Od czego może zależeć cena OC?

Share

 odczegomozezalezeccenaoc31

Zachodzisz w głowę, dlaczego raz płacisz za OC mało, rok później więcej, a w kolejnym znów mniej? Cena OC zależy od wielu składników, także danych dotyczących Ciebie i Twoich wyborów życiowych. Za jedne elementy możesz otrzymać zniżki, za inne zwyżki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, z czego wynika cena OC ora z czym związane są wahania wysokości składek. Zadbaj o to, by mieć jak najwięcej zniżek.

Z czego składa się cena OC?

Wysokość składki OC wyliczana jest z danych dotyczących Ciebie, Twojej historii jazdy oraz samego pojazdu mechanicznego. Mimo iż istnieją pewne stałe elementy, za które przyznaje się zniżki i zwyżki, tak naprawdę każdy ubezpieczyciel bierze je pod uwagę w innym stopniu. Dla jednego może bardziej liczyć się to, że masz nowy i mały samochód oraz jesteś rodzicem, dla drugiego to, że stosunkowo niedawno zdałeś prawo jazdy i jeszcze nie wiadomo, czy jeździsz bezkolizyjnie.

Na cenę OC składają się elementy takie jak Twój wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny, fakt posiadania dzieci, długość posiadania prawa jazdy, historia jazdy, liczba posiadaczy samochodu, wielkość silnika, marka i model, wiek pojazdu.

Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie OC, a także gdzie go szukać, by wybrać najkorzystniejszą ofertę: https://kioskpolis.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu/

odczegomozezalezeccenaoc22

Co może wpłynąć na podniesienie ceny OC?

Wiesz już, z czego składa się cena OC. Do jej podniesienia w kolejnym okresie rozliczeniowym może dojść w jednej z przykładowych sytuacji:

- przeprowadziłeś się z małego miasteczka do centrum wielkiego miasta, gdzie ruch drogowy jest znacząco większy. Uwaga: ubezpieczyciele mają dostęp do statystyk lokalizacji, w których dochodzi do wypadków częściej,

- w trakcie poprzedniego okresu rozliczeniowego wdałeś się w kolizję lub spowodowałeś inną szkodę. Jeśli w Twoim towarzystwie ubezpieczeniowym obowiązuje ochrona zniżek, cena OC nie powinna się zmienić, o ile nie zmienisz ubezpieczyciela. Jeśli jednak nie masz do dyspozycji ochrony zniżek, zapłacisz więcej,

- wyrejestrowałeś ze współwłasności samochodu osobę, która cieszyła się wieloma zniżkami, np. rodzica. Teraz zniżki będą wyliczane jedynie na podstawie Twoich danych, a co za tym idzie otrzymasz ich mniej.

odczegomozezalezeccenaoc13

Co może wpłynąć na pomniejszenie ceny OC?

Jeśli chcesz, by cena OC w kolejnym okresie rozliczeniowym była niższa, zapoznaj się z przykładowymi sposobami na obniżenie kosztów:

- zarejestruj samochód jako współwłasność poprzez dorejestrowanie osoby o długiej i bezkolizyjnej historii jazdy. Możesz też dorejestrować partnera tej osoby, czyli np. mamę – żonę Twojego taty,

- rozważ wymianę auta na: nowsze, o mniejszym przebiegu, z mniejszym silnikiem. Sprawdź statystyki awaryjności samochodów i powodowania kolizji. Zadbaj o to, by wybrany model nie znajdował się w grupie podwyższonego ryzyka,

- rozważałeś ślub ze swoim partnerem lub powiększenie rodziny? Jako małżonek i rodzic będziesz w oczach ubezpieczyciela kierowcą rozsądniejszym, bo mającym więcej do stracenia.

Warto także, byś wiedział, że jeśli całą cenę OC płacisz z góry, oszczędzasz. Rozkładanie składki na raty niewątpliwie jest wygodne i umożliwia łatwiejsze, regularne wygospodarowywanie budżetu, jednak w całokształcie zapłacisz więcej.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie