Wynajem mieszkania - co powinien wiedzieć najemca?

Share

pexels-photo-15714601

Wynajem mieszkań w Polsce nadal nie jest jeszcze tak popularny, jak na Zachodzie, niemniej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Szacuje się, że liczba wynajmowanych obecnie mieszkań w naszym kraju wynosi ok. 2 milionów. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że prawa i obowiązki spoczywają na obu stronach umowy najmu. Co zatem powinien wiedzieć najemca, nim zdecyduje się na wybór swoich "czterech kątów"?

Umowa najmu - co musi zawierać?

Umowę najmu należy sporządzić na piśmie, tylko wówczas będzie to wiążący dokument prawny, który może stanowić podstawę rozwiązania ewentualnych sporów. Ponadto, zawierać powinna wszystkie warunki, które zostały uzgodnione pomiędzy stronami, tj. właścicielem mieszkania i przyszłym lokatorem. Wynajem mieszkania bez umowy, czyli "na czarno" jest nielegalny i wiąże się z karą finansową nakładaną przez Urząd Skarbowy. Główny cel umowy to ochrona interesów obu stron. Co jeszcze musi się w niej znaleźć? Podstawa to oczywiście dane wynajmującego i najemcy, przedmiot umowy, a także wysokość czynszu. Należy jednocześnie ustalić sposób oraz termin płatności. Najczęściej płatność następuje poprzez przelew internetowy na rachunek bankowy podany w umowie. Równie duże znacznie ma liczba osób, które mogą wynajmować dany lokal oraz cel najmu. Zabezpieczenie umowy w większości przypadków stanowi kaucja. Może wynosić np. równowartość jednego czynszu. W takiej umowie powinna się znaleźć również informacja o okresie najmu oraz ewentualnym okresie wypowiedzenia.

Obowiązki najemcy

Każdy najemca posiada swoje prawa oraz obowiązki. Do głównych obowiązków najemcy należy przede wszystkim regulowanie czynszu w ustalonym wcześniej terminie, a także kwocie. Znaczenie ma również właściwa eksploatacja lokalu, a więc zgodna z jego przeznaczeniem (w przypadku mieszkań na wynajem będzie to więc po prostu zamieszkiwanie). Co jeszcze jest ważne? Najemca musi utrzymywać lokal w odpowiednim stanie technicznym i sanitarnym, nie może więc doprowadzić do żądnych zniszczeń. Niedotrzymanie warunków umowy może stanowić podstawę do wniesienia skargi do sądu, a w efekcie otrzymania nakazu opuszczenia mieszkania.

Agencja wynajmu nieruchomości - czy korzystać z jej oferty?

Szukając mieszkania na własną rękę możemy stracić mnóstwo czasu. Ogłoszenia dostępne w sieci często nie są aktualizowane na bieżąco, ponadto zamieszczone w nich zdjęcia mogą nie zgadzać się ze stanem faktycznym lokalu. Z tego też względu polecane jest korzystanie z oferty renomowanej agencji nieruchomości. Każdy, kto potrzebuje mieszkania na wynajem, powinien zapoznać się z agencją ofertą Loco Real Estate (loco-estate.com). Zapewnia ona wynajem luksusowych apartamentów, mieszkań, a nawet domów. Doradcy są gotowi odpowiedzieć na każdą potrzebę swoich klientów odnośnie wyboru nieruchomości.

Wynajem mieszkań to atrakcyjna alternatywa dla zakupu nieruchomości, która nie wymaga m.in. posiadania zdolności kredytowej.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie