Gdzie jest stosowany Merchandising?

Share

sklep wielkopowierzchniowy1

Wyraz merchandising wychodzi od angielskiego słowa merchandise, więc dóbr dedykowanych na sprzedaż (towaru). Wyraz tenże nie ma w języku polskim własnego substytutu, więc dla potrzeb rynkowych zostało dostosowane słówko angielskie.

Merchandising wabi oraz zachęca

Akcje reklamowe tworzą świadomość marki oraz zachęcają do zakupu konkretnego produktu. Jednakże prawie 80% klientów decyzję o zakupie podejmuje właśnie w sklepie. Tam reklama nie jest już w stanie w odpowiedni sposób wpłynąć na poziom transakcji. Za to na znaczeniu zdecydowanie zdobywają urządzenia BTL, w tymże także merchandising. Cel strategiczny merchandisingu kryje się w skrócie AIDA (ang. attention interest desire action), więc przyciągnięciu uwagi konsumenta, wzbudzeniu jego zainteresowania oraz pożądania, potem stworzeniu konieczności posiadania i rozpoczęciu działania, więc zrobieniu zakupu. Obszar merchandisingu zaczyna się od działań ściągających klientów do określonego sklepu dzięki zastosowaniu modułów komunikacyjnych oraz propagandowych umiejscowionych na zewnątrz konkretnego punktu.

Merchandising praca, więc kto realizuje politykę merchandisingową?

Zastanawiasz się nad pracą w merchandisingu? Merchandiser to pracownik, reprezentujący wytwórcę lub dostawcę produktów w miejscu ich sprzedaży. To on dba o zachowanie reguły merchandisingu dla jakiej pracuje, w obszarze ułożenia produktów na półkach sklepowych, zapewnienia stałej przystępności artykułów, weryfikacji dat użyteczności, natomiast również – oznaczania akcji rabatowych. Jego zadanie polega na tworzeniu niepowtarzalnej atmosfery w punkcie sprzedaży, więc winien mieć takie zdolności, jak innowacyjność lub poczucie porządku. Winien również znać oraz wykorzystywać najistotniejsze reguły, połączone z zapewnianiem produktom widoczności, co jest zwłaszcza istotne w wypadku FMCG (fast moving consumer goods), więc artykułów szybkozbywalnych: produktów konsumpcyjnych oraz środków higieny.

Merchandising w wersji elektronicznej

Samo zjawisko merchandisingu polega przede wszystkim na tymże, aby przy pomocy danych wskaźników, znaków, znanych postaci bądź znanych nawiązań („tenże typ koca podarowała podstawowa bohaterka serialu takiego-a-takiego własnemu chłopakowi jadącemu na koło podbiegunowe”) przekonać konsumenta do zakupu. Jednakowo niejednokrotnie kojarzy się go także z samym sposobem prezentacji produktów - ustawienie regałów, projekt umieszczenia konkretnych działów w sklepie itd. oraz to właśnie do owego drugiego znaczenia zawiązuje e-merchandising. Na zakupach w Sieci wybiera się oczami, ponieważ pozostałe zmysły nie mają wykorzystania przed ekranem monitora bądź tabletu.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie