Sprężarki tłokowe mobilne czy stacjonarne? Jakie rozwiązanie wybrać?

Share

mobilna-sprezarka-tlokowa-klasy-premium1

Sprężone powietrze jest dziś koniecznością, zarówno w warsztatach usługowych jak i zakładach przemysłowych. Bez niego nie może pracować cała gama urządzeń przemysłowych czy narzędzi pneumatycznych. Jest ono nośnikiem energii łatwym w wykorzystaniu nawet w strefach zagrożonych wybuchem (np. lakierni do zasilania pomp membranowych).

Sprężone powietrze z powodzeniem zasila siłowniki pneumatyczne, zawory pneumatyczne i inne urządzenia techniczne, które wymagają jego zastosowania. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy nie mają wody z sieci centralnej, korzystają ze sprężonego powietrza w zbiorniku hydroforu, gdzie jest wykorzystywane po drugiej stronie membrany.

Sprężarki powietrza w przemyśle

Do wytwarzania sprężonego powietrza w dużych zakładach produkcyjnych stosuje się odpowiednie sprężarki przemysłowe, które charakteryzują się dużymi wydajnościami. W zależności od zastosowania mogą to być sprężarki olejowe lub bezolejowe, które generują sprężone powietrze o innych parametrach. Najbardziej popularną grupą urządzeń są sprężarki śrubowe, które wytwarzają sprężone powietrze w sposób bardziej ekonomiczny w stosunku do kompresorów tłokowych. Ponadto kompresory śrubowe charakteryzują się większą żywotnością, niższymi kosztami eksploatacji a także cichszą pracą, co jest szczególnie istotne w przypadku osób pracujących w pobliżu.

sprezarkazamontowananazbiornikupowietrza2

Sprężarki tłokowe - idealne do warsztatów i małych zakładów

W mniejszych zakładach lub przy małym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze z powodzeniem stosuje się sprężarki tłokowe. W szczególności nadają się one do zakładów rzemieślniczych, warsztatów i małych przedsiębiorstw przemysłowych. Kompresory śrubowe mogą być również użyte, ale przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć opinii specjalistów w dziedzinie sprężonego powietrza czy taka inwestycja jest uzasadniona względami techniczno-ekonomicznymi.

Olejowe czy bezolejowe sprężarki tłokowe

Tłokowe sprężarki podobnie jak kompresory śrubowe mogą sprężać z użyciem oleju lub bez (tzw. sprężarki tłokowe bezolejowe). Wybór typu urządzenia jest podyktowany przez odbiornik sprężonego powietrza; jeżeli np. posiadamy zakład, w którym sprężone powietrze ma kontakt z wyrobami medycznymi warto rozważyć zakup droższej tłokowej sprężarki bezolejowej. Jeżeli natomiast używamy sprężonego powietrza do siłowników lub automatyki przemysłowej sprężarka tłokowa zaspokoi nasze potrzeby.

Mobilne kompresory tłokowe

To nie jedyny podział sprężarek tłokowych; mogą być wykonania stacjonarne i takich rozwiązań jest bardzo wiele na rynku, ale również można kupić sprężarki tłokowe mobilne (inaczej przenośne). Tłokowe sprężarki stacjonarne są zamontowane wraz ze zbiornikiem sprężonego powietrza w jednym miejscu i służą do zasilania pojedynczych odbiorników sprężonego powietrza lub całej sieci w zakładzie.

Ale co zrobić jeżeli mamy narzędzia pneumatyczne, które chcemy użyć w różnych miejscach i nie posiadamy sieci sprężonego powietrza? Wyobraźmy sobie na przykład plac budowy, gdzie pneumatyczną gwoździarką przymocowujemy elementy w różnych częściach budynku lub na różnych kondygnacjach. Można oczywiście kupić elastyczny przewód sprężonego powietrza i zasilić go z kompresora na poziomie zero. Jednak opory przepływu mogą spowodować, że nasza gwoździarka odmówi posłuszeństwa.

icomp3-lekkaprzenosnasprezarkanadajacasiedozastosowanianp

Niewielkie rozmiary dzięki rezygnacji ze zbiornika

Na szczęście renomowani producenci kompresorów tłokowych znaleźli lepsze rozwiązanie. Jest nim mobilny kompresor tłokowy (inaczej przenośny – specyfikacje takiego kompresora można znaleźć na stronie - https://pl.kaeser.com/produkty/sprezarki-tlokowe/mobilne-sprezarki-tlokowe/). Najmniejsze z urządzeń są bardzo małe i lekkie jak walizka, służą do wytwarzania mniejszych ilości sprężonego powietrza. Dzięki braku zbiornika sprężonego powietrza ich wymiary są naprawdę niewielkie.

Gdy potrzeba większych ilości sprężonego powietrza...

Większe kompresory mobilne, wytwarzające większą ilość sprężonego powietrza, a przez to służące do lokalnego zasilania większych odbiorników jak wiertarki czy młoty pneumatyczne, są już wyposażone w zbiorniki. Stąd większe gabaryty i masa całego kompresora. Aby ułatwić transport poziomy są wyposażone w kółka i uchwyt transportowy. Dzięki temu jedna osoba może z łatwością obsługiwać całkiem dużą sprężarkę.

kompresortlokowyna6kolkachulatwiajacyjegoprzemieszczanie4

Doświadczeni producenci kompresorów stosują zamiast dwóch aż sześć kółek w jednej sprężarce. To rozwiązanie jest dedykowane wszystkim pracownikom korzystającym z kompresora, który musi być wciągnięty po schodach, a przy takim rozwiązaniu technicznym jest to zdanie naprawdę łatwe.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie