WYWIAD - Stella Pack S.A. - Specjalista ds. Marketingu Łukasz Bułdin

Share

22

Stella Pack S.A. to właściciel marki premium Stella oraz brandów Anna Zaradna, Lula, Fixi. Spółka, funkcjonująca pod nazwą Stella Pack od 2000 r., zajmuje się całością spraw związanych z administracją, handlem i marketingiem spółek - córek wchodzących w skład grupy Stella Pack S.A., czyli oddziałów na Ukrainie oraz w Rumunii. O firmie rozmawiamy z Łukaszem Bułdinem

Proszę powiedzieć, jakie były początki Spółki i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

Początki firmy Stella Pack, wówczas jeszcze istniejącej pod inną nazwą, sięgają pierwszej połowy lat 90-tych ubiegłego wieku. Obecne kierownictwo firmy rozpoczęło działalność od własnej produkcji folii HDPE w 1994 roku. Już pod koniec lat dziewięćdziesiątych firma rozpoczęła produkcję regranulatu z odpadów foliowych. Przełomowym momentem było powstanie marki STELLA oraz początek ekspansji na rynki zagraniczne w 2006 roku. Systematycznie powstawały kolejne marki, wchodzące dzisiaj w skład naszego portfolio, jak Anna Zaradna, Lula czy Service Pack/Fixi.

Waszą misją jest osiągnięcie pozycji największego producenta worków na śmieci w Europie Środkowo Wschodniej. Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swoich produktach, technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?
Produkcja oraz konfekcja asortymentu wchodzącego w skład oferty Stella Pack odbywa się w pięciu nowoczesnych zakładach znajdujących się na terenie Polski w województwie lubelskim oraz jednym na Ukrainie. Przysłowiowym „oczkiem w głowie” jeżeli chodzi o ofertę firmy Stella Pack jest rzeczywiście cała gama worków na śmieci. Zarówno w wersji tradycyjnej, z uszami, jak i z taśmą. Dostępne w różnych pojemnościach, wersjach kolorystycznych oraz również w wariantach zapachowych. Do produkcji worków na śmieci wykorzystujemy nowoczesną i proekologiczną metodę pozyskiwania regranulatu (surowca do produkcji worków na śmieci) podczas procesu recyklingu odpadów foliowych. Dodatkowo jesteśmy producentem woreczków, torebek i reklamówek z folii HDPE oraz LDPE. Posiadamy również szeroką ofertę artykułów niezbędnych w każdym gospodarstwie domowym, jak: folie aluminiowe oraz spożywcze, papiery i rękawy do pieczenia, produkty papierowe, ściereczki do sprzątania, gąbki i zmywaki do naczyń, rękawice domowe oraz inne produkty użytku domowego. Cztery lata temu z powodzeniem wprowadziliśmy na rynek ofertę produktów higienicznych pod marką LULA, natomiast w zeszłym roku nasze portfolio poszerzyliśmy o podgrzewacze i świece dekoracyjno-zapachowe pod marką LA LUNA.

Już w tym momencie wasze produkty – zarówno pod markami własnymi, jak i prywatnymi – można znaleźć w lokalnych, jak i największych sieciach handlowych w Polsce i Europie. Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces i zyskała zaufanie swoich klientów?

Punktem wyjścia jest oczywiście pomysł na biznes, a następnie jego systematyczne realizowanie. Na samym początku działalności firma Stella Pack zyskała zaufanie znaczącego grona odbiorców bezpośrednich oraz dystrybutorów. Następnie krok po kroku poszerzaliśmy grono naszych klientów - najpierw w Polsce, później zagranicą – cały czas dbając o jakość oraz konkurencyjność asortymentu oraz obsługi. Dzięki temu zyskaliśmy status stabilnego i godnego zaufania partnera handlowego. Istotne jest również posiadanie szerokiej oferty, gdzie coś dla siebie znajdą zarówno klienci nastawieni na wysoką jakość produktów, jak i ci szukający zrównoważonej relacji na linii jakość – cena, jak również tacy, dla których najważniejsza jest cena. Nie zapominamy jednocześnie o swojej misji – osiągnięciu pozycji największego producenta worków na śmieci w Europie Środkowo Wschodniej - co jest motorem napędowym dla dalszego rozwoju firmy.

Korzystacie z własnej technologii przetwarzania odpadów foliowych w granulat służący ponownie do produkcji wyrobów foliowych, dzięki czemu wasza produkcja jest proekologiczna i w znacznym stopniu ogranicza zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Proszę powiedzieć, co jest najważniejsze w Państwa działalności? Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy?

Podstawową wartością, jaką firma kieruje się w swoich działaniach jest dbanie o wspólne środowisko naturalne. Jak wszyscy dobrze wiemy, łatwo jest produkować śmieci, ale ich odpowiednia segregacja i późniejsze wykorzystanie przysparza zazwyczaj większych trudności. Stella Pack podjęła to wyzwanie i zajmuje się „sprzątaniem tych śmieci”. Dbanie o środowisko w Stella Pack rozpoczyna się już na etapie planowania produkcji. Dysponujemy unikaną, opracowaną w naszej firmie, technologią przetwarzania odpadów foliowych w regranulat, a następnie w pełnowartościowe worki na śmieci. Jest to przyjazna środowisku technologia, w skład której wchodzi najnowocześniejsza w naszej części Europy, wysokowydajna linia sortująca oraz opatentowany przez Stella Pack „Sposób wykorzystania ciepła w procesie regranulowania”, czyniący ten proces znacznie bardziej ekologicznym. Podczas wytwarzania regranulatu z mieszaniny folii odpadowych wykorzystuje się wielokrotnie ciepło powstałe w procesie. Ciepło znajdujące się w wodzie płynącej w trzech skorelowanych wzajemnie zamkniętych obiegach wodnych służy do wielokrotnego mycia na gorąco przetwarzanej folii odpadowej, segregacji flotacyjnej oraz suszenia rozdrobnionej folii za pomocą nagrzanego od przepływającej, ciepłej wody, powietrza. Wykorzystanie gorącej wody pozwoliło na rezygnację z używania do mycia folii, szkodliwych dla środowiska, odczynników chemicznych. Dzięki zastosowaniu tego autorskiego systemu Stella Pack jest wstanie przetworzyć ponad 2 000 ton odpadów foliowych miesięcznie. Wszystkie worki na śmieci, które są w ofercie Stella Pack są wytwarzane z pozyskanego w ten sposób regranulatu i są one pełnowartościowymi produktami w pełni porównywalnymi do worków wytworzonych z surowców pierwotnych (virgin). Cały proces recyklingu i produkcji jest zgodny z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego - nic nie jest marnowane, tylko ponownie trafia do przetworzenia. Woda wykorzystywana do mycia odpadów jest filtrowana i wykorzystywana ponownie w tym samym procesie, a z odpadów, których nie da się już dalej przetworzyć, produkowane są palety. Od 20 lat w praktyce realizujemy ideę Gospodarki Obiegu Zamkniętego!

Czy mogą nam Państwo opowiedzieć o kadrze specjalistów, którzy na co dzień budują sukces firmy?

U podstaw polityki ZZL Stella Pack leży przekonanie, iż pracownicy stanowią cenny kapitał, którego wartość powinno się systematycznie podnosić inwestując w niego przez szkolenia i inne formy doskonalenia zawodowego. Firma swoją strategię rozwoju oraz umacnianie i rozszerzanie przewagi konkurencyjnej opiera na 5 podstawowych wartościach: wiedza i umiejętności pracowników, najwyższa jakość i standardy pracy, zaangażowanie i pasja pracowników, innowacyjność i kreatywność, współpraca i praca zespołowa. W związku z dynamicznym rozwojem firmy, stale powiększana jest nasza kadra pracownicza. Pracownicy Stella Pack to specjaliści z dużym doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami, chętni do poszukiwania kreatywnych i nowatorskich rozwiązań.

Jakość to dla Państwa priorytet. Współpracują Państwo ze stałymi dostawcami. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy?

Chcąc utrzymać wysoką jakość naszych produktów rzeczywiście musimy współpracować z wypróbowanymi i rzetelnymi dostawcami. Bardzo istotne są dla nas takie kryteria jak chociażby: terminowa realizacja zamówień, brak reklamacji jakościowych, sprawna obsługa oraz elastyczność i możliwość porozumienia się w każdej sytuacji. Zawsze wybieramy dostawców spełniających podane kryteria.

Waszą dumą jest 6 nowoczesnych zakładów produkcyjnych na terenie Polski oraz jeden na Ukrainie. Jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat były realizowane inwestycje?

Jako firma Stella Pack mamy świadomość, że bez inwestowania w rozwój technologii oraz mocy produkcyjnych konkurencja na obecnym rynku byłaby niemożliwa. Dlatego łączne nakłady inwestycyjne w latach 2009 – 2017 wyniosły w naszej firmie 84,4 mln PLN. W ramach tych nakładów firma Stella Pack uruchomiła nowoczesny zakład recyklingu odpadów foliowych, zakład konwertingu produktów do kontaktu z żywnością oraz nowoczesne laboratorium do badania tworzyw sztucznych. Zrealizowane projekty inwestycyjne wpłynęły na ponad 40-sto procentowy wzrost zatrudnienia w firmie Stella Pack między 2009 a 2017 rokiem. Dzięki temu nasza firma stała się jednym z największych pracodawców w regionie.

Jakie mają Państwo w planach nowe inwestycje związane z dalszym rozwojem firmy?

Planowane inwestycje na najbliższe lata to: rozbudowa mocy wytwórczych w produkcji worków na śmieci, rozbudowa zakładu konwertingu produktów do kontaktu żywnością spełniającego normy HACCP oraz BRC Iop, rozbudowa zakładu produkującego regranulat i worki na śmieci oraz poszerzenie zakresu badań realizowanych w laboratorium.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Jedną z kluczowych wartości, która towarzyszy firmie już od dawna, jest pomoc najmłodszym i najbardziej potrzebującym członkom naszego społeczeństwa. Od roku 2012 Stella Pack wspiera podopiecznych Fundacji STELLA im. Agaty Orłowskiej. Fundacja ma swoją siedzibę w Lubartowie i jest ukierunkowana na pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Obecnie fundacja liczy ponad 170 podopiecznych cierpiących na różne schodzenia. W 90 procentach podopieczni fundacji to dzieci z wrodzonymi zaburzeniami takimi jak: autyzm, dziecięce porażenie mózgowe, zespół Downa, zespół Dandy Walkera, zaburzenia mowy. Wsparciem dla fundacji jest wykwalifikowany personel, który zapewnia kompleksową rehabilitację psychoruchową różnymi metodami. Zajęcia rehabilitacyjne w fundacji, odbywają się zarówno na basenie, jaki i na sali pod okiem wykfalifikowanej kary oraz przy wsparciu „kadry rehabilitantów” na czterech łapach. W placówce, rehabilitacja prowadzona jest metodą NDT Bobath, PNF, Integracja Sensoryczna (SI), kinezyterapia, ćwiczenia korekcyjne wad postawy, terapia manualna, treningi samodzielności, indywidualne zajęcia logopedyczne, zabiegi fizykalne, kinesiotaping oraz masaże. Prowadzone są również treningi funkcjonalne, gimnastyka naturalna oraz treningi kształtujące sylwetkę. Zostały podjęte działania w zakresie diagnostyki ruchowej, ortopedycznej, psychologicznej, logopedycznej i neurologicznej. Terapia jest poprzedzona diagnozą oraz doborem metody rehabilitacji. Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub grupowo w zależności od potrzeb pacjentów.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Firma Stella Pack na przestrzeni swojej działalności zebrała znaczącą pulę nagród i wyróżnień, zarówno tych przyznawanych firmie, jak i oferowanym przez nas produktom. Za wszystkie serdecznie dziękujemy. Wśród otrzymanych nagród możemy wymienić chociażby:

Gazele Biznesu sześć lat z rzędu (2003-2008).
Certyfikat Wiarygodności Biznesowej D&B 2010, 2013.
Najdynamiczniejszy Eksporter. Regionalne Orły Exportu, „Rzeczypospolita” maj 2016.
Firma notowana w liście 2000 najlepszych polskich przedsiębiorstw „Rzeczpospolitej” 2010, 2012, 2013.
Laureat konkursu BigPlastics dla największych przetwórców tworzyw sztucznych w Polsce 2009, 2012.
Wśród wyróżnień przyznawanych konkretnym produktom lub kategoriom możemy wymienić:

Superbrands Polska Marka 2018 dla naszej marki premium STELLA.
Kobieca Marka Roku 2018 dla marek STELLA oraz LULA.
Przebój FMCG 2016 dla papierowych torebek śniadaniowych marki STELLA, Przebój FMCG 2018 dla Papier do pieczenia 8m box marki STELLA.
Wyróżnienia w konkursie Złoty Paragon 2016, 2017, 2018 dla takich produktów jak: folia aluminiowa 20m marki STELLA, worki na śmieci WYTRZYMAŁE 60l marki STELLA, nawilżany papier toaletowy marki LULA, worki na śmieci supermocne 120l marki ANNA ZARADNA.
Produkt Roku 2015. Wybór konsumentów dla torebek na mrożonki z suwakiem marki STELLA.
SuperMama Awards 2017 dla linii chusteczek nawilżanych 72 szt. marki LULA.

www.stella.com.pl

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie