Fluchos - Trwałość i elegancja

Share

Pełna wygoda – nie bez kozery takim właśnie sloganem hiszpańska marka Fluchos skusiła europejski i światowy rynek. Sukcesu tego nie byłoby, gdyby nie unikalna mieszanka tradycji i innowacyjności. Każdy, kto sięga po buty sygnowane tym akurat logo, może mieć pewność, że uszyto je ręcznie ze skór najwyższej jakości. W ofercie firmy panie znajdą zarówno eleganckie pantofle, jak i kozaki zapinane na klamerkę, guziki albo sznurowane. Panowie z kolei mają do wyboru dwie linie: wizytową Oxford i sportową z ozdobnymi szwami.

Interes z korzeniami

Aby znaleźć klucz, którym marka Fluchos otworzyła sobie europejskie rynki, musimy się cofnąć aż do roku 1962. Wtedy to w Arnedo, w hiszpańskiej prowincji Rioja, założono firmę produkującą obuwie. Na upragniony sukces pracowano tam cierpliwie, a o pozycji, jaką firma się dzisiaj cieszy, zadecydowały trzy czynniki: tradycja, rodzina i innowacja. Ponieważ sztukę szewską kultywuje się w Arnedo prawie od zawsze, trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację dla nowicjuszy w branży. To pozwoliło przejąć nie tylko sekrety rzemiosła, ale i dobre branżowe obyczaje. Dlatego też firma produkuje dziś buty na bazie sprawdzonych technologii oraz z solidnych materiałów. Nie można też było wybrać lepszej formuły dla nowo powstałej działalności. Nie od dziś wiadomo, że o dobre imię firmy najlepiej zadba ten, kto jednocześnie pracuje na własne nawisko. Stąd też rodzinny profil działalności sygnowanej logo Fluchos. Historia przedsiębiorstwa dowodzi ponadto, że najlepszym sposobem na przechowywanie rodzinnej tradycji oraz kultywowanie sprawdzonych wzorów jest nieustanne ich doskonalenie. Logiczną tego kontynuacją jest szereg działań na rzecz innowacji.

Zawsze do przodu

Pierwsze nich miało miejsce już w roku 1970, kiedy to podstawowa oferta oparta na sprawdzonych i ręcznie szytych modelach uzupełniona została o nowe wyspecjalizowane produkty takie jak: letnie czółenka, mokasyny oraz buty na sezony jesienny i zimowy. Na prawdziwą erę innowacji przyszło firmie czekać jednak aż do lat 90-ych. Raz za razem zaczęto wprowadzać wówczas nowe rozwiązania. Prawdziwą dumę firmy, ręcznie szyte buty, zaczęto od 1994 wytwarzać z nowych nieprzemakalnych i odpornych na wilgoć rodzajów skóry. Zaledwie 4 lata później nadeszła prawdziwa rewolucja. W trosce o jeszcze lepszą ochronę stóp firma stworzyła nowy rodzaj podeszwy SOLGRIP. Jej zalety można by mnożyć, więc wymieńmy tylko doskonałą przyczepność do mokrych nawierzchni, odporność na hydrolizę i ścieranie oraz elastyczność nawet przy niskich temperaturach. W XXI wieku nowości zaczęły gonić jedna drugą. W 2001 na rynek wkroczyła nowa antystatyczna linia Fluchos. W butach tych podeszwy oraz wkładki zrobiono z materiałów, które sprawiają, że obuwie nie elektryzuje się w czasie chodzenia. W 2004 firma wprowadziła nowoczesny system antyperspiracyjny, który pozwolił znacznie zminimalizować procesy pocenia (Perspiration Expulsion System). Rok później powstała arcystabilna podeszwa Multi Expansion. Ostatnie 2 lata stoją z kolei pod znakiem nowej nieprzemakalnej technologii OutDry. Powstałe przy jej użyciu buty wyposażone są w specjalnie opatentowaną membranę, która sprawia, że wilgoć nie dostanie się do wnętrza buta nawet przez łączenia i szwy znajdujące się na jego wierzchniej części. Membrana ta pozwala jednak butom oddychać, więc powstałe w trakcie chodzenia pot oraz para wodna mogą swobodnie wydostać się z buta. Uzupełnieniem tej technologii są także zintegrowane systemy FLC (Flexibility, Lightness and Comfort – giętkość, lekkość i wygoda), które wzbogacono o rozwiązania typu OXYGEN, Show Step i CoolMax.

Po owocach ich poznacie

Truizmem będzie powiedzieć, że rodzinne miasto stało się dla Fluchos po prostu za małe. Co więcej, firma objęła swym zasięgiem nie tylko hiszpański czy europejski rynek zbytu, ale także dotarła ze swoją ofertą do odbiorcow azjatyckich. O dalszy globalny rozwój marki dba zespół ekspertów odpowiedzialnych za właściwy dobór technologii produkcji oraz strategii marketingowych. A dodajmy, że jest tam o co zadbać. Przedsiębiorstwo może się dziś bowiem pochwalić dwiema okazałymi fabrykami, z których każda zajmuje powierzchnię blisko 5000 m2. Nowsza z nich powstała niedawno, bo zaledwie w 2006 roku, a już znacząco wpłynęła na potencjał eksportowy firmy oraz jakość obsługi klienta. Stało się tak za sprawą najnowszych technologii wykorzystywanych w branży obuwniczej, którym towarzyszyył wzrost zatrudnienia oraz mocy produkcyjnych. By pokusić się o bardziej wymierne dowody, odwołajmy się do liczb. W tej chwili kadra zakładu liczy blisko 200 pracowników, a wytwarzane przez nią produkty znalazły dotychczas nabywców w 30 krajach, zwłaszcza na unijnych rynkach we Francji, Anglii, Niemczech i Portugalii. Inne kraje, w których panuje duży popyt na markę Fluchos, to Rosja, Polska, Izrael, Chiny, Japonia oraz Kanada. Wyroby te dostępne są w tysiącach wyspecjalizowanych sklepów obuwniczych oraz luksusowych domach handlowych. Pośrednicy detaliczni zawsze mogą liczyć na wsparcie firmy, która regularnie zaopatruje ich w gotowe wystawy sklepowe, stojaki reklamowe oraz materiały promocyjne. Materiały te okazują się szczególnie ważne w walce o współczesnego klienta, a to dlatego że ludzie nie lubią dziś kupować kota w worku. Posiadając należytą wiedzę o marce Fluchos, nie zawahają się potem wydać na nią należytych pieniędzy. I słusznie, bo to wybór, którego nigdy nie będą żałować.

Solidność to podstawa

Jakimi priorytetami kieruje się spółka? Po pierwsze, materiały wykorzystywane w produkcji muszą być najwyższej próby. We Fluchos wiedzą, że klienci z klasą, a właśnie do nich firma kieruje swoją ofertę, wymaga, by jego buty były zrobione ze skóry najwyższej jakości. Dzięki tradycyjnym i ekologicznym metodom garbowania skóra ta na długo potem pozostaje lśniąca, czysta oraz bogata kolorystycznie. Guma, z której zrobione są podeszwy również jest w 100% naturalna. Dla jeszcze większego komfortu użytkowników wnętrze buta wyłożono skórzaną wyściółką, która dodatkowo amortyzuje stopę. Po drugie, przestrzega się tam surowych norm jakości. Uczciwy rzemieślnik wie, że na solidne wykończenie produktu potrzeba czasu. Wiedzą to również ludzie kierujący Fluchos, którzy na przekór powszechnie przyjętym dogmatom wydajności produkcji, nie zamierzają obniżać standardów tylko po to, by wyprodukować jeszcze więcej butów, których nikt nie będzie chciał nosić. Dlatego też zamiast tanich wyrobów drugiej kategorii firma oferuje buty ręcznie szyte z najstaranniej dobranych materiałów. Produkcję oddano w ręce rzemieślników, którzy nie dość, że jak mało kto znają się na własnej robocie, to jeszcze wykonują ją z pasją. Po trzecie, obuwie sygnowane logo firmy powinno być po prostu trwałe. W tym celu poddaje się je odpowiednim testom laboratoryjnym. W wyniku testów otrzymano innowacyjny rodzaj podeszwy, która sprawia, że buty noszą się lekko i wygodnie, a przy tym są trwałe i odporne na ścieranie. Do jej produkcji używa się gumy nowego typu, zwartej na zewnątrz i sprężystej od środka, którą to sprężystość laboranci Fluchos uzyskali, gdy strukturę gumy rozspoili przy pomocy technologii mikropęcherzyków powietrza. Po czwarte, produkcja nie może wpływać nagatywnie na środowisko. Dlatego też wszystkie kleje oraz barwniki na bazie rozpuszczalników już dawno zastąpiono ich odpowiednikami na bazie wody. To sprawia, że lotne zwiążki organiczne nie dostają się do atmosfery i w ten sposób nie przyczyniają się do postępującej degradacji środowiska, w tym efektu cieplarnianego i dziury ozonowej. Na tym nie koniec unowocześnień. Postarano się wszak o to, by skóra, która służy do wyrabiania butów, zawierała jak najmniej chromu. Do produkcji, która już teraz odbywa się bez użycia polichlorku winylu, zużywa się coraz mniej energii, zaś w trakcie produkcji powstaje coraz mniej szkodliwych zanieczyszczeń. Jeśli to tylko możliwe firma korzysta z materiałów odnawialnych, tak jak ma to miejsce w przypadku pochodzących z recyklingu kartonowych opakowań.

Technologia z wyobraźnią

Czas na dokładniejszą charakterystykę technologii, z których słynie marka Fluchos. Podeszwa Oxygen zapewnia cyrkulację powietrza oraz reguluje właściwą temperaturę wewnątrz buta. System Show Step stanowi gwarancję zdrowego obuwia, ponieważ minimalizuje tarcie, na jakie narażona jest stopa, a także utrzymuje kręgosłup w naturalnej pozycji. A wszystko to za sprawą lateksowych wkładek pokrytych bawełnianą powłoką Cool Max, która ponadto umożliwia właściwą wentylację stóp. Zintegrowany system FLC (Flexibility, Lightness and Comfort) to buty lekkie i wygodne. Lekkie za sprawą podeszwy z gumy o różnej gęstości i wadze, wygodne dzięki wnętrzu wyściełanym miękką i naturalną skórą. Technologia OutDry oznacza odporne na wilgoć obuwie wyposażone w wodoszczelne i oddychające membrany ochronne. System antyperspiracyjny doskonale zapobiega poceniu się i to nawet w wysokich temperaturach. Rozwiązanie Shock Absorber amortyzuje stopę podczas chodzenia, a wykorzystuje do tego energię, która powstaje w czasie, gdy podeszwa trze o podłoże. Dzięki Traction Fluchos stopy nie będą narażone na przeciążenia i skręcenia, bez trudu dopasują się do nawierzchni oraz pozycji całego ciała, co zminimalizuje ryzyko upadku. Fluchos Air System oznacza z kolei wygodę dla stóp dzięki zastosowaniu kombinacji pęcherzyków powietrza oraz wkładki, która rozkładając ciężar na całą stopę, przynosi ulgę tym jej miejscom, które są zwykle narażone na obciążenia. Linię antystatyczną zrobiono z materiałów, które zapobiegają elektryzowaniu się obuwia. System Air Comfort to podeszwa zrobiona z kauczuku Hevea Brasiliensis, którego cząsteczki nie przekraczają średnicy 22 mikronów. To zapewnia idealną amortyzację, doskonałą elastyczność oraz jeszcze większy komfort chodzenia. Linia NOP (New Only Professionals) gwarantuje dodatkową ochronę w pracy, a to za sprawą nie awierającej chromu i garbowanej tytanem skóry, która nie powoduje alergii, ulega biodegradacji, pozwala stopom oddychać i jednocześnie zabezpiecza je przed wilgocią oraz tłuszczem. Buty te wyposażono w system antypoślizgowy oraz zabezpieczono przed tarciem i innymi urazami mechanicznymi. 