magazine top

work-3383831 12801

Beton – materiał stosowany powszechnie, ale niezwykle trudny w obróbce. Cięcie betonu należy zaliczyć do prac specjalistycznych, a taka operacja wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania. W jaki sposób robić to skutecznie? Z jakich urządzeń należy korzystać w pracy z takim materiałem?

Obróbka betonu – kiedy jest stosowana?

Beton to materiał kompozytowy stosowany powszechnie w budownictwie. Jego właściwości sprawiają, że jest twardy i wytrzymały, dzięki czemu można go wykorzystywać przy różnego rodzaju pracach. Tak jak każdy materiał, tak i beton od czasu do czasu wymaga obróbki. Tu z kolei bardzo trudno o precyzyjne odwierty i nacięcia. W jaki sposób radzić sobie z cięciem betonu?

Tarcze diamentowe

Niezawodną i najbardziej popularną techniką cięcia betonu jest stosowanie urządzeń diamentowych. Diament to najtwardszy ze znanych człowiekowi surowców naturalnych, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się go właśnie w obróbce materiałów o wysokim stopniu twardości. Minerał stosowany jest w produkcji tarcz do cięcia. Wykorzystuje się je nie tylko w obróbce betonu, ale również glazury, cegły, marmuru, granitu itp.

Bardzo ważnym aspektem w ich pracy jest wspomniana już wcześniej precyzja. Wykonywanie cięć i odwiertów może prowadzić do powstania pęknięć w materiale. To z kolei wpływa na koszty całego przedsięwzięcia i wydłuża czas pracy. Precyzyjne ruchy pozwalają na uniknięcie takich sytuacji.

Jakie urządzenie wybrać?

Oczywiście sama tarcza nie wystarczy, a do obróbki niezbędna jest także piła do betonu. W jaki sposób wybrać takie urządzenie? Oczywiście będzie to zależeć od kilku parametrów. Przede wszystkim określmy, do jakiego rodzaju prac urządzenie będzie stosowane. W cięciu betonowych bloków sprawdzi się przecinarka stolikowa, a jeśli szukamy bardziej mobilnego urządzenia, wybierzmy przecinarkę ręczną.

Piły do betonu znajdziesz na https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/pily-do-betonu/

Zwróćmy uwagę także na moc urządzenia. To ważny element zwłaszcza w przypadku długiej i intensywnej pracy piły. Moc wpływa również na stabilność cięcia – im jest ona większa, tym będzie ono szybsze i precyzyjne. W przypadku betonu powinny sprawdzić się narzędzia o mocy 2.2 kW.

Pozostałymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę, jest m.in. głębokość cięcia. To od niej zależy, z jak grubymi elementami poradzi sobie piła do betonu. Przy zakupie zapytajmy także o maksymalną średnicę tarczy, którą można zastosować do cięcia danym urządzeniem. Pamiętajmy też o łatwości w obsłudze i transporcie. Dostosowanie piły do stanowiska pracy to podstawa gwarantująca bezpieczeństwo oraz komfort. Do urządzenia warto dokupić także niezbędne akcesoria jak np. pompę pozwalającą na szybkie usunięcie powstających odpadów.

fb button