magazine top

stump

Stump-Hydrobudowa Sp. z o.o. jest cześcią koncernu budowlanego PORR. Firma może pochwalić się już ponad 30-letnim doświadczeniem w zakresie wykonywania specjalistycznych robót geotechnicznych w każdych warunkach terenowych. O firmie opowiadają Członkowie Zarządu Stump - Hydrobudowa: Stanisława Cepielik oraz Wojciech Szmilewski.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Państwa firmy i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Firma obecna jest na rynku budowlanym od 1989r. Grupa inżynierów bazując na swoim doświadczeniu założyła firmę o nazwie Hydrobudowa – Bis. Od samego początku firma wykonywała specjalistyczne roboty fundamentowe. W 2002 roku 85% udziałów wykupiła firma Stump Spezialtiefbau. Po przekształceniach własnościowych firma zmieniła nazwę na Stump-Hydrobudowa i od tego momentu nastąpił rozwój firmy polegający na wprowadzeniu nowych technologii, które rozwijamy po dzień dzisiejszy. Od 2014r roku jesteśmy częścią austriackiego koncernu budowlanego PORR.

Jesteście dynamiczną firmą corocznie zwiększającą ilość oraz zakres wykonywanych usług. Swoją działalność opieracie na wysokiej jakości i terminowym wykonaniu świadczonych usług oraz partnerskiej współpracy z inwestorem. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam szerzej o oferowanych przez Firmę usługach?

Oferujemy klientom bardzo szeroki wachlarz usług geotechnicznych. Można powiedzieć, że poza palami prefabrykowanymi, wszystko co w danych warunkach geologicznych będzie optymalne. W naszym zakresie są: kotwy prętowe i linowe, stałe i tymczasowe, „suche” i podwodne, wszelkiego rodzaju pale żelbetowe i betonowe, mikropale, kolumny DSM, przesłony pionowe i poziome, ściany szczelinowe, baretty itd.

Przygotowując projekty już w początkowej fazie ściśle współpracujecie z Klientem, oferując najlepsze możliwe do wykonania rozwiązania konstrukcyjne oraz fachowe doradztwo. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich Klientów?

Naszą działalność opieramy na pięciu podstawowych zasadach. Po pierwsze – niezawodność tzn. że gwarantujemy a nie obiecujemy, po drugie – szacunek tzn. uczciwość i przyzwoitość to dla nas sprawa honoru, po trzecie – współpraca tzn. dzielimy się informacjami i wiedzą, gramy w teamie a nie w pojedynkę, po czwarte – pionierstwo tzn. jesteśmy zawsze o jeden krok do przodu i uczymy się na błędach no i po piąte pasja tzn. razem dla najlepszych rozwiązań i oraz nie uznajemy drogi „na skróty” w procesie budowlanym. Te pięć zasad obowiązuje w całym koncernie PORR, którego jesteśmy częścią.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Takim potencjałem jest nasze doświadczenie. Działamy na rynku już ponad 30 lat , znamy już chyba wszystkich klientów. Rocznie wykonujemy ponad 80 kontraktów. Poznaliśmy już chyba wszystkie rodzaje polskiego gruntu myślę, że wiemy jak „smakuje”.

Fundamentem firmy są jej pracownicy. Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień realizują skomplikowane projekty?

Kadra jest ważniejszym elementem od sprzętu. I my mamy taką kadrę. Doświadczonych operatorów, sumiennych spawaczy, zbrojarzy, betoniarzy oraz pozostałych pracowników fizycznych. Kierują nimi pracownicy, którzy mają w dorobku dziesiątki zakończonych powodzeniem inwestycji. Szkolimy też młodych aby kiedyś zastąpili tych zasłużonych.

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracujecie ze sprawdzonymi dostawcami oraz podwykonawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy?

Na sukces, którym cieszy się nasza firma nieopisanie wpływa współpraca z solidnymi dostawcami i podwykonawcami. Chcielibyśmy wskazać kilku czołowych partnerów biznesowych, jednak jest to zadanie niezwykle trudne w obliczu obecnej sytuacji. Musimy przyznać, że każda z firm, która z nami współpracują dostarcza nam wiele różnorodnych wartości jakie wykorzystujemy w celu doskonalenia naszych rozwiązań i kształtowania kluczowej drogi rozwoju. W związku z tym nie byłoby możliwym wskazanie wybitnej czołówki przedsiębiorstw, ponieważ każde z nich w inny, ale też przede wszystkim niepowtarzalny sposób dostarcza nam zasobów, które nas wspierają i budują naszą wspólną przyszłość.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Tak jak powiedziałam wcześniej inwestujemy przede wszystkim w pracowników, w ich szkolenia oraz rozwój. Poza tym od trzech lat co roku wdrażamy zakup specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu możemy wykonywać prace na najwyższym poziomie.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Stump-Hydrobudowa działa w branży budowlanej. Jeśli chodzi o jej perspektywę rozwoju to uważamy, że sytuacja gospodarcza będzie sprzyjała nie tylko rozwojowi, ale także osiągnięciu obranych przez nas celów długookresowych. Oczywistym jest fakt, że czasem jako przedsiębiorstwo działające na rynku ciągłych zmian musimy się zmierzyć z niemożliwymi do przewidzenia sytuacjami i wtedy jesteśmy zmuszeni do oczywistych korekt w obranych wcześniej założeniach. Pomimo tego patrzymy na przyszłość optymistycznie. W ciągu nadchodzących lat przewidujemy przede wszystkim utrwalanie stabilizacji oraz dalszy rozwój współpracy z dotychczasowymi klientami, ale także rozszerzenie działalności o nowych klientów. Mamy wspaniałą kadrę pracowniczą, która przyczynia się do osiągania założonych celów, co jednak nie przeszkadza nam w podnoszeniu kwalifikacji nowych pracowników, w których widzimy naszą siłę.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Już w kolejnej odpowiedzi zaznaczamy, że największym potencjałem naszej firmy są jej Pracownicy, długoletni i ci którzy chcą z nami pracować niemalże od początku swojej kariery zawodowej. Z nich i z tych wielu rozsianych po całej Polsce inwestycji do których się przyczyniliśmy jako firma geotechniczna wykonująca roboty specjalistyczne.