magazine top

milling-cutters-3209230 12801

Zarówno przy tworzeniu dachów z blachy, jak i przy innych pracach na metalowych blachach potrzebne nam będą odpowiednie narzędzia. Niezbędna będzie m.in. giętarka do blachy, a także wyginarka do blachy, prasa mimośrodowa, czy prasa krawędziowa cnc.

Jak działa krawędziarka?

Krawędziarka mają lekką oraz solidną konstrukcję i służą do wyginania blach z różnych materiałów. Nowoczesne krawędziarki, a także giętarka do blachy mają wyjmowalne segmenty, które sprawiają, że można poszerzyć zastosowanie tego urządzenia. Giętarka posiada specjalną prasę, która zagina blachę w odpowiednim miejscu. Szyna docisku górnego ma kąt wierzchołkowy 45 stopni. Blacha by była równo zaginana jest unieruchamiana za pomocą urządzenia blokującego. Krawędziarka zagina blachę w wybranym miejscu przez co można uzyskać odpowiedni kąt zagięcia, bez przecinania blachy.

Prasa krawędziowa CNC

Prasa mimośrodowa i prasa krawędziowa CNC działają bardzo podobnie. To nowoczesne maszyny do gięcia krawędziowego blach. Prasa krawędziowa jest sterowana za pomocą komputera. Obudowa jest salowym korpusem, gdzie wmontowane są układy mechaniczne, a także hydrauliczne, czyli te odpowiadające za działanie prasy, a także automatyka przemysłowa. Zamontowane są tam również osie, czyli układy przeniesienia napędów. W urządzeniu znajdują się dwie osie - Y1 i Y2. Belka, która jest na górze zaczyna wykonywać szybki ruch w dół przed blachą. Później ruch przechodzi w wolny, co wygina blachę do odpowiedniego ustawionego przez nas kąta. Aby obie osie były do siebie równoległe w maszynie zamontowane są czytniki liniowe, a także zawory proporcjonalne, które utrzymują je w tej pozycji. Za gięcie blachy odpowiada pompa hydrauliczna, działająca na bardzo wysokie ciśnienie. Oś X z kolei odpowiada za ruch zderzaka w płaszczyźnie przód-tył, co z kolei utrzymuje wymiar zaginanych boków detalu. Jest napędzana za pomocą silnika krokowego.

Wyginarka do blachy, a także prasa krawędziowa działają bardzo podobnie, a ich mechanizmy są oparte na hydraulice. Komputer steruje kątem oraz siłą zginania, dostosowaną oczywiście do materiału, z którego wykonana jest blacha, by była ona zginana, a nie przecinana. Elementy maszyn można ze sobą łączyć.

Polsver - dystrybutor maszyn dekarskich.