WYWIAD - PAGEN Sp. z o.o. - Dyrektor Handlowy Anita Kaperek

Share

 pagen001

Firma PAGEN Sp. z o.o. rozpoczęła swoją działalność w 1998 roku jako producent stolarki PVC. W dalszym ciągu zarządzana przez jednego z założycieli firmy- Pana Dominika Chamioło. Firma w połączeniu z długoletnim doświadczeniem, sprawdzonymi dostawcami surowców i wykwalifikowaną kadrą, dostarcza okna najwyższej jakości. O firmie opowiada Dyrektor Handlowy – pani Anita Kaperek.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy PAGEN i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Początek firmy Pagen znacznie odbiegał od stanu z dnia dzisiejszego. Była to kilkuosobowa produkcja w wynajętych od gminy Gnojnik starych halach. Okna były zgrzewane na jednej z hal i wózkiem widłowym przewożone ok 50 metrów do kolejnej hali, gdzie były okuwane i szklone. Dzisiaj taki tok produkcji jest nie do pomyślenia. Prezes Dominik Chamioło wspomina czasy, kiedy udało się wyprodukować 50 okien i to był ogromny powód do dumy w tamtych czasach. Ja, byłam pierwszą kobietą w dziale sprzedaży. Myślę, iż wówczas nawet nie marzyliśmy o tym, aby firma urosła do stanu, w którym się obecnie znajduje. Można powiedzieć z perspektywy najstarszych pracowników, iż rozwój firmy przerósł nasze marzenia. Momentem przełomowym firmy była budowa nowej hali produkcyjnej w 2012-2014r. Budynek rósł w szybkim tempie i kiedy przyjeżdżaliśmy na budowę, aby zobaczyć postęp prac żartowaliśmy z potrzeby powstania hali o aż tak dużej powierzchni. Rozwój sieci salonów pozwolił nam utrzymać stały dopływ zamówień oraz zbudować markę na rynku stolarki okiennej. Równocześnie rozwijaliśmy sieć dealerską w Polsce Południowej, oraz na początku dzięki znajomości osób, które eksportowały stolarkę za granice Polski rozpoczęła się ekspansja na rynki zachodniej i południowej Europy. Dzisiaj nasza stolarka codziennie otwiera się na każdym kontynencie świata. Jesteśmy w USA, Afryce, Australii i jakoś nikogo to już nie dziwi, chociaż zaledwie 16 lat temu nie wychodziliśmy poza województwo małopolskie.

Od początku działalności firma produkuje okna i drzwi PVC. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o swoich produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Stolarka, którą produkujemy to dwa systemy okienne; Salamander- firma która jest z nami od początku oraz od dwóch lat system Schuco - dla bardziej wymagającego klienta. Z uwagi na wymogi obowiązujące w Unii Europejskiej stawiamy przede wszystkim na stolarkę o wysokich parametrach termoizolacyjności. Są to okna bluEvolution, oraz LivIng. Staramy się również tworzyć produkty unikatowe w skali Europy. Od zeszłego roku mamy nowe okno o nazwie SUN INTELLIGENT, którego parametry przewyższają dostępne na rynku produkty. Okno to poza swoimi właściwościami termoizolacyjnymi wykorzystuje w swoim działaniu energię słoneczną, by spożytkować ją na zabezpieczenie przed włamaniem. W celu dążenia do tworzenia produktów bezawaryjnych wdrażamy do produkcji rozwiązania pozwalające otrzymać lepszą statykę stolarki w stosunku do okien konkurencji. Wciąż modernizujemy i rozbudowujemy nasz park maszynowy, wybierając najnowocześniejsze technologie na Rynku Europejskim.
PAGEN prowadzi sprzedaż poprzez małopolską i śląską sieć salonów firmowych oraz poprzez ogólnoeuropejską sieć punktów dealerskich, dostosowując stolarkę do wymogów obowiązujących w danym kraju. Jako dostawca stolarki okiennej firma PAGEN koncentruje się na rozwoju specyficznych, niszowych rozwiązań i technologii.

Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Naszym ogromnym sukcesem było stworzenie sieci salonów firmowych, którą to wciąż rozbudowujemy. Wysoki poziom obsługi klienta, dobrze wyposażone salony oraz produkt wysokiej klasy w korzystnej cenie, który trafiając do klienta detalicznego omija pośredników pozwala na szybki rozwój sprzedaży stolarki dla klientów - głównie z polecenia. Naszym odbiorcom oferujemy aż 7-letnią gwarancję, co jednocześnie świadczy o wysokiej jakości naszej stolarki. Również dzięki promowaniu firmy w radio i telewizji udało się zbudować markę dużej, nowoczesnej firmy, która stworzona została z polskiego kapitału i wspiera lokalny rynek pracy zatrudniając już ponad 250 osób.

Produkty PAGEN charakteryzuje niepowtarzalny wygląd, jak i doskonałe parametry izolacji termicznej i akustycznej. Firma podąża za najnowszymi trendami i posiada szeroką ofertę stolarki budowlanej. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

W swojej ofercie okien posiadamy wiele kształtów profila aby móc zaspokoić potrzeby klientów na każdym rynku. Południowa Europa gustuje głównie w zaokrąglonych profilach, Zachodnia Europa w prostych, a rynek polski wymaga od nas kilku kształtów, wysokich parametrów izolacyjności, długiej gwarancji, niezawodnej statyki no i przede wszystkim korzystnej ceny. Cieszymy się tym samym, że nasza sprzedaż tak rośnie na rynku polskim, ponieważ jest to najbardziej wymagający klient, który jak się okazuje chętnie korzysta z naszej oferty.

Wykwalifikowana i doświadczona kadra to jeden z głównych czynników sukcesu firmy. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień realizują skomplikowane projekty?

Nasza kadra rośnie z miesiąca na miesiąc, niemniej jednak jest w firmie wielu pracowników, którzy tworzyli firmę od samego początku. Jest to bardzo wykwalifikowana i doświadczona kadra tzw „filary firmy”, którzy całą karierę zawodową realizowali w firmie PAGEN. Dzisiaj możemy wspólnie powspominać stare czasy, a właściwie dowcipne zdarzenia, które zawsze wprowadzają nas w wesoły nastój. Nowa kadra potrzebuje wyjaśnień naszych opowieści, bo widząc obecny stan rzeczy, trudno im uwierzyć w nasze opowiastki jak z innej epoki…

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracujecie Państwo ze stałymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów biznesowych?

Od początku istnienia firmy współpracujemy z dostawcą okuć - firmą Winkhaus. Program WH-OKNA pomaga nam przy konstrukcji i kalkulacji stolarki budowlanej oraz ułatwia współpracę pomiędzy naszymi firmami. Firma Salamander Window &Door Systems to również dostawca, z którym współpracujemy od początku. Jest to uznana marka na rynku europejskim, w swojej ofercie posiada szeroką gamę profili okiennych i drzwiowych PVC, dysponuje kilkoma kształtami profila oraz wśród szerokiej gamy produktów posiada profile od ekonomicznych do wysoce energooszczędnych, przewyższając wymagania Unijne. Od niespełna trzech lat współpracujemy również z firmą Schuco - niemiecki producent systemów okiennych PVC, tutaj sprzedajemy głównie najnowszy ich system LivIng, który dzięki swojej unikatowej budowie i parametrach termoizolacyjności cieszy się ogromnym uznaniem na rynku stolarki.

By spełnić marzenia klientów o produkcie nowoczesnym i trwałym – PAGEN konsekwentnie modernizuje linie produkcyjne. Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Na przestrzeni ostatnich czterech lat zakupiliśmy nowe centra tnące marki Sturz oraz centra obróbcze firmy Elumatec. Aktualnie pracujemy na nowoczesnych liniach zgrzewająco czyszczących Sturz, ciągle planując kolejne rozbudowy.

Tym, co decyduje o dynamicznym rozwoju firmy, jest umiejętność bycia zawsze o krok do przodu wobec tego, co oferuje rynek. Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Polska należy do czołówki branży budowlanej na rynku okien PVC, zatem patrząc na rozwój Państw Unii Europejskiej mamy nadzieję na coraz większy rozwój sprzedaży. Z pewnością ważnym kierunkiem rozwoju będzie ekspansja poza krąg najbliższych sąsiadów. Bliskie rynki cały czas zgłaszają popyt na nasze okna drzwi, bo cały czas widać trend efektywności energetycznej i energooszczędnego budownictwa. W dłuższej perspektywie konieczne będzie jednak wyjście poza Europę, co zdarza się nam już na co dzień.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Chętnie angażujemy się w lokalne akcje charytatywne. Staramy się przede wszystkim wspierać dzieci i młodzież z naszego regionu. Sponsorujemy coroczne „Biegi Mikołajkowe”, wyjazdy młodzieży szkolnej na wycieczki, a także wspieramy finansowo chore dzieci potrzebujące środków na dalsze leczenie. Staramy się dzielić z innymi, ponieważ uważamy, że czynienie dobra to nasz obowiązek.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Przez ostatnie lata cieszymy się corocznie otrzymywanymi Gazelami Biznesu- to wyróżnienie przyznawane przez dziennik „Puls Biznesu” odzwierciedlające dobrą reputację oraz wiarygodność przedsiębiorstw, które dzięki niezwykle dynamicznemu rozwojowi doskonale dają sobie radę nawet wśród znacznie większych konkurentów. Aby otrzymać tytuł firma musi przez trzy lata z rzędu zwiększać obroty i osiągać zysk, co udaje nam się z powodzeniem.

www.pagen.pl

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie