WYWIAD-Sodexo Polska Sp. z o.o. - Head of External Communications Katarzyna Rogalska

Share

SODEXO1

Sodexo Polska Spółka z o. o. jest częścią Grupy Sodexo. Początki Grupy Sodexo miały miejsce w Marsylii gdzie ze skromnej, rodzinnej firmy, w ciągu półwiecza stała się jedną z największych firm outsourcingowych na świecie. Obecnie w Polsce Sodexo obsługuje ponad 250 nieruchomości, 2250 mniejszych jednostek oraz prowadzi niespełna 80 restauracji.

Firma od kilku lat z dużym powodzeniem oferuje również usługi prestige w zakresie cateringu i kompleksowej obsługi gastronomicznej wydarzeń specjalnych. O firmie Sodexo Polska rozmawiamy z Head of External Communications – panią Katarzyną Rogalską.

Sodexo to społeczność waszych klientów, konsumentów, pracowników i partnerów biznesowych. Sodexo, od chwili założenia firmy przez Pierre’a Bellona w 1966 r., jest strategicznym partnerem dla firm i instytucji, które kładą nacisk na efektywność, lojalność i dobre samopoczucie pracowników oraz partnerów biznesowych. Proszę powiedzieć, jakie były początki Przedsiębiorstwa Sodexo Polska i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Firma Sodexo zaczęła działalność w Polsce w 1993 r. oferując usługi dla nieruchomości (aktualnie realizowane w ramach Sodexo On-Site Services). Rok później firma działała już nie tylko w Warszawie i pozyskała pierwszy większy kontrakt na usługi żywieniowe (fabryka wódki w Zielonej Górze). W 1997 r. po raz pierwszy podpisaliśmy kontrakt na usługi z zakresu kompleksowej obsługi nieruchomości (Facility Management) na rzecz największego ówcześnie banku w Polsce. Pierwszą instytucją państwową, która została naszym Klientem, był Sąd Najwyższy w Warszawie (1999 r.). Kolejne lata to poszerzanie portfolio klientów o wiele warszawskich biurowców najwyższej klasy, a także początek naszej działalności w segmencie służby zdrowia, a wkrótce też w segmencie sportu i rekreacji. W 2007 r. Funkcję Dyrektora Generalnego Sodexo Polska przejął Yann Gontard, który po dziś dzień dowodzi firmą. Przez okrągłe 25 lat otrzymaliśmy wiele nagród i certyfikatów, nawiązaliśmy fascynujące współprace i – mamy poczucie – zmieniliśmy świat wokół nas na lepsze. Doceniając tę przeszłość, nie zatrzymujemy się jednak i wypatrujemy przyszłości, w której potrzeba poprawiania jakości życia będzie tak samo aktualna, tak u początków Sodexo, jak i obecnie.

Sodexo projektuje, zarządza i dostarcza kompleksowe usługi wpływające na poprawę jakości życia waszych klientów i konsumentów. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swoich usługach?

Zgodnie z naszą dewizą codziennie ponad 2000 pracowników działa na rzecz wspomnianej poprawy jakości życia naszych klientów i konsumentów, realizując szeroko pojmowane usługi żywieniowe (prowadzenie restauracji, catering, obsługa imprez okolicznościowych), a także kompleksowe zarządzanie nieruchomościami. Segmenty rynku, które wspieramy to m.in.: przemysł, sport i rekreacja, edukacja, służba zdrowia i wymiar sprawiedliwości.

Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Sodexo od momentu powstania w tętniącej życiem Marsylii w 1966 r. jest firmą, która bacznie przygląda się światu i ewoluuje wraz z nim, pozostając jednak niezmiennie wierna swojej misji ulepszania jakości życia. Tak sprecyzowany kierunek działania, różnorodność pełnionych na najwyższym poziomie usług, wiedza i doświadczenie talentów zatrudnianych w firmie – połączone z ciągłym inspirowaniem rozwoju społeczność i krajów, w których działamy, to połączenie stanowiące receptę na nasz sukces.

Fundamentem każdej firmy są ludzie. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują sukces firmy?

Sukces Sodexo na co dzień buduje każdy z nas. Naszą ambicją i odpowiedzialnością jest tworzenie takich warunków pracy, by rozwój firmy szedł w parze z rozwojem pracownika. Mnogość rozmaitych stanowisk, elastyczna ścieżka kariery, pielęgnowanie różnorodności i integracji, a także tzw. turkusowy model zarządzania, to czynniki, które pozwalają nam współpracować z wyjątkowymi osobami, o których jakość życia i bezpieczeństwo dbamy tak, jak w przypadku klientów i konsumentów.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Sodexo stawia na zrównoważony rozwój, stąd na poziomie globalnym działamy w ramach planu „Better Tommorow” (Lepsze Jutro), który determinuje cztery kluczowe dla nas obszary. Są to: rozwój zasobów ludzkich oraz popieranie ich różnorodności, aktywne promowanie odżywiania, zdrowia i dobrego samopoczucia, wspieranie lokalnych społeczności, ochrona środowiska. Wszystkie one znajdują odzwierciedlenie w realizowanych lub wspieranych przez nas inicjatywach, spośród których możemy z dumą wymienić: program „Włącz się” (aktywizacja zawodowa osób cierpiących na wykluczenie społeczne), organizowany przez hiszpańską fundację La Caixa, czy ogólnopolski projekt edukacyjny „Czyste Tatry” (sprzątanie gór), dowodzony przez Zakopiańskie Centrum Kultury.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Przez lata z dumą uzbieraliśmy wiele nagród w skali globalnej i lokalnej. Spośród tych ostatnich, odnoszących się do naszej działalności w Polsce, można wymienić: wyróżnienie Food Business Awards przyznane przez Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum dla jednej z naszych flagowych restauracji, zaszczytne miejsce w rankingu Bloomberg Gender-Equality Index (GEI), po raz dziesiąty zwycięstwo w rankingu „Book of Lists” – tworzonym przez The Warsaw Business Journal Group – w kategorii dostawców usług cateringowych oraz firm outsourcingowych w zakresie kompleksowych usług dla nieruchomości.

www.sodexo.pl

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie