magazine top

rma

RMA Polska sp. z o.o. należy do globalnego koncernu RMA, który jest największym producentem monobloków izolacyjnych, mogącym poszczycić się ponad 50-letnim doświadczeniem i tradycją. Oprócz monobloków izolacyjnych RMA Polska oferuje również inną armaturę gazową oraz świadczy różnorodne usługi produkcyjne. O firmie rozmawiamy z Mgr inż. Witoldem Basiszynem - prokurentem RMA Polska Sp. z o.o., który w imieniu Zarządu kieruje przedsiębiorstwem od momentu jego powstania w Polsce.

Proszę powiedzieć, jakie były początki przedsiębiorstwa RMA Polska i jakie momenty były najważniejsze w historii jego rozwoju?

RMA Polska powstała w 1996 roku, kiedy Zarząd koncernu RMA, panownie Siegfrid Truttenbach oraz Gerhard Faulhaber przyjechali do Polski z zamiarem utworzenia polskiego oddziału mogącego produkować znane już na rynku od kilkudziesięciu lat produkty armatury gazowej: monobloki izolacyjne, przyłącza domowe, kołnierze izolacyjne, kompensatory, śluzy, itp. Działania i decyzje panów Siegfrida Truttenbacha oraz Gerharda Faulhabera były bardzo szybkie i to one dały początek przedsiębiorstwa RMA Polska. Do najistotniejszych momentów w historii rozwoju firmy zaliczyłbym: budowę fabryki i kolejne fazy jej rozbudowy, zatrudnienie kadry i jej szkolenia oraz postawienie na umiejętne wykorzystanie ogromnego technicznego know-how i dostosowaniu go do „polskich”wymogów. Koncern RMA ma już 50-letnią tradycję i ogromne możliwości, niespotykane w Europie. My towarzyszymy oddziałom niemieckim już ponad 23 lata i cieszymy się, że mamy udział w tworzeniu tego pięknego jubileuszu.

RMA jest wiodącym producentem armatury i urządzeń ciśnieniowych wykorzystywanych do przesyłu gazu i ropy naftowej w największych inwestycjach w Europie i na całym świecie. Zakład w Chojnowie oferuje produkty i usługi najwyższej jakości. Czy może Pan opowiedzieć nam o oferowanych produktach, usługach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym RMA Polska?

Rozwój produkcji armatury gazowej był stopniowy i od zawsze był dostosowany do posiadanych oraz nowo nabywanych przez naszych pracowników umiejętności i know-how. Celem naszym było produkowanie armatury na najwyższym światowym poziomie. Stopniowo uczyliśmy się i wdrażaliśmy kolejne produkty. Równolegle inwestowaliśmy w maszyny, urządzenia i co oczywiste w pozyskiwanie nowych pracowników oraz szkolenia zatrudnionej już kadry. W 1996 roku naszą produkcję rozpoczęliśmy od wytwarzania monobloków izolacyjnych typu IKL i IK, komponentów do zaworów kulowych HKSF oraz przyłączy domowych z złącz rurowych typu M. Aktualnie w naszym portfolio produkcyjnym znajdują się:

 • Monobloki izolacyjne w zakresie średnic DN15-DN1400 dla niskich, średnich i wysokich ciśnień
 • Śluzy nadania i odbioru tłoka z bagnetowym zamknięciem szybko-rozłącznym konstrukcji RMA w średnicach DN80 – DN1400 wraz z wozami odbiorczymi tłoka
 • Zbiorniki ciśnieniowe i bezciśnieniowe – projektowane i produkowane pod indywidualne zapotrzebowanie Klienta
 • Kompensatory liniowe typu DBR w zakresie średnic DN150 – DN1000 dla średnich i wysokich ciśnień
 • Łączniki rurowe kołnierzowe i mufowe z kompensacja liniowo-kątową w wielu konfiguracjach w zakresie niskich, średnich i wysokich ciśnień – będące kontynuacją i rozwinięciem ponad 50 letniej tradycji produkcji tego typu urządzeń
 • Pary kołnierzy izolacyjnych typu IF DN 25 – 1200 PN 2,5-100
 • Separatory i filtroseparatory na indywidualne zapotrzebowanie Klienta
 • Regulatory ciśnienia gazu typu RMV25
 • Gazomierze ultradźwiękowe ECOSONIC X-12
 • Osiowe zawory regulacyjne
 • Osiowe zawory zwrotne
 • Szybkozamykające zawory bezpieczeństwa typu SAV/SSV (wg DIN EN 14382) w zakresie średnic i ciśnień DN150 – DN1400 PN4 – PN100
 • Zawory kulowe typu HKSF w zakresie średnic i ciśnień DN15-DN1400 PN4-PN250
 • Zasuwy klinowe i płytowe (konstrukcja cało-spawana) typu KSR i ASR.

Zgodnie z przekazaną nam filozofią RMA – „Klient w centrum uwagi”, chcieliśmy bezzwłocznie reagować na potrzeby naszych Klientów. Stąd też inwestowanie w znajdujący się w naszym magazynie, kwalifikowany materiał produkcyjny z którego jesteśmy w stanie szybko wyprodukować nasze sztandarowe produkty. Korzystając z naszych specjalistycznych, wysokiej jakości maszyn i urządzeń oraz z wiedzy i doświadczenia naszych pracowników, świadczymy następujące usługi:

 • Cięcie i palenie materiałów
 • Walcowanie, zaginanie i prasowanie
 • Spawanie
 • Obróbka mechaniczna
 • Przygotowanie powierzchni / nakładanie powłok
 • Próby ciśnieniowe i badania NDT.

Jesteśmy w posiadaniu nowoczesnego parku maszynowego złożonego ze specjalizowanych maszyn, jak m.in.: CNC Mori Seiki NHX 10000 (największa i jedyna tego typu maszyna w Europie), Doosan VTS 1620 (prawdopodobnie największa tak skonfigurowana maszyna w Polsce), stanowiska zrobotyzowane do spawania poddozorowego i wiele innych numerycznych oraz konwencjonalnych maszyn pozwalających wykonywać bardzo wiele różnych detali.

RMA Polska posiada wizerunek solidnego i godnego zaufania partnera, posiadającego ugruntowaną pozycję rynkową w kraju i za granicą. Proszę powiedzieć co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich Klientów?

Zaufanie Klientów, nasza pozycja w kraju i zagranicą wynika przede wszystkim z sprawdzonych konstrukcji i wysokiej jakości oraz niezawodności dostarczanych urządzeń. Wieloletnie doświadczenia nabyte przez zespół RMA mają tutaj kluczowe znaczenie. Mamy za sobą siłę koncernu RMA, który na rynku istnieje od 50 lat. Stworzył w branży gazowej markę produktów pisaną przez duże „M”, a my z naszym wkładem pracy i polskiej pomysłowości kultywujemy te doświadczenia. Wnosimy nasz potencjał w rozwój tych produktów, które wymagają innego spojrzenia technicznego, odświeżenia, nadania mu nowego wyrazu i wyjścia z poza sztywnego pojęcia „standardu” produktu. To znajduje uznanie w oczach zarówno naszego Zarządu, jak i szerokiego grona Klientów, wspiera oraz motywuje nas w działaniach. Jesteśmy firmą, która dba o dobro Klienta, dlatego zarówno produkcja jednostkowa czy seryjna jest dla nas tak samo ważna i to staramy się przekazywać Klientom. Myślę, że nasi Klienci również to doceniają.

RMA Polska jest uznanym partnerem wielu potentatów w dziedzinie przesyłu gazu i mediów palnych. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do jej sukcesu?

Uważam, że dużym sukcesem jest zaufanie jakim obdarza nas koncern z Niemiec, przekazując do produkcji urządzenia wysyłane w bardzo odległe kraje. Poleca nas również swoim Kontrahentom informując, że przez RMA Polska zostaną obsłużeni zgodnie ze swoim życzeniem. To jest dla nas bardzo ważne. Jednocześnie 23 lata obecności na rynku polskim, samodzielność, posiadane technologie i zebrane doświadczenia przynoszą bardzo pozytywne efekty w postaci zamówień urządzeń na wiele ważnych inwestycji krajowych. Z naszymi produktami jesteśmy obecni także w kluczowych inwestycjach przesyłowych gazu w całej Europie. Z perspektywy lat najważniejsze dla nas jest i będzie zaufanie Klientów zagranicznych oraz krajowych. To oni potwierdzają nasze kompetencje, przesyłając liczne referencje z branży metalowej i gazowniczej. Referencje te, są dla nas motorem dalszego doskonalenia się i rozwoju.

Firma dużą uwagę przywiązuje do ciągłego podnoszenie kwalifikacji i kompetencji swoich pracowników. Czy może Pan opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują markę i sukces firmy?

Budowanie kompetentnego grona specjalistów to zadanie, które od początku powstania firmy było naszym priorytetem. Kadry były szkolone i rozbudowywane równolegle do kolejnych kroków milowych rozwoju RMA Polska w latach: 1997, 2004, 2010, 2014, ale również dopasowane do wymogów jakościowych, technologicznych, przerobowych i systemu ERP. Mając świadomość obecnej sytuacji na rynku pracy, postawiliśmy sobie za cel ciągłe doskonalenie kadr. Tworzymy plany szkoleniowe indywidualne i ogólne w różnych obszarach wiedzy. Kształcimy młode kadry tworząc praktyczną naukę zawodu dla uczniów szkół zawodowych oraz aktywujemy projekty przebranżawiania się zawodowego dla osób chcących spróbować sił w branży metalowej. Szkolimy pracowników w zakładach produkcyjnych w Polsce i w Niemczech. Szkolenie pracowników pozwala nam z jednej strony na zachowanie stabilności w realizacji podjętych zobowiązań , a z drugiej zaś, posiadając zadowoloną i zmotywowaną kadrę, możemy ze spokojem planować dalszy rozwój firmy. Posiadanie wykwalifikowanego, świadomego zespołu pracowników podnosi prestiż naszej firmy, nie tylko w oczach obecnych i przyszłych Klientów, ale również konkurentów.

Jakość to dla Państwa priorytet. Doskonale wiecie, że w przemyśle nie ma miejsca na kompromisy, dlatego obracacie się wyłącznie wśród najlepszych dostawców i partnerów biznesowych. Czy chciałby Pan wyróżnić szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa najważniejszych partnerów?

Branża w której działamy określa wyraźnie, że musimy operować na sprawdzonych dostawcach i materiałach. To prawda, że nie ma tu miejsca na kompromis. Produkujemy najwyższej jakości urządzenia ciśnieniowe i jeżeli konstrukcja ma być wykonana z określonego materiału to taki właśnie materiał kupujemy i stosujemy. Nasze materiały pochodzą tylko i wyłącznie od sprawdzonych dostawców z UE. Posiadamy długą listę sprawdzonych i kwalifikowanych dostawców, wynikającą z charakteru urządzeń produkowanych według norm DIN, ASME czy DRIRE. Z największych dostawców mogę wymienić znane marki, jak: Salzgitter - dostawca blach (nota bene dostarczać będzie rury na Baltic Pipe), Thyssen Krupp Schulte, Energostal czy kilku dostawców odkuwek z Włoch i Niemiec. Naszymi partnerami biznesowymi są kluczowe koncerny z Polski, jak: Gaz System, PGNiG i ich zaufani podwykonawcy oraz z zagranicy. Mamy Klientów z całej Europy ale również swoje produkty eksportujemy do krajów takich jak: Izrael, Kazachstan, Rosja, Republika Południowej Afryki czy wreszcie Australia. Koncern RMA posiada bardzo rozbudowaną sieć przedstawicielstw handlowych na całym świecie – to umożliwia nam współpracę z partnerami zlokalizowanymi w Azji, Amerykach czy Australii. Liczymy na dalszy rozwój współpracy w tych obszarach.

Aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku przedsiębiorstwo musi realizować inwestycje w najnowocześniejsze maszyny oraz urządzenia. Jakie najważniejsze inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Jak wspomniałem - od 1996 roku mieliśmy 3 znaczące fazy rozbudowy firmy. Odbywało się to w latach: 2004, 2010 i 2014. Inwestycje polegały na budowie kolejnych hal produkcyjnych, rozbudowie zaplecza magazynowego na materiały hutnicze oraz rozbudowie budynku administracyjnego dla pracowników nie związanych bezpośrednio z produkcją i biurami technicznymi. Każdej z tych faz rozbudowy towarzyszyły inwestycje w maszyny oraz urządzenia, które miały na celu podniesienie wydajności i jakości produkcji. Mamy aktualnie ponad 6000 m2 powierzchni hal produkcyjnych. Magazyny i składy materiałów hutniczych (blachy, rury, pręty, odkuwki) zajmują powierzchnie ponad 3000 m2. Każda z tych inwestycji miała na celu spełnienie założonego celu. Zawsze przyświecała nam świadomość samodzielności w procesach produkcyjnych - co nie znaczy, że nie możemy korzystać ze wsparcia naszych zakładów z Niemiec. Wsparcie koncernu daje nam ogromną przewagę konkurencyjną i umożliwia realizację projektów przekraczających w pewnej części nasze możliwości technologiczne. To jest dla nas ogromny potencjał. Dzięki wdrożeniu oraz ciągłemu doskonaleniu systemów zarzadzania jakością usprawniliśmy i usystematyzowaliśmy nasze procesy produkcyjne, które na poszczególnych etapach realizacji wyrobu są obecnie znacznie lepiej nadzorowane. Pozwoliło to nam niemalże zupełnie wyeliminować ryzyko złej jakości już na wczesnych etapach projektowania lub produkcji. Ciekawym projektem było wybudowanie bunkra RTG do prześwietleń spoin, który zrealizowaliśmy pod nadzorem Polskiej Agencji Atomistyki. Bunkier został tak wykonany, że pozwala bezpiecznie przebywać w jego pobliżu mimo równolegle prowadzonych badań z wykorzystaniem źródeł rentgenowskich. Nasza kadra techników posiada szerokie uprawnienia na wszystkie rodzaje badań nieniszczących.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Jesteśmy dumni, kiedy nasz Klient jest zadowolony i ufa nam w 100%. To zaufanie objawia się pozyskiwaniem „z polecenia” nowych Klientów oraz ciągłą współpracą ze stałymi Partnerami przy realizacji kolejnych zadań. Dla RMA Polska są to nieocenione wartości i pozwalają kontynuować naszą misję. Stąpamy twardo po ziemi. Jesteśmy realistami, potrafimy zrobić wiele, ale też otwarcie powiedzieć - jeśli czegoś nie wykonamy. Działamy w obszarze „Compliance” - norm i zachowań biznesowych, które obowiązują w grupie RMA.

Jak oceniają Państwo przyszłość branży, w której działa firma, jakie są w związku z tym plany firmy na najbliższe lata?

Jesteśmy na fali inwestycji, które nasze Państwo w dziedzinie energetyki konsekwentnie będzie realizowało do 2022 roku. To w jakimś stopniu daje gwarancje uczestnictwa w kolejnych procesach inwestycyjnych. Jednocześnie jest to czas, w którym należy myśleć o poszerzaniu portfolio produktów oraz aktywnie poszukiwać nowych rynków i Klientów dla naszych produktów i usług. Po 2022 roku musimy być przygotowani na różne scenariusze związane sytuacją rynkową. Już teraz pracujemy nad strategią biznesową na okres 5 lat do przodu – wkrótce na rynek wprowadzimy nowe bądź innowacyjne urządzenia i mocno wierzymy w ich sukces rynkowy.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Oczywiście – jako świadoma społecznie firma dotujemy lokalne instytucje oraz działalność kulturalną. Wspieramy Muzeum Historyczne, szkoły zawodowe, fundujemy nagrody dla najlepszych uczniów z klas zawodowych, przekazujemy różne rzeczy na aukcje charytatywne. Jesteśmy częścią społeczności lokalnej i chcemy się z nią utożsamiać oraz ją wspierać.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą się Państwo pochwalić?

Certyfikatów mamy sporo, ale to wynika ze specyfiki branży w której pracujemy. Dotyczą one nie tylko standardu ISO 9001:2010, ale również specjalistycznych certyfikatów i dopuszczeń z TUV Niemcy czy UDT. Produkcja urządzeń ciśnieniowych obliguje producenta do spełnienia określonych przepisami wymogów – uzyskania dopuszczeń, certyfikatów, technologii spawania czy dokumentowania obrotu materiałowego. Z tego powodu bardzo szybko pozyskaliśmy takie uprawnienia jak: TUV Industrie Rheinland - m.in. AD Merkblat HP, DIN 729-3, ISO 9001:2000; certyfikat TŰV Sűd Industrie Service GmbH rozszerzający uprawnienia firmy o produkcję urządzeń ciśnieniowych według norm DGRL 97/23/EG. Kolejno uzyskaliśmy ważne uprawnienia DVGW na produkcję regulatorów do gazu i rozszerzenie uprawnień PN-EN ISO 3834-2:2007. W UDT uzyskaliśmy certyfikat jako producent urządzeń ciśnieniowych według norm 97/23/WE – kategoria IV moduł H i szeroki zakres uprawnień jako producent urządzeń ciśnieniowych oraz bezciśnieniowych wraz możliwością ich naprawy oraz serwisowania. Zostaliśmy nagrodzeni kilkoma prestiżowymi tytułami i wyróżnieniami, jak: Gazele Biznesu, Gepardy Biznesu, Liderzy Eksportu. Otrzymaliśmy również wiele nagród z targów branżowych.