych przestrzeniach.

Wentylacja
Wybierając kask, należy zwrócić uwagę na otwory wentylacyjne. Niezwykle istotnym czynnikiem przy dokonywaniu zakupu kasku powinna być temperatura otoczenia, w którym odbywa się praca, a także intensywność wysiłku pracowników. Dla pracowników wykonujących intensywną pracę w wysokich temperaturach należy wybierać kaski o skutecznym systemie wentylacyjnym, który zapewni lepsze chłodzenie głowy. Na rynku obecne są również kaski ochronne, które charakteryzują się odpornością na niskie temperatury. Przykładem jest kask ochronny 3M Peltor Solaris G3000.

Konstrukcja kasków ochronnych
Najlepsze kaski posiadają możliwość dostosowania do bieżących warunków pracy. W jej trakcie konieczne może okazać się noszenie okularów ochronnych czy nauszników chroniących słuch. Wyprofilowanie kasku oraz wycięcia powinny sprawić, że dodatkowe akcesoria, takie gogle czy słuchawki, będą dopasowane do kasku jak jego integralne elementy.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie