Meble tworzone z pasją. Firma z Braniewa, która tworzy produkty jakich sama używa

Share

meble-okmed

To firma, która w 2016 roku hucznie obchodziła swoje ćwierćwiecze, a na tym przecież nie koniec. MEBLE-OKMED Demko dalej dynamicznie rozwija swoje produkty meblowe i pokazuje, że prowadzenie biznesu, w którym tak samo ceni się klienta, jak i pracownika i swój region jest jak najbardziej możliwe.

Ba, jest możliwe z dużymi sukcesami. Firma MEBLE-OKMED Demko Sp. J to ponad ćwierć wieku doświadczenia. Spółka z Braniewa pierwsze kroki stawiała jeszcze w końcówce lat 80., ale to na 1991 rok przypada oficjalny początek działalności firmy. Pierwsze lata upłynęły pod znakiem usług handlowych. W 1994 podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji własnych mebli, co patrząc z perspektywy 2018 roku – okazało się strzałem w dziesiątkę.

Odbiorcy z Niemiec, Rumunii, Łotwy, a nawet… Azji
Pierwszym i głównym rynkiem zbytu na początku działalności firmy była Polska. Spółka zyskiwała coraz to większą przychylność konkurentów, a także poszerzała doświadczenie. W 2008 roku włodarze firmy podjęły decyzję o rozpoczęciu produkcji seryjnej mebli. Wtedy też podjęto współpracę z dużymi grupami handlowymi i skierowaniu sił na eksport. To się opłaciło – Dzięki konkurencyjności oferty pozyskaliśmy również klientów z zagranicy – podkreśla współwłaściciel spółki Andrzej Demko. Obecnie poza granicami kraju firma pracuje głównie z grupami handlowymi z Europy Zachodniej oraz Krajów Nadbałtyckich, ale także z firmami z Europy Południowej, Wschodniej, czy nawet Azji (jak na przykład z Turkmenistanu, Mongolii i Kazachstanu). Stałymi odbiorcami firmy MEBLE-OKMED Demko są m.in. Klienci z Polski, Bułgarii, Rumunii, Niemiec, Łotwy i Francji. W fabryce w Braniewie realizowane są zarówno produkty własne, jak i zlecenia hurtowe oparte na projekcie klienta.

Nie tylko producenci, ale i użytkownicy
- Projekty mebli powstają w wyniku dyskusji nad funkcjonalnością, estetyką i oczekiwaniami potencjalnych klientów – wylicza Andrzej Demko. Choć firma skupia się głównie na meblach kuchennych, w ofercie braniewskiego przedsiębiorstwa znaleźć można produkty, które sprawdzą się w każdym zakątku domu, niezależnie czy chodzi o nowoczesną kuchnię, przytulny salon, czy kameralny gabinet. W przygotowaniach mebli firma wykorzystuje szybkie prototypowanie - W wyniku naszego procesu, projekty wraz z wytycznymi, przekazywane są do działu produkcyjnego – wyjaśnia Demko - Równolegle z prototypem powstaje dokumentacja techniczna, wykaz akcesoriów i schematy montażowe – podkreśla. To pozwala firmie zaoferowanie klientowi atrakcyjnych cen przy jednoczesnym utrzymaniu zarówno wysokiej jakości produktu, jak i funkcjonalności sprzedawanych mebli - Jesteśmy nie tylko producentami, ale również użytkownikami swoich mebli - podkreśla Andrzej Demko. Wszystkie formy przygotowywane są przez wykwalifikowanych pracowników, którzy do dyspozycji mają nowoczesny park maszynowy. MEBLE-OKMED Demko pozostaje w stałej współpracy z dostawcami najnowocześniejszych maszyn i regularnie szkoli swoich pracowników pod kątem wykorzystania coraz to nowszych technologii. Dzięki temu w procesie produkcji możliwe jest stosowanie wytycznych norm ISO 9001.

Rozwój oparty o nowoczesne technologie
Co jest najważniejsze w prowadzeniu firmy w branży meblowej? – Najważniejsze w prowadzeniu własnego biznesu jest radość z tworzenia nie tylko produktów, ale i miejsc pracy – podkreśla Andrzej Demko - Bardzo ważna dla nas jest świadomość, że mamy swój wkład w rozwój miasta w którym żyjemy – dodaje. Włodarze firmy zdają sobie sprawę jak ważne w prowadzeniu takiego przedsiębiorstwa jest know-how; w MEBLE-OKMED Demko dba się o pracownika, jego wiedzę i umiejętności. W tej chwili w braniewskiej firmie zatrudnianych jest około 200 osób. Przy zarządzaniu takim zespołem ważne jest wypracowanie efektywnych schematów. Zbilansowany rozwój oparty jest o wytyczne Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością – EFQM, a o dobrą organizację w obrębie tego rozwoju zadba system informatyczny ERP, który pozwala efektywnie zarządzać każdym etapem produkcji i działalności firmy – tworzeniem mebli, logistyką, kadrami, księgowością. Andrzej Demko przyznaje, że to jednak bez klientów jego biznes nie mógłby się rozwijać - Jedną z naszych reguł jest to, że wszyscy klienci są ważni. Do każdego podchodzimy z równym zaangażowaniem i staramy się pogodzić nasze możliwości z ich oczekiwaniami – wyjaśnia - Oczywiście klienci z którymi uzyskujemy największy obrót są bardzo ważni, jednak bardzo istotna jest przyjemność ze współpracy, a tej nie należy mierzyć tylko przychodami ze sprzedaży – podkreśla.

Wiele miesięcy prototypowania
W ostatnim czasie firma pracuje nad wdrożeniem dużego projektu w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. WMSSE to obszar obejmujący ponad 1300 ha gruntów pod inwestycje w Naszym województwie. Andrzej Demko, dość tajemniczo, przyznaje, że to naprawdę duża inwestycja dla Spółki. W międzyczasie firma zainstalowała dwie linie produkcyjne, zakupiła nowe programy do działu technologicznego, a także – jak co roku - testowała kilkanaście nowych produktów. Część z nich nigdy nie zostanie zrealizowanych na szerszą skalę – W tym celu nabyliśmy licencję na program projektowy znanej firmy, dzięki któremu będziemy mogli również symulować wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych i określać ich potencjał ekonomiczny – wyjaśnia współwłaściciel spółki.

Lokalny patriotyzm braniewskiej spółki
„Bardzo ważna dla nas jest świadomość, że mamy swój wkład w rozwój miasta w którym żyjemy” – wspominał wcześniej Andrzej Demko i tak samo firma działa w kwestii działalności pozabranżowej. Spółka aktywnie działa na rzecz zbiórki pieniędzy na remont jednego z największych zabytków Braniewa. O czym mowa? – To dawny kościół z 1437 roku, w którym obecnie znajduje się Cerkiew pw. Świętej Trójcy – wyjaśnia Andrzej Demko. Ponadto, spółka chętnie angażuje się w pomoc dla najróżniejszych lokalnych inicjatyw – Wsparliśmy powiatową Straż Pożarną w Braniewie, szkoły podstawowe, Środowiskowy Dom Samopomocy w Żelaznej Górze, Związek Harcerstwa Polskiego w Braniewie oraz lokalne drużyny sportowe, inicjatywy charytatywne, lokalne imprezy takie jak Kino Letnie czy Spotkania Pogranicza… - wylicza Demko.

Nowoczesne projekty docenione przez ekspertów
Jakość produktów firmy MEBLE-OKMED Demko została doceniona podczas 43. edycji Międzynarodowych Targów Meblowych w Ostródzie. Spółka została uhonorowana nagrodą Żagiel Rozwoju. Na takie wyróżnienie trzeba zapracować nowatorskimi projektami i produktami, które mogą wyznaczać szlaki w branży meblowej. Tworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju pracowników potwierdza zajęcie trzeciego miejsca w okręgowym etapie ogólnopolskiego konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Wysoką jakość zarządzania braniewską firmą potwierdza ubiegłoroczna nominacja do Godła Liderów Najlepszych Firm w Polsce. - Sukces spółki MEBLE-OKMED Demko to ciągły rozwój pod względem kadrowym i technologicznym – tak o ostatnich przeszło 25 latach rozwoju firmy wypowiada się jej współwłaściciel Andrzej Demko i to dość celne podsumowanie charakterystyki braniewskiej spółki. To połączenie doceniania kadry pracowniczej, nowoczesnych technologii, a przede wszystkim – pasji do tworzenia mebli. 

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie