magazine top

pobrane-iniekcja-cisnieniowa1

Wiele budynków nie ma właściwej hydroizolacji lub z biegiem czasu uległa uszkodzeniu. Tradycyjne metody wymagałyby skomplikowanego, kosztownego i czasochłonnego odkopywania fundamentów. Ściany do klasycznej hydroizolacji poziomej lub pionowej muszą być odsłonięte. To poważne przedsięwzięcie. Dlatego doskonałą alternatywą jest iniekcja ciśnieniowa.

Na czym polega ta metoda?

Nowoczesna iniekcja ciśnieniowa polega na precyzyjnym wywierceniu układu małych otworów. Należy w nich później zamontować pakery, czyli iniektory. Kolejny etap polega na wtłoczeniu pod odpowiednim ciśnieniem konkretnej substancji uszczelniającej. Największą popularnością cieszy się żywica epoksydowa i poliuretanowa.

Wybierając materiał iniekcyjny, należy koniecznie uwzględnić rodzaj i zakres niezbędnych czynności, a także typ surowca budowlanego i stopień przeciekania lub zawilgocenia budynku. Oprócz żywicy epoksydowej i poliuretanowej stosowane są też czasami krzemiany, żele akrylowe lub zaczyny cementowe. Czasem wskazana jest też kombinacja różnych materiałów iniekcyjnych.

Bardzo ważny jest też wybór właściwych parkerów. Najczęściej iniektory stalowe wykorzystywane są do iniekcji wysokościśnieniowej, a plastikowe do niskociśnieniowej. Do iniekcji cementowej również wskazane są iniektory stalowe. Natomiast w przypadku niektórych żywic lepiej sprawdzą się plastikowe pakery.

Podstawowe zasady wykonywania iniekcji ciśnieniowej

Pamiętaj, by podobnie jak w przypadku innych prac remontowych i budowlanych, iniekcję zlecić profesjonalnej ekipie. Wtedy masz pewność, że usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie. Zwróć uwagę na to, w czym dokładnie specjalizuje się dana firma. Jeśli ukierunkowana jest na uszczelnianie i hydroizolację budynków, masz do czynienia ze specjalistami. Cena usług jest ważna, ale nie najważniejsza. Zwróć raczej uwagę na wykształcenie i doświadczenie pracowników.

Specjaliści sprawdzają najpierw strukturę danego budynku. Na tej podstawie dobierają właściwe materiały izolacyjne i metodę aplikacji.

Aby uniknąć podstawowych błędów, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim fachowcy muszą przeprowadzić wstępną ekspertyzę. Pod uwagę powinni wziąć stopień zawilgocenia i jego przyczyny. Należy również zadbać o:

  • odpowiednie narzędzia i akcesoria, takie jak pompy, pakery itp.,
  • odpowiednie ciśnienie względem aktualnej kondycji budynku,
  • właściwy kąt wiercenia układu otworów,
  • równomierne wtłaczanie produktów chemicznych,
  • właściwe preparaty iniekcyjne,
  • prawidłowe rozmieszczenie otworów w jednorzędowej i dwurzędowej iniekcji.

Zalety iniekcji wysokociśnieniowej

Przede wszystkim właściwa hydroizolacja ma ogromny wpływ na żywotność budynku. Zwiększa też bezpieczeństwo jego mieszkańców. W zależności od przyczyny zawilgocenia specjaliści stosują konkretne czynności uszczelniające i hydroizolacyjne. W każdym przypadku niezbędna jest profesjonalna ekspertyza. Znając przyczynę, można dobrać odpowiednie rozwiązania. Fachowcy skutecznie likwidują przecieki i odbudowują warstwę izolacyjną.

fb button

grab my essay banner

logo jooble