magazine top

adobestock 1851517331

Projektowanie biura bywa wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli taka przestrzeń ma służyć wielu użytkownikom i odmiennym celom. Pierwszym krokiem powinno być odrzucenie uniwersalnych, odgórnie narzuconych zasad. Efektywna aranżacja biur opiera się na wykorzystywaniu atutów konkretnej powierzchni oraz dopasowaniu wyposażenia do funkcjonowania danej firmy.

Podział na strefy

Jedną z największych bolączek pracodawców jest niewystarczająca efektywność działania ich podwładnych. Ci ostatni skarżą się często na różnego rodzaju czynniki rozpraszające. Oba problemy da się rozwiązać poprzez rozsądny podział przestrzeni biurowej. Należy wydzielić w niej miejsce do pracy indywidualnej oraz kontaktów z członkami zespołu. Fit out obejmuje również tworzenie pokoju ciszy. Jeżeli pracownik chce sprawnie wykonać pracę, właśnie tam się udaje. Tego rodzaju miejsca, podobnie jak strefy relaksu, wciąż nie przekonują do siebie wszystkich pracodawców. Nie brakuje przedsiębiorców, wierzących w ich niekorzystny wpływ na wydajność pracy. Badania udowadniają jednak odwrotny skutek. Wypoczęci pracownicy działają efektywniej. Poza tym bardziej utożsamiają się z firmą i są gotowi pracować ciężej w imię wspólnego sukcesu.

Kolorystyka w projektowaniu biura

Na tym polu panuje dosyć duża swoboda, choć architekci wnętrz zachęcają do świadomego operowania paletą barw. Jej stosowanie pod wieloma względami przypomina domowe aranżacje. Efekt końcowy ma być przyjemny dla oka, raczej przytulny niż nadmiernie surowy, choć nie brakuje obecnie biur urządzonych w duchu skrajnego minimalizmu. Od takich rozwiązań się jednak odchodzi. Przygotowując wstępny space plan na ogół bierze się pod uwagę komfort użytkowników poszczególnych pomieszczeń. A temu sprzyjają kolory przyjemne w odbiorze. W zależności od branży czy profilu konkretnej firmy wskazane może być nieco inne podejście do operowania barwami. Na ogół projektowanie biur opiera się na łączeniu stonowanej bazy kolorystycznej z bardziej wyrazistymi dodatkami. W roli tych ostatnich występują niewielkie ozdoby, oświetlenie, a nawet meble czy poszczególne ściany. Nie należy obawiać się gry kolorami. Przy ich wyborze rozsądnie jednak posiłkować się fachową wiedzą zawodowego projektanta.

InterBiuro - kompleksowa realizacja powierzchni biurowych.

fb button