Coccodrillo - wywiad z Prezesem Zarządu - Markiem Dworczakiem

Share

coccodrillo

Coccodrillo to producent ubrań dziecięcych i niemowlęcych oraz prestiżowa marka na światowym rynku. Jej oferta obejmuje ubranka dla dzieci w kolekcji sportowej, eleganckiej oraz na co dzień. O firmie rozmawiamy z współwłaścicielem- Panem Markiem Dworczak

Proszę powiedzieć, jakie momenty były najważniejsze w rozwoju Państwa firmy?

Od 2001 roku tworzymy sieć sprzedaży, która obecnie w Polsce liczy niemal 250 salonów. Obejmuje ona salony własne jaki i współpracę z partnerami franczyzowymi. Widoczne w ostatnich latach jest stałe umacnianie pozycji Coccodrillo poza granicami kraju. W znacznej mierze wynika to z bardzo owocnej współpracy z partnerami. Sukcesy, jakie marka odnosi w krajach takich jak Rumunia, Czechy czy Słowacja, sprawiają, że pojawia się coraz więcej chętnych na otwarcie własnych salonów pod polskim szyldem na coraz to nowszych rynkach. W tej chwili zagraniczne salony Coccodrillo łącznie przekraczają już liczbę 260. Warto pamiętać, że oprócz nich działa także kilkadziesiąt punktów typu shop-in-shop, stanowiących atrakcyjny kanał dystrybucji. Celem firmy na najbliższe miesiące jest umocnienie swojej pozycji na znanych jej już rynkach oraz stopniowe pozyskiwanie nowych, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Internetowy sklep Coccodrillo działa od 2010 roku. Od tego czasu regularnie jest modernizowany i dostosowywany do szybko zmieniającej się sytuacji na rynku oraz potrzeb klientów, których w sieci z miesiąca na miesiąc przybywa. Wraz z rozpoczęciem roku 2017 zmieniono jego layout i poprawiono funkcjonalność oraz atrakcyjność wizualną. Dla CDRL SA, właściciela marki, jest to bardzo ważny kanał dystrybucji. Z założenia ma ułatwiać dostęp do wyrobów firmy tym klientom, którzy z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do salonów stacjonarnych. Wyniki związane z działalnością e-sklepu dobrze pokazują także rosnącą popularność samej marki. Od 2016 roku rozwijane są wersje językowe e-sklepu. Na dzień dzisiejszy sklep działa w 6 wersjach językowych; angielskiej, czeskiej, słowackiej, niemieckiej oraz austriackiej. W planach na rok 2018 są kolejne.

Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

sukcesie marki decyduje skupienie się na produkcie, który jest najistotniejszy w całej działalności marki Coccodrillo. Co sezon przygotowywanych jest kilkadziesiąt linii. Każda z nich utrzymana jest w innej stylistyce i charakteryzuje się tylko sobie właściwymi krojami oraz aplikacjami. Bardzo różnorodna jest także kolorystyka. O przewadze odzieży Coccodrillo oprócz funkcjonalnych projektów w dużej mierze decydują także dobrane materiały. Ubranka dla dzieci wykonane zostały z najwyższej jakości tkanin. Wśród nich są między innymi bawełna, canvas oraz materiały impregnowane. Istotną rolę odgrywają specjalne mieszanki różnych materiałów. Projektanci Coccodrillo zadbali, by w ten sposób ulepszyć właściwości konkretnych ubranek – sprawić, że będą lżejsze, cieplejsze i wytrzymalsze. Co roku powstają tysiące propozycji. Tylko część z nich jest realizowana. Każdy projekt zostaje poddany wnikliwej ocenie naszych ekspertów. Liczą się nie tylko interesujące wzory, kroje i kolory. Bezwzględnie dbamy o bezpieczeństwo, które stanowi kluczowy warunek realizacji nowych pomysłów. Krytyczna weryfikacja pozwala wyłonić tylko to, co najlepsze. Coccodrillo zdobyło uznanie między innymi dlatego, że tworzymy odzież doskonale odpowiadającą dzieciom i rodzicom. Staramy się zadowolić każdego. Siła projektantów Coccodrillo tkwi nie tylko w ich indywidualnych zdolnościach, ale też w pracy zespołowej. O tym, że to sprawdzona metoda, co roku przekonują nas rodzice, wybierając właśnie Coccodrillo.

Wasza oferta obejmuje ubranka dla dzieci w kolekcji sportowej, eleganckiej oraz na co dzień. W ten sposób marka przygotowuje rodziców i maluchy na każdą okazję. Dopełnieniem oferty odzieży dziecięcej są dedykowane dla najmłodszych buty oraz liczne akcesoria. Który segment działalności Państwa zdaniem, jest obecnie najważniejszy i dlaczego?

Wszystkie segmenty są istotne i rozwijane z taką samą uwagą. Sygnały z rynku są analizowane i brane pod uwagę przy procesie tworzenia. Żadna z grup rozmiarowych nie jest traktowana z mniejszą uwagą od innej. Obecnie rozwijamy i udoskonalamy dział obuwia. Liczymy, ze będziemy w tym sektorze coraz lepsi.

Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy i kluczem do sukcesu?

Zdecydowanie potencjał firmy tworzą nasi pracownicy. Wykwalifikowana kadra to podstawa naszej działalności. Prężny rozwój sieci sprzedaży oraz ciągłe udoskonalanie oferty produktowej marki Coccodrillo to efekt pracy zespołu, który tworzą profesjonaliści.

Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie nad coraz większym sukcesem, który odnosi firma?

W centrali firmy obecnie pracuje 280 osób. Jeszcze większą liczbę stanowi obsługa salonów Coccodrillo. Na terenie całej Polski zatrudniamy ponad 400 sprzedawców. Ich praca jest również bardzo istotnym ogniwem naszej działalności. To oni na co dzień są tworzą marki. Dbamy o ich przygotowanie do pracy oraz doceniamy profesjonalizm

Jakie nowe produkty i nowe technologie w przyszłości pojawią się w Państwa ofercie?

CDRL rozszerza asortyment o obuwie dziecięce. Firma ma dziś strategię stworzenia własnej linii butów. – Podejmowaliśmy próby współpracy z firmami obuwniczymi, ale ostatecznie nie udało nam się jej rozpocząć – przyznaje Marek Dworczak. Nieustannie prowadzimy działania mające poprawiać jakość oraz wygodę użytkowania naszych produktów. W planach mamy kolekcje sportowe wykonane ze specjalnych materiałów.

Czy na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane jakieś inwestycje?

Firma stale inwestuje w zasoby ludzkie i pozyskiwanie nowych pracowników. Ponadto rozbudowujemy i rozwijamy zaplecze magazynowe. W roku 2017 oddana została do użytku nowoczesna hala magazynowa o powierzchni 2610 m2.. Na przełomie III i IV kwartału 2018 roku planujemy oddać do użytku kolejną hale o powierzchni 3277 m2 na obszarze jednego poziomu. Inwestujemy również w rozwój sieci otwierając lub przekształcając i remontując salony. W ubiegłym roku na terenie kraju otwarto 14 nowych salonów. Firma aktywna była na terenie całego kraju, a sklepy powstawały w okresie od marca do grudnia. Nowe obiekty zlokalizowane są między innymi w Warszawie, Krakowie, Gdyni, Białymstoku, Wadowicach, Kołobrzegu, Swarzędzu i Chełmie. CDRL w najbliższym czasie będzie koncentrować się na utrzymaniu aktualnej liczby salonów oraz ich modernizacji i relokacji w bardziej korzystne miejsca. Proces ten zresztą już się rozpoczął. Dobre efekty tych zmian sprawiają, że podobne modyfikacje wkrótce czekają także inne placówki z logotypem Coccodrillo. Za udany uznano także pomysł sezonowej sieci salonów czynnych w okresie wakacyjnym w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, zlokalizowanych głównie nad Bałtykiem. W tym roku letnicy mogą się spodziewać, że do ich dyspozycji oddana zostanie bardzo podobna liczba co w sezonie wcześniejszym. Pod koniec 2017 roku w Polsce działało ich niemal 250 salonów własnych i franczyzowych, 140 w Europie, a 116 poza UE. 2018 rok planujemy zakończyć liczbą niemal 550 salonów, w tym 160 w Europie, 131 poza UE. W związku z czym firma stoi przed nowym wyzwaniem jakim jest inwestycja w modernizacje informatyczną rosnącej sieci sprzedaży.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Jesteśmy dumni, że oferujemy najwyższej jakości produkty, które zdobywają uznanie na wysoce konkurencyjnym rynku. Niewątpliwie możemy pochwalić się stale wzrastająca liczbą zadowolonych klientów. Przyrost ten zauważamy na podstawie ilości wydawanych kart lojalnościowych. Nieustannie rośnie również zainteresowanie naszymi profilami w mediach społecznościowych. Fanpage na portalu Facebook liczy ponad 83 000 obserwujących. Ponadto, powodem do dumy jest również zespół Coccodrillo, który każdego dnia dba o najmniejszy szczegół aby zadowolić najbardziej wymagających klientów.

Którzy z Państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Każdy klient jest dla nas istotny. Słuchamy ich opinii, uwag z jakim się do nas zwracają. Ich głos jest bardzo ważnym przy tworzeniu strategii i weryfikacji podejmowanych przez nas działań. Nasi klienci dzielą się na robiących zakupy w tradycyjny sposób w salonach oraz przez Internet. Ich potrzeby oraz oczekiwania wobec nas są zróżnicowane. „W Polsce nie jest to problemem. Działamy tu już 18 lat i nasza marka jest rozpoznawalna. W krajach takich jak Niemcy – gdzie nie mamy sieci stacjonarnych sklepów – trzeba będzie dotrzeć do konsumentów przez Internet. Może to być zarówno trudne, jak i kosztowne, jednak wierzymy, że możliwe do osiągnięcia – przyznaje Tomasz Przybyła.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Wspieramy organizacja pożytku publicznego np. Szlachetną Paczkę oraz WOŚP. Od wielu lat licytujemy złote serduszka. W tym roku wsparliśmy fundację podczas licytacji serduszek na kwotę 33 000 zł., w roku 2017 było to 30 000zł. Dużą uwagę przykładamy do działalności na rynku lokalnym skąd wywodzi się nasza firma. Skupiamy się na działalności skierowanej do dzieci. Są to różnego rodzaju imprezy sportowe biegi uliczne, zawody narciarskie, duathlon. Wspieramy szkoły oraz liczne organizacje samorządowe.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Produkty marki Coccodrillo cieszą się uznaniem klientów co widzimy po stale wzrastającej liczbie klientów. Nasz wysiłek doceniają nie tylko użytkownicy produktów ale również instytucje ze świata biznesu . CDRL jako właściciel marki Coccodrillo otrzymuje wiele nagród, znaczna część z nich przyznawana jest rok do roku. Z ostatnich wyróżnień jakie otrzymaliśmy to;

  • Tytuł Hit Mamo to Ja 2016 przyznawany przez czytelników.
  • Wyróżnienie w plebiscycie Diamenty Forbsa 2017
  • Gazele Biznesu 2017
  • Superbrands 2018 oraz Superbrands Polska Marka 2018.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie