magazine top

pliszka

Firma PLISZKA powstała w 1989 roku i jest liderem w zakresie aktywnych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Firma zajmuje się projektowaniem, montażem oraz serwisem instalacji przeciwpożarowych dla obiektów przemysłowych oraz strategicznych inwestycji krajowych i zagranicznych. O historii firmy, obecnych możliwościach i planach na przyszłość opowiada Pan Krzysztof Pliszka – Właściciel i zarazem Prezes Zarządu PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy.

Proszę powiedzieć, jakie były początki Państwa przedsiębiorstwa i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

Rozpoczęcie działalności w 1989 roku było ogromnym wyzwaniem. Skończyłem politechnikę i musiałem podjąć decyzję, czy szukać pracy u kogoś, czy samodzielnie działać na rynku. Dodajmy, że był to bardzo trudny okres transformacji ustrojowej i początki tworzącej się gospodarki rynkowej. Jak już decyzja została podjęta, to należało zrobić wszystko, żeby utrzymać się na rynku. I nie ma w tym tajemnicy - musiałem ciężko pracować. Ciężko, ale oczywiście z głową. Szybko zrozumiałem, że sam wiele nie osiągnę, więc zacząłem zatrudniać pracowników. To jest przepis na sukces – praca i ludzie, na których opiera się działalność firmy. Pierwszym ważnym krokiem w historii rozwoju firmy było wprowadzenie własnego stałego urządzenia gaśniczego” i jego certyfikacja w CNBOP (Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – jednostka certyfikująca). Na rynku w tamtych czasach, a był to koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, dostępne były wyłącznie produkty firm zagranicznych, których ceny były zaporowe. Klienci szukali rozwiązań tańszych i lepiej dostosowanych do ich potrzeb. Nasz produkt - SUG PLISZKA na FE-36TM (obecnie znany jako SAFEMATICTM LP) – to system gaszenia oparty na niskociśnieniowych zbiornikach o pojemności 8l. To był strzał w dziesiątkę, system był tańszy od zachodnich produktów, prosty w montażu i łatwy w obsłudze. Z czasem wprowadzaliśmy do naszej oferty kolejne produkty, głównie stałe urządzenia gaśnicze wykorzystujące gazowe środki gaśnicze, jak FM-200®, gazy obojętne czy popularny obecnie NOVECTM 1230 (FK-5-1-12). Od niemal 10 lat zajmujemy się również systemami gaszenia na mgłę wodną nisko- i wysokociśnieniową. To z kolei dało nam impuls do projektowania i wykonywania instalacji tryskaczowych oraz zraszaczowych.

Realizujecie usługi przeciwpożarowe obejmujące projektowanie, instalację i kontrolę nowoczesnych systemów przeciwpożarowych oraz przegląd, konserwację i naprawy wszystkich typów podręcznego sprzętu gaśniczego, dopuszczonego do stosowania w ochronie przeciwpożarowej. Czy może Pan opowiedzieć nam szerzej o oferowanych przez firmę produktach, usługach oraz najważniejszych realizacjach?

W naszej ofercie produktowej na pewno warto wyróżnić automatyczne systemy gaśnicze gazowe, w których realizacji specjalizujemy się od początku naszej działalności. Ale tak jak wspomniałem wcześniej, obecnie nasza oferta produktowa w zakresie tzw. aktywnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, a więc odpowiedzialnych za skuteczne gaszenie wszystkich rodzajów pożarów we wczesnej fazie rozwoju, jest kompletna. Oprócz stałych urządzeń gaśniczych gazowych realizujemy instalacje tryskaczowe, instalacje mgły wodnej i instalacje gaszenia pianą. Dostarczamy również systemy gaszenia do montażu lokalnego w maszynach i pojedynczych urządzeniach, a także specjalistyczne rozwiązania indywidualne, służące do zabezpieczania strategicznych obiektów przemysłowych lub specyficznych zagrożeń pożarowych. W ramach automatyki pożarowej wykonujemy m.in. systemy sygnalizacji pożaru, systemy sterowania gaszeniem czy rozwiązania dedykowane dla stref wybuchowych. Mówiąc o realizacji i wykonywaniu systemów mam na myśli nie tylko ich instalację. Oczywiście jest grupa klientów, którzy mają już projekt instalacji przeciwpożarowej i potrzebują tylko, aby ktoś ją dostarczył i zamontował. Często jednak zgłaszają się do nas Klienci, którzy chcą zabezpieczyć przed ogniem konkretny obiekt, a nie wiedzą czym i jak. My im wówczas doradzamy. Dokładnie analizujemy charakterystykę obiektu oraz występujące w nim zagrożenia pożarowe i rekomendujemy optymalny sposób zabezpieczenia obiektu - biorąc pod uwagę w/w czynniki, aktualne przepisy prawa oraz możliwości finansowe klienta. Następnie do pracy przystępuje nasz zespół projektantów - specjalistów o wysokich kwalifikacjach branżowych. Jak już instalacja przeciwpożarowa zostanie zamontowana i przetestowana, należy pamiętać o jej regularnych przeglądach oraz konserwacji. Tym również się zajmujemy. Poza kompletnym zakresem usług związanych z realizacją systemów gaśniczych, nadal wykonujemy usługi, takie jak: przeglądy, konserwacje, remonty i legalizacje wszystkich typów urządzeń gaśniczych. Wykonujemy także opracowania, aktualizacje instrukcji przeciwpożarowych i ewakuacyjnych dla obiektów oraz wyposażamy je w odpowiednie oznakowanie. Jak widać nasza oferta produktowo-usługowa jest naprawdę bogata i możemy kompleksowo obsługiwać naszych Klientów w zakresie aktywnej ochrony przeciwpożarowej. A jakie były nasze najciekawsze realizacje? W ciągu 30 lat działalności zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy tysiące systemów oraz instalacji gaśniczych i naprawdę trudno jest z nich wybrać jakieś konkretne. Nasze zabezpieczenia chronią strategiczne dla państwa przedsiębiorstwa przemysłowe - w tym elektrownie, rafinerie czy kopalnie, obiekty policyjne i wojskowe, muzea, galerie, uniwersytety, a także prywatne firmy produkcyjne, handlowe i usługowe - w tym banki, sklepy wielkopowierzchniowe czy hale sportowe. Sporo - a udało mi się wymienić tylko niewielką grupę naszych klientów.

Dzięki wysokiej jakości prac ekip serwisowych i montażowych oraz sprawnej obsłudze biurowej, zapewniacie terminową i profesjonalną realizację usług z zakresu ochrony przeciwpożarowej w firmach i instytucjach. Proszę powiedzieć co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Podstawą biznesu jest poznawanie i zaspokajanie potrzeb klientów. Czasem klient ma specyficzne wymagania, które może spełnić niewielu producentów. Naszą siłą jest to, że nie oferujemy jednego rozwiązania, które promujemy jako najlepsze. Mamy możliwość dobrania produktu do rzeczywistych potrzeb klienta i to się najbardziej opłaca, bo zapewnia satysfakcję klienta i przekłada się na długoletnią współpracę opartą na zaufaniu. Poza zaufaniem liczy się oczywiście najwyższa jakość produktów i usług, potwierdzona odpowiednimi certyfikatami. Jako pierwsi w branży wdrożyliśmy System Zarządzania Jakością ISO 9001, którego wysokie wymagania nieustannie wypełniamy. Posiadamy certyfikat AQAP 2110, potwierdzający spełnianie rygorystycznych wymagań jakościowych NATO w zakresie projektowania, prac rozwojowych i produkcji. Naszą pełną odpowiedzialność za jakość świadczonych usług potwierdzają również wszystkie wymagane prawnie certyfikaty, koncesje i dopuszczenia w zakresie prowadzonej działalności.

Jako lider w swojej branży nie ustajecie w poszukiwaniu nowych rozwiązań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Od początku wiedziałem, że firmę tworzą pracownicy. I to się sprawdziło przez te lata. Dlatego zawsze mówię „nasza firma”, a nie „moja firma”. Bo wszystko się opiera na ludziach, na ich kompetencjach i motywacji do pracy. Ja od dłuższego czasu jedynie podejmuję decyzje, czasem wskazuję kierunki rozwoju lub dzielę się doświadczeniem. Ale teraz do głosu doszło młodsze pokolenie. Doskonale wykształceni, zorientowani w rynku i jego potrzebach, szukający ciągle nowych rozwiązań. Mamy kadrę inżynierów różnych specjalności, którzy projektują systemy oraz nadzorują prace instalacyjne i serwisowe. Mamy też doskonałą kadrę techniczną, doświadczonych pracowników warsztatu i sprawny dział koordynacji. Ten ostatni to serce firmy – dzięki niemu nasi technicy zawsze trafiają na czas do odpowiedniego klienta.

Jakość to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w przemyśle nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Tak, współpracujemy z najlepszymi producentami. To dzięki nim możemy zapewnić klientom najwyższą jakość produktów i dostarczyć im dokładnie to, czego w danym momencie potrzebują. Z uwagi na to, że sami jesteśmy polską firmą i zależy nam na promocji krajowych rozwiązań, w miarę możliwości staramy się dobierać partnerów z kraju lub z polskim kapitałem. Chciałbym tutaj wyróżnić, m.in.: AAT Holding S.A. – dostawcę systemów sygnalizacji pożaru i sterowania gaszeniem, KZWM OGNIOCHRON S.A. - lidera na rynku podręcznego sprzętu gaśniczego w Polsce, Boxmet Ltd. Sp. z o.o. i GRAS, u których zaopatrujemy się, m.in. w hydranty czy szafki na gaśnice, a także Hydropress – dostawcę elementów hydraulicznych dla naszych systemów gaśniczych czy SATEL - producenta najwyższej jakości systemów sygnalizacji włamania i napadu. Nie zawsze jednak krajowi producenci są w stanie dostarczyć lub zagwarantować najwyższą jakość materiałów i urządzeń do projektowanych oraz wykonywanych przez nas instalacji gaśniczych. Dlatego szerokie grono naszych sprawdzonych dostawców uzupełniają największe marki zagraniczne. Warto wymienić wśród nich m.in. SCHRACK SECONET - jednego z największych i najbardziej znanych na świecie producentów systemów sygnalizacji pożaru, VIKING, u którego zaopatrujemy się w komponenty do realizowanych przez nas instalacji gaśniczych wodnych i pianowych, VICTAULIC - światowego potentata w rozwiązaniach dla instalacji gaśniczych tryskaczowych i zraszaczowych, VITKOVICE MILMET - jednego z największych na świecie producentów bezszwowych butli stalowych i butli spawanych czy SIKLA - dostawcę systemów mocowań do naszych instalacji. Sporo ich, choć to i tak tylko część naszych sprawdzonych dostawców. Chcąc robić biznes na najwyższym poziomie musisz otaczać się najlepszymi partnerami. Tylko wtedy masz pewność, że Twój produkt spełni najwyższe standardy.

Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Naszą filozofią jest wdrażanie własnych produktów i promowanie ich na rynku. Badania i rozwój to ta część naszej działalności, w którą najwięcej inwestujemy. Nasze produkty mają gwarantować klientom bezpieczeństwo pożarowe, dlatego wprowadzanie nowych rozwiązań wiąże się z koniecznością wykonania wielu testów i analiz. Większość z produktów musi przejść proces certyfikacji, a to również kosztuje. W ostatnich latach znaczne środki zainwestowaliśmy w sprzęt komputerowy i oprogramowanie umożliwiające projektowanie instalacji przeciwpożarowych zgodnie z koncepcją BIM (ang. Building Information Modeling). Jest to bardzo wymagająca technologia, jednak korzyści z jej zastosowania są niezaprzeczalne. Umożliwia ona koordynację prac firm zaangażowanych w projektowanie oraz budowanie obiektu i bieżące konsultowanie rozwiązań również z jego przyszłymi zarządcami. Takie projektowanie pozwala zminimalizować ilość błędów przy realizacji inwestycji, skrócić czas i obniżyć koszty prac. Do inwestycji z ostatnich lat warto dodać jeszcze wdrożenie nowoczesnego systemu ERP. Cześć z tych działań była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Branża jest na pewno bardzo rozwojowa. Automatyzacja procesów przemysłowych i usługowych wiąże się z inwestycjami w infrastrukturę, zwiększając wartość majątku firm i instytucji. Coraz więcej podmiotów decyduje się odpowiednio chronić swój majątek przed ogniem. Decyzje te podyktowane są wymogami prawa, chęcią uzyskania korzystnego ubezpieczenia lub po prostu troską o swoją przyszłość. A nasze plany na najbliższe lata? Na pewno nadal będziemy inwestować w rozwój naszych produktów, aby w pełni odpowiadały potrzebom zmieniającego się rynku. To, na co również chcemy położyć nacisk, to promocja tzw. dobrych praktyk inżynierskich. Obowiązujące w naszej branży standardy projektowe regulują kwestie kluczowe, a należy pamiętać, że duża ilość drobnych błędów może mieć istotne znaczenie dla skuteczności czy trwałości inwestycji. Standardy te pozostawiają duże pole do interpretacji dla inżynierów odpowiedzialnych za montaż systemów i instalacji gaśniczych. Błędy w doborze materiałów zwykle nie spowodują obniżenia sprawności instalacji, ale mogą skracać jej żywotność czy powodować wzrost kosztów utrzymania. Często przy montażu nie zwraca się również uwagi na zapewnienie odpowiedniego dostępu do elementów systemu ppoż. dla ekip serwisowych. Ponadto promowanie dobrych praktyk inżynierskich dla inwestycji, które są unikalne w skali kraju (np. terminal LNG), umożliwia przekazanie wiedzy i doświadczenia dla kolejnych pokoleń. Dlatego uważamy, że temat ten warty jest poświęcenia czasu i środków na to, aby zwiększyć świadomość zarówno wśród wykonawców, jak i inwestorów.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Mamy świadomość, że o sukcesie firmy świadczą nie tylko wskaźniki ekonomiczne. Nasze oddanie dla idei społecznej odpowiedzialności biznesu wyrażamy poprzez realizację programów w obszarze edukacji i dbałość o środowisko naturalne. W ramach cyklicznych szkoleń i pokazów uczymy odpowiedzialnych zachowań, pozwalających unikać zagrożenia pożarowego, a także dostępnych sposobów zwalczania ognia. Pokazujemy najmłodszym oraz starszym jak posługiwać się gaśnicą i podpowiadamy jak gasić pożar oleju na rozgrzanej patelni. Zabezpieczamy przeciwpożarowo wybrane imprezy o charakterze charytatywnym. Z kolei w trosce o dobrą przyszłość naszej planety systematycznie wdrażamy rozwiązania, pozwalające chronić środowisko naturalne i minimalizować nasz negatywny wpływ na nie.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

O certyfikatach wspomniałem już przy okazji jakości. Nasza branża związana jest z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, dlatego jakość zarówno produktów i usług musi być najwyższa i potwierdzona przez niezależne instytucje certyfikujące. Jeśli chodzi o nagrody to przez te 30 lat zgromadziliśmy ich naprawdę sporo. Każda z nich cieszy, bo jest wyrazem docenienia naszej pracy przez niezależne instytucje. Jeśli miałbym jakieś wyróżnić, to chyba te potwierdzające wysoką jakość naszych usług, jak np. „Pomorska Nagroda Jakości”, czy doceniające naszą firmę jako dobrego pracodawcę - m.in. „Pomorski Pracodawca Roku”.

30 lat doświadczenia oraz zespół wysokiej klasy Pracowników pozwalają Wam cieszyć się opinią eksperta na rynku usług przeciwpożarowych. Z czego są Państwo najbardziej dumni patrząc z perspektywy 30-lecia istnienia firmy?

Jak już wcześniej wspomniałem, firma opiera się na ludziach. Nasz Zespół liczy obecnie blisko 100 osób - wysokiej klasy specjalistów w swojej dziedzinie. To nasza największa duma. W głównej mierze dzięki pracownikom udało nam się zbudować tak silną pozycję na rynku. Wysoka jakość prac projektantów, ekip montażowych i serwisowych oraz sprawna obsługa biurowa to klucz do pozyskania oraz utrzymania zaufania naszych klientów. Jesteśmy firmą rodzinną, dlatego zależy nam, żeby pracownicy pozostawali z nami jak najdłużej. Staramy się również utrzymać rodzinną atmosferę w pracy, choć nie ukrywam, że w miarę rozwoju firmy okazuje się to coraz trudniejsze. Zespół wykwalifikowanych pracowników oraz doświadczenie, jakie przez te 30 lat zdobywaliśmy, pozwoliły nam wypracować unikalne know-how w zakresie systemów przeciwpożarowych. Jako polska firma opracowaliśmy i wdrożyliśmy własne systemy gaśnicze, które stale rozwijamy. Wdrażanie polskiej myśli inżynierskiej to filozofia naszej pracy. Z tego również jesteśmy dumni.

fb button

logo jooble