magazine top

scaffold-2676008 960 7201

W wielu domach jeszcze używane są drabiny drewniane, a jeśli nie, to trochę lżejsze od nich aluminiowe. Nie oszukujmy się – nie zawsze są one wygodne, a większość decyduje się na zakup drabiny z dwóch powodów. Po pierwsze: drabina jest tania, a po drugie – mało kto wie, że całkiem niezłym pomysłem jest jej zastąpienie domowym rusztowaniem.

Czym są rusztowania domowe?

Rusztowania aluminiowe produkowane są w naprawdę wielu wariantach. Te, które sprzedaje się jako domowe, to tanie modele nieprzeznaczone do profesjonalnego użytku. Są odrobinę cięższe niż najlepsze konstrukcje tego typu, nie mają wzmacnianych pomostów, ale są wygodne, łatwo się je składa, ważą nadal na tyle mało, że jedna osoba spokojnie je rozstawi, a przede wszystkim są mniejsze niż modele profesjonalne.
Niektóre modele mają koła ułatwiające przesuwanie, inne przypominają typowe pomosty robocze, a jeszcze inne są bardziej rozbudowane: mają dolne stabilizatory, wygodną przestrzeń roboczą i na tyle dużo miejsca, żeby na górę zabrać ze sobą potrzebne narzędzia.

Kiedy warto zainwestować w rusztowania domowe?

Nazwa jest trochę myląca, ponieważ rusztowania domowe przydadzą się też w firmie – kiedy trzeba będzie umyć okna, zamontować dekoracje zewnętrzne, reklamy itd. Z technicznego punktu widzenia wymagania względem takich rusztowań będą identyczne. Kiedy więc warto zdecydować się na ich zakup?
Przede wszystkim wtedy, kiedy praca z drabiny byłaby bardzo niewygodna – przy malowaniu elewacji, przy wykonywaniu prac na wysokości wokół całego domu, kiedy nie ma możliwości stabilnego i bezpiecznego ustawienia drabiny albo wtedy, kiedy ważna jest dodatkowa przestrzeń, jaką zapewnia pomost rusztowania. Rusztowania domowe są też świetnym pomysłem dla osób, które pracy na drabinie po prostu nie lubią lub czują się niepewnie. Rusztowanie jest zdecydowanie wygodniejsze i pracuje się z niego znacznie wygodniej, co jest odczuwalne szczególnie po dłuższym czasie.

O czym warto pamiętać?

Rusztowania domowe mają pomosty węższe od ekonomicznych i profesjonalnych. Różne modele można podejrzeć na stronie https://www.dramix.pl/oferta/rusztowania-aluminiowe: szerokość będzie zwykle mniejsza niż 60 centymetrów, a w związku z tym pojawi się też w niektórych przypadkach ograniczenie wysokości – szczególnie w rusztowaniach bez stabilizatorów. Co do jakości, to należy pamiętać, że nie będzie ona niska, choć rusztowania domowe nie będą tak wytrzymałe, jak modele wyższej klasy. Duża różnica będzie widoczna w przypadku wybranych modeli w sposobie wykończenia pomostów – nie będą one aż tak wygodne jak profesjonalne, natomiast nadal będzie to zdecydowany postęp w stosunku do komfortu, jaki zapewnia nawet najlepsza drabina.

fb button