magazine top

cobouw

cobouw1CoBouw Polska Sp. z o.o. jest polsko – holenderską spółką budowlaną z kapitałem międzynarodowego doświadczenia. Firma specjalizuje się w kompleksowej realizacji obiektów przemysłowych, które wykonuje na terenie całego kraju. O firmie opowiada Pani Aldona Amsing - Dyrektor Handlowy/ Współwłaściciel CoBouw Polska.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy CoBouw Polska i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Przeszliśmy długą drogę. Rozpoczynaliśmy prawie 20 lat temu mając jedynie pasję, wizję oraz chęć tworzenia ciekawych obiektów przemysłowych. Przełomowy moment w rozwoju naszej firmy, jak i całej branży, nastąpił wraz z rokiem 2004 i wejściem Polski do Unii Europejskiej. Wiele firm zagranicznych zdecydowało się wówczas na przeniesienie zakładów produkcyjnych do Polski, w związku z czym budownictwo przemysłowe przeżywało rozkwit. Polska stała się wówczas niezwykle atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych. Wzrost gospodarczy wpływał również na rozwój naszej krajowej przedsiębiorczości i rozbudowę polskich firm. Zahamowanie nastąpiło dopiero w 2008 roku. W kolejnych latach pogłębiał się kryzys w branży budowlano-montażowej, a prognozy analityków były dość niepewne. Był to trudny okres i sądzę, że przetrwaliśmy dzięki determinacji i chęci wprowadzania nowej jakości w sektor budowy hal stalowych. Obecnie doświadczenie, o które z każdym rokiem jesteśmy bogatsi, wykorzystujemy w możliwie najbardziej produktywny sposób. Aktualnie możemy poszczycić się ponad 1.200.000 m2 wybudowanej powierzchni przemysłowej i mocnymi widokami na zwielokrotnienie tego bilansu.

Wizytówką biznesową CoBouw jest portfolio, które obejmuje niemal 300 wykonanych stalowych obiektów przemysłowych, w tym hal magazynowych, produkcyjnych, logistycznych, handlowych, chłodni i mroźni. Czy może Pani opowiedzieć nam szerzej o oferowanych produktach i usługach?

Wykonujemy obiekty w formule „zaprojektuj i zbuduj” i w generalnym wykonawstwie. Budujemy zakłady przemysłowe wraz z budynkami biurowymi, ponadto na życzenie inwestora projektujemy wnętrza. Jest to proces połączony, w którym dbamy o spójną z daną marką estetykę. Jesteśmy w stanie przejąć wszystkie formalności; doradzamy w wyborze działki, pomagamy pozyskać dotacje, uzyskujemy pozwolenie na budowę. Nie mamy konkretnego szablonu, którego się trzymamy realizując nasze obiekty przemysłowe. Wszystko zależy od potrzeb inwestora i jego indywidualnych preferencji. Budujemy hale stalowe o różnym przeznaczeniu i zawsze trzymamy się autorskiej, wyróżniającej nas, nowoczesnej estetyki. Na nasze portfolio składają się zarówno obiekty o prostej konstrukcji, jak i oryginalne, innowacyjne bryły, z przeszklonymi elewacjami i eleganckimi biurami. Wiedząc, czego dokładnie oczekuje nasz klient, jesteśmy w stanie spełnić jego marzenie o siedzibie będącej wizytówką przyszłej firmy. W jednym z wywiadów wspominaliśmy, że nie ma dla nas barier i jest to absolutnie prawdziwe stwierdzenie – jesteśmy w stanie wykonać nawet najtrudniejszy technologicznie lub architektonicznie projekt. Obiekt zaczynamy tworzyć od pomysłu, następnie przenosimy tę wizję na kartkę papieru - tak rozpoczyna się proces powstawania budynku. Kreatywność jest wpisana w naszą misję i tożsamość.

cobouw2

Cały proces budowlany CoBouw Polska realizuje samodzielnie w oparciu o autorskie projekty wkomponowane w indywidualne potrzeby inwestorów oraz konkretne ramy budżetowe i uwarunkowania miejscowe danej lokalizacji. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich Klientów?

Inwestor, trafiając do nas nie ma precyzyjnej wiedzy na temat przyszłej inwestycji – jej wyglądu, wymogów, które będzie musiała spełnić, najbardziej korzystnych rozwiązań konstrukcyjnych i architektonicznych. Posiada on jedynie ogólną wizję i naszym zadaniem jest urzeczywistnienie jej w sposób realny. Zaczynamy od opracowania koncepcji oraz przygotowania wizualizacji, aby inwestor już na wstępie wiedział, jak obiekt będzie się prezentował. Wszystko to robimy bezkosztowo, w ramach oferty. W dalszym etapie przyjęte założenia musimy wkomponować w budżet inwestora. Jest to z całą pewnością działanie niestandardowe, wyróżniające nas na tle firm, które zlecają wykonanie projektu biurom architektonicznym. Klienci w rozmowach z nami podkreślają, iż naszym atutem jest również autentyczność. Jesteśmy prawdziwi w tym co robimy, rzeczywiście chcemy pomagać naszym inwestorom w drodze do ich sukcesu. Z naszymi klientami jesteśmy od początku od końca i razem z nimi przechodzimy przez proces realizacji zleconego obiektu. Projektujemy, budujemy, bierzemy pod uwagę wszystkie sugestie inwestora i doradzamy na każdym etapie prac.

CoBouw Polska kompleksowo realizuje cały proces budowlany: od fazy koncepcyjno-projektowej po przekazanie obiektu budowlanego wykonanego w wersji „pod klucz”. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do sukcesu?

To pytanie jest silnie związane z poprzednim. Naszym priorytetem jest poznać w najdrobniejszych szczegółach plany naszego klienta. Wówczas jego cele zaczynamy traktować jako własne. Urzeczywistniamy wizję przekładając ją na konkretne rozwiązania. Co więcej jako generalny wykonawca przejmujemy obowiązki inwestora, tym samym odciążając go od zmartwień związanych z budową obiektu. Klient skupia się na prowadzeniu firmy, my trzymamy pieczę nad jego inwestycją. Do każdego etapu podjętego w ramach procesu inwestycyjnego podchodzimy precyzyjnie i skrupulatnie wykonujemy powierzone zadanie. Wszystko jest dla nas ważne, doskonale zdajemy sobie sprawę, iż wielkie rzeczy biorą swój początek w szczegółach.

cobouw3

Największym kapitałem firmy są specjaliści, którzy optymalnie wykorzystują nowoczesny sprzęt i zaawansowane możliwości technologiczne, aby proponować autorskie rozwiązania budowlane. Czy może nam Pani opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień realizują skomplikowane projekty?

Na naszą ekipę składa się kadra doświadczonych projektantów, inżynierów, konstruktorów, architektów i ekspertów wielu innych dziedzin. Poszukujemy pracowników, którzy zwiążą się z firmą na stałe i będą się z nią identyfikować. To procentuje i stanowi korzyść również dla naszych inwestorów. Przede wszystkim chodzi o to, by zatrudniać ludzi, którzy z pasją podejdą do powierzonego zadania. Każdy projekt wymaga ścisłej współpracy i doskonałego porozumienia. Pamiętajmy również, iż nowoczesny sprzęt lub oprogramowanie to tylko funkcjonalny dodatek, który nie zadziała, jeśli ktoś kompetentny nie będzie umiał go obsłużyć.

Jakość to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w przemyśle nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Należy podkreślić, iż wszystkie prace związane z budową hali wykonujemy własnymi siłami. W procesie budowy współpracujemy jednak z firmami wyspecjalizowanymi w konkretnym zakresie, np. z firmami oferującymi rozwiązania instalacyjne, technologiczne czy dotyczące bezpieczeństwa procesowego lub przeciwpożarowego. W każdym przypadku są to firmy renomowane, na wysokim poziomie i cieszące się uznaniem w swej branży. Oczywiście cały okres trwania współpracy z dostawcą produktów lub usług jest przez nas ściśle nadzorowany. Z większością naszych partnerów łączy nas już blisko 15-letnia współpraca. Jednym z naszych stałych kontrahentów, z którym zrealizowaliśmy wiele projektów jest chociażby firma Staltech-Konstrukcje.

W ostatnich latach wyspecjalizowaliście się w budowie hal przemysłowych z zastosowaniem najnowszych technologii. Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

cobouw4

Tak naprawdę rozwijamy się cały czas, od prawie dwóch dekad. Wszystkie realizowane projekty stanowią dla nas wyzwanie, gdyż staramy się spełnić oczekiwania naszego inwestora bez względu na to w jak dużą powierzchnię inwestuje, czy jaką branżę reprezentuje. Wszyscy klienci są dla nas tak samo ważni i do każdego podchodzimy w sposób indywidualny. Ponieważ nie boimy się podejmować nowych wyzwań, na warsztat bierzemy realizacje, w których wykorzystywane są rozmaite technologie. Hala stalowa to nie tylko postawiony w konstrukcji stalowej budynek, w którym produkuje się lub przechowuje materiały. Każdy wybudowany obiekt musi spełniać wiele warunków i być dostosowany do specjalizacji danej firmy. Inne założenia będzie obejmowała realizacja hali dla firmy farmaceutycznej, czy tworzyw sztucznych, a inne dla cukierniczej. Dla przykładu dla przedstawiciela cukiernictwa, firmy Olsza Olbrysz wybudowany zakład dostosowaliśmy do systemu bezpieczeństwa żywności HACCP. Innym wartym uwagi przykładem jest fabryka dla koreańskiego inwestora SDE – producenta przewodów miedzianych. Realizacja obiektu obejmowała m.in. budowę zaprojektowanej przez nas 25 m wieży technologicznej, mającej bezpośredni związek z technologią stosowaną przez inwestora w procesie produkcji. Jeszcze inne uwarunkowania niesie ze sobą przemysł mięsny, a zupełnie inne od pozostałych przytoczonych powyżej - obiekty wystawiennicze czy handlowe.

Jesteście przedsiębiorstwem, które nie boi się nowych wyzwań. Nieustannie poszukujecie najlepszych rozwiązań i nowych technologii, które pomogą wam oferować wyroby o lepszych parametrach i jeszcze bardziej konkurencyjnych cenach. Jak ocenia Pani przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, iż kończy się możliwość pozyskiwania funduszy unijnych z budżetu na lata 2014 -2020. Ponadto prognozy dla gospodarki nie są zbyt optymistyczne. Wszystko to wpływa na chęć i możliwość inwestowana przez firmy, zarówno z polskim jak i zagranicznym kapitałem. Już w tej chwili widoczny jest spadek inwestycji oraz odpływ zagranicznego kapitału. Istotną trudność dla naszej branży stanowi również obserwowany od pewnego czasu niedobór wykwalifikowanej kadry. Warto również podkreślić wagę zmian jakie zaszły w funkcjonowaniu stref ekonomicznych. Od ponad roku funkcjonuje Polska Strefa Inwestycji – inwestować można wszędzie w Polsce. Nowe procedury, z którymi nadal zaznajamiają się strefy i inwestorzy siłą rzeczy wymuszają pewien okres przejściowy. Mając tak długoletnie doświadczenie potrafimy jednak wnikliwie obserwować i płynnie reagować na to co się dzieje na rynku. Z całą pewnością mamy zamiar nadal zmieniać polską architekturę przemysłową tworząc interesujące obiekty.

cobouw5

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Owszem, prowadzimy działalność charytatywną, jednak niezbyt chętnie o tym wspominamy. Pomagamy bowiem dla samej idei czynienia dobra i wspierania potrzebujących, nie dla różnie pojmowanego rozgłosu. Często nasi pracownicy, którzy biorą udział w podejmowanych przez nas akcjach sami zachęcają nas do informowania o podejmowanych działaniach. Przekonują, iż w dobie, gdy pomoc jest tak bardzo potrzebna różnym środowiskom, powinniśmy zdecydowanie mówić na ten temat, aby tym dobrem inspirować i zarażać. Najważniejsze są dla nas przedsięwzięcia, w których możemy pomóc najmłodszym. Co roku, niemal od początku istnienia firmy, w ramach Świąt Bożego Narodzenia wspieramy łódzkie Domy Małego Dziecka i ich podopiecznych. Uśmiech na twarzy obdarowanego spełnionym marzeniem malucha jest najlepszym podziękowaniem i największą satysfakcją. Niestety zdajemy sobie sprawę, iż nie jest możliwe wesprzeć wszystkich, którzy tego potrzebują, jednak staramy się, aby w miarę możliwości pomoc dotarła do najszerszych kręgów.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Trofea nie są dla nas najważniejsze. Oczywiście nagrody i wyróżnienia, które nam przyznano są naszą chlubą i każda jest dla nas niezwykle cenna. Wśród tytułów, które zdobyliśmy w toku swej działalności jako szczególnie duży sukces odbieramy wielokrotne przyznanie nam prestiżowej nagrody Gazeli Biznesu. Trzykrotnie zostaliśmy laureatami Brylantów Polskiej Gospodarki. Instytut Europejskiego Biznesu rok po roku, w 2015 i 2016 roku, przyznał nam statuetkę Gepardów, co umocniło naszą pozycję na rynku. Z ogromną przyjemnością i dumą odebraliśmy również tytuł Diamentu Forbesa. W ostatnim czasie uzyskaliśmy bardzo wysoką notę w zestawieniu Orłów Biznesu 2018. Ponadto zaledwie z początkiem października odebraliśmy dyplom Orła przyznany nam przez Tygodnik „Wprost” jako jedynej firmie budowlanej w województwie łódzkim. Najważniejszą dla nas nagrodą jest jednak zaufanie inwestorów. Zadowolony klient oraz taki, który decyduje się realizować z nami kolejną inwestycję to dla nas tak naprawdę najlepsze z możliwych wyróżnień i motywacja do dalszej pracy. W gronie naszych inwestorów są firmy, które zdecydowały się powierzyć nam 5 lub nawet 6 z kolei budowę, z czego jesteśmy niezmiernie dumni.

www.cobouw.pl

fb button

grab my essay banner

logo jooble

Popularne