magazine top

slowinscy

Firma Słowińscy Sp.j. jest uznanym w kraju i za granicą producentem wysokiej klasy stolarki okiennej i drzwiowej. Oferowane wyroby łączą w sobie wysokie parametry użytkowe, świetne właściwości termoizolacyjne oraz precyzję wykonania. O firmie rozmawiamy z współwłaścicielem Słowińscy Sp.j. – Panem Piotrem Słowińskim.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Firmy i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju.

Firma Słowińscy została założona przez naszego ojca w 1968 roku w Słupcy w województwie wielopolskim. Początkowo małe przedsiębiorstwo zajmujące się głównie stolarką meblową, stało się z czasem przodującą firmą w regionie - produkującą drewnianą stolarką okienną. Nasza firma to biznes rodzinny, zarządzany obecnie przez trzech braci. Dysponujemy nowoczesnym zakładem produkcyjnym o powierzchni 10500 m2, zatrudniającym 150 wysoko wykwalifikowanych pracowników. Jednym z najważniejszych momentów w historii rozwoju firmy była decyzja o wprowadzeniu do produkcji okien PVC. Od tego momentu nastąpił bardzo szybki rozwój firmy. Doskonała jakość produkowanych okien oraz właściwa działalność marketingowa spowodowały stały, dynamiczny wzrost zapotrzebowania na okna firmy Słowińscy. Dziś jesteśmy renomowanym, polskim producentem okien i drzwi z drewna, PVC oraz aluminium, którego wprowadzenie do produkcji było kolejnym ważnym krokiem w rozwoju naszej firmy. W tej chwili około 70 % wytwarzanych wyrobów trafia na eksport. Okna eksportujemy do wielu krajów na wszystkich kontynentach. Naszymi głównymi odbiorcami są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Irlandia, Holandia i Australia. Otwarcie się na świat to także ważny moment w historii firmy, bez eksportu bowiem rozwój naszej firmy byłby mocno ograniczony.

Firma jest renomowanym, polskim producentem okien i drzwi z drewna i PCV. W oparciu o wysokowydajne urządzenia i nowoczesne technologie wytwarzacie produkty, które łączą w sobie najwyższą jakość i doskonałe parametry eksploatacyjne. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o swoich produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Produkowane okna i drzwi sygnujemy własnym nazwiskiem, dlatego nadrzędną zasadą działania firmy jest bezkompromisowa dbałość o jakość wyrobów i stuprocentowe zadowolenie klientów. Niewątpliwie wyroby z drewna są atutem naszej firmy. Drewno od wieków było materiałem naturalnym, z którego wytwarzano okna i dlatego firma promuje naturę i ekologię. Pozyskujemy drewno certyfikowane przez FSC (ang. Forest Stewardship Council), co oznacza, że drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Okna drewniane produkowane są w technologiach: IV-68 oraz IV-92 z drzew takich jak sosna, meranti, dąb, modrzew, świerk, sapeli. Produktem flagowym firmy są okna aluminiowo-drewniane w technologiach: Marconi, Thermax, Durwin, Lumis, Integral. Na uwagę zasługuje model Thermax Ultra – to okna energooszczędne, które wyróżniają się innowacyjną konstrukcją. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw=0,7 W/m2K, co powoduje, że okna te są jednymi z najlepszych, tego typu, wyrobów na rynku europejskim. Dużą część produkcji obejmują okna PVC w technologiach: Ideal 4000, Ideal 7000, Isotherm 85, okna PVC ALU w technologiach: Ideal 4000 + aluminium, Ideal 7000 + aluminium, Ideal 8000 + aluminium oraz okna w całości z aluminium w technologiach: Aliplast (Imperial, Superial, Star), Reynaers. Energooszczędność to jedna z najważniejszych cech nowoczesnej stolarki okiennej. Dlatego nasze okna są nie tylko estetyczne i bezpieczne, lecz przede wszystkim ograniczają straty ciepła. Oprócz okien szczególnie cenione wśród klientów są oferowane przez naszą firmę drzwi zewnętrzne wykonane z drewna klejonego warstwowo, które charakteryzują się solidną konstrukcją i stylowym wzornictwem, a także balkony przesuwne w kilku różnych wariantach. Nieustannie inwestujemy w nasze zaplecze produkcyjne oraz nowoczesny park maszynowy wraz z zaawansowaną linią produkcyjną. Posiadamy zaawansowane centra obróbcze CNC, piły, strugarki oraz prasy automatyczne.

Jesteście dumni z produkowanych wyrobów i zrealizowanych zamówień, ponieważ spełniają one wymogi i oczekiwania Klientów. Co sprawiło, że Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich Klientów?

Sukces firmy to kilka dobrze współgrających ze sobą elementów, bowiem każdą firmę buduje nie tylko kapitał materialny, ale przede wszystkim kapitał ludzki. Nikt inny bardziej niż pracownicy nie stanowi o jej wartości. I dopiero od jakości, motywacji i zaangażowania kapitału ludzkiego zależy sukces i rozwój firmy. I na to stawiamy. Ważnym ogniwem sukcesu jest także innowacyjność produktów i procesów ich wytwarzania, stałe dostosowywanie usług do potrzeb klientów. Wysoka jakość i kontrola jakości to u nas podstawa, od 2012 r. stosujemy system zarządzania jakością PN-EN ISO 9001: 2009 w zakresie produkcji i sprzedaży stolarki drewnianej, drewniano-aluminiowej oraz PVC. Staramy się być cały czas „do przodu”, szukamy nowych rozwiązań i ulepszamy procesy, które już dobrze funkcjonują. Cały zarząd naszej firmy ma wypracowaną jasną i akceptowaną przez wszystkich wizję przedsiębiorstwa, co jest niewątpliwie niezbędnym elementem składającym się na sukces firmy. Stawiamy także na kreatywne zarządzanie, zatrudniamy specjalistów i technologów, którzy zespołowo reagują na problemy w firmie i dbają o wysoką jakość produktów. Henry Ford mówił: „Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. Ale kiedy firma przestaje być twórcza, kiedy uważa, że osiągnęła doskonałość i teraz musi tylko produkować – już po niej”, dlatego my wciąż idziemy za nowymi wyzwaniami, bo każdy krok do przodu to dla nas i naszych współpracowników sukces.

Proszę powiedzieć co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Powtarzać można jak mantrę, że wysoka jakość produktów, a co za tym idzie zadowolenie naszych klientów to klucz do sukcesu. Innowacyjność, duży rynek zbytu, ten krajowy, ale przede wszystkim zagraniczny, to daje nam przewagę nad konkurencją i stawia w czołówce producentów okien w Polsce. Wykwalifikowana kadra zarządzająca oraz pracownicza sprawia, że nasza firma oferuje produkty najwyższej jakości.

Fundamentem Waszej firmy są jej pracownicy. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień realizują skomplikowane projekty?

Pracownicy spółki są najistotniejszym filarem przedsiębiorstwa, stanowią najważniejsze ogniwo w procesie rozwoju firmy oraz są podstawą jej sukcesu. Zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę specjalistów w zakresie technologii drewna, produkcji PVC, marketingu, handlu, czy eksportu. W okresie obecnych zmian rynkowych i rozwoju technologii okresowo przeprowadzamy szkolenia dla pracowników, by doskonalić ich umiejętności. Dbamy także o kadrę produkcyjną, stwarzając odpowiedni klimat do jeszcze bardziej efektywnej pracy, co przyczynia się zwiększonej produkcji.

Jakość to dla Państwa priorytet. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa głównych partnerów?

Dbamy o jakość swoich wyrobów zarówno wewnątrz firmy, jak i wybierając sobie partnerów do współpracy, którzy prowadzą w swoich przedsiębiorstwach podobną politykę. Wyróżnić tu należy producenta szyb, firmę PRESS GLASS, producentów profili PVC – Aluplast oraz profili aluminiowych – Aliplast. Okucia okienne dostarcza firma Roto, a kantówkę Exotic Wood.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

W dniu 23 kwietnia 2018 r. rozpoczęliśmy budowę nowej fabryki okien drewnianych oraz drewniano-aluminiowych na obecnym terenie w Słupcy. Zakończenie prac budowlanych planujemy po uzbrojeniu hal w procesy i ciągi technologiczne oraz w nowoczesny park maszynowy. Uruchomienie produkcji w nowym zakładzie powinno nastąpić w drugim kwartale tego roku. Frontowa część budynku przeznaczona zostanie na biura działu technologicznego oraz działu sprzedaży. Powierzchnia hal produkcyjnych zostanie zwiększona ponad dwukrotnie, co nie tylko umożliwi znaczny wzrost produkcji, ale także poprawi jakość i kulturę pracy.

Konsekwencja w realizacji raz obranych celów oraz przemyślana polityka inwestycyjna, dają wymierne rezultaty w postaci stałego wzrostu produkcji firmy. Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany na najbliższe lata?

Branża stolarki okiennej to jeden z najbardziej konkurencyjnych sektorów polskiej gospodarki, dlatego wciąż szukamy nowych rozwiązań, technologii, by produkować i sprzedawać jeszcze więcej, cały czas trzymając wysoką jakość. Rozbudowa firmy pomoże zapewnić naszym klientom jeszcze wyższy standard obsługi.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, akcje charytatywne, imprezy sportowe, kulturalne?

Firma „Słowińscy” nie skupia się wyłącznie na świadczonych usługach. Dostrzegamy również otaczający nas świat, w którym obok radosnych dni są też te trudniejsze, których doświadczają niektórzy ludzie. Dlatego od wielu już lat aktywnie włączamy się w różne akcje charytatywne, pomagając dzieciom, chorym czy osobom starszym. W ramach akcji „Szlachetna paczka” w 2015 roku nasz firma ufundowała i zamontowała okna ubogiej rodzinie z gminy Słupca. Organizujemy także pikniki rodzinne dla pracowników i ich rodzin oraz okolicznościowe spotkania z różnymi grupami pracowniczymi.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Nasza firma otrzymała wiele wyróżnień o zasięgu regionalnym między innymi: Certyfikat „Wielkopolska Jakość”, Certyfikat jakości HIT 2001, Certyfikat zgodności „CE” oraz lokalne nagrody w konkursie Słupecki Przedsiębiorca Roku „Najlepszy z Najlepszych” w 2004 roku, czy „Słupecki Laur Gospodarczy 2011”.

fb button