WYWIAD - GK FCA - Zarząd FCA

Share

12

Początek działalności FCA pokrywa się z powstaniem pierwszych sieci światłowodowych w Polsce. Zagospodarowanie tej (na ówczesne czasy) niszy rynkowej okazało się być doskonałym posunięciem biznesowym – dziś po 25 latach działalności spółka jest jednym z największych integratorów technologicznych w zakresie systemów światłowodowych do budowy optycznych sieci teletransmisyjnych w Polsce. Szybki rozwój firmy, w połączeniu z wysokim potencjałem innowacyjnym, wielokrotnie został doceniony m.in. w rankingu „Gazele Biznesu”. W czym tkwi źródło sukcesu niepołomickiej firmy i jakie są jej ambicje na przyszłość? Na pytania odpowiada wspólnie - Zarząd i Marketing Grupy FCA. 


FCA 2.0. czy to nowy rozdział w działalności firmy?

Można powiedzieć, że tak, ale jednocześnie to naturalny etap rozwoju naszej organizacji. Początki firmy sięgają końca lat 80, kiedy to pojawiły się pierwsze rozwiązania w zakresie sieci światłowodowych. W roku 1997 została założona marka FCA, która dynamicznie odniosła sukces i stała się ekspertem w zakresie technologii optycznej, dostarczając rozwiązania do największych operatorów telekomunikacyjnych na rynku np. TP SA (dziś ORANGE POLSKA). Wyznajemy zasadę „Kto stoi w miejscu, ten się cofa”. Dlatego zawsze stawialiśmy na rozwój, nowoczesne technologie oraz otwartość na potrzeby klientów. Ostatni rok spędziliśmy nad opracowaniem kilkuletniej Strategii GK FCA , której kluczowymi elementami są wizja, misja oraz wartości firmy. Dziś FCA 2.0. to nie tylko dostawca czy producent ale kreatywny Integrator Biznesu, który buduje wartość dla swoich Klientów i Partnerów, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym, biznesowym oraz elastycznej organizacji. FCA 2.0. to także organizacja procesowa, działająca metodycznie i skutecznie. W tym roku rozpoczęliśmy dwuletni projekt wdrażania organizacji procesowej, której pierwsze efekty już widzimy w kluczowych obszarach działania firmy.

Co sprawiło, iż Państwa firma odniosła tak duży sukces w kraju i zyskała zaufanie swoich klientów?

Na sukces firmy składa się wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest uzupełnienie oferty produktowej obejmującej szeroki wachlarz specjalistycznych systemów dla telekomunikacji i teletransmisji optycznej, pakietem dodatkowych usług, których celem jest wsparcie klientów spółki na etapie planowania i projektowania sieci, paszportyzacji i inwentaryzacji oraz wdrażania systemów aktywnych WDM wraz z ich utrzymaniem. Taki model biznesowy pozwala na budowanie korzystnych, długoterminowych relacji z klientami, którzy mogą liczyć, nie tylko na dostęp do najwyższej jakości produktów, ale również szereg usług wspierających. Nie bez znaczenia jest również długoletnie doświadczenie w branży, co zaowocowało doskonałą znajomością rynku światłowodowego i pozwala na ocenę i prognozowanie rozwoju nowych technologii. Bycie “na bieżąco”, stałe poszukiwanie nowych rozwiązań, jest szczególnie ważne w firmach działających w obszarze nowych technologii i stanowi ważny czynnik sukcesu. Stawiamy również na profesjonalne, kreatywne zarządzanie. GK FCA ma jasno określone, wspólne cele, do których dążymy jako zespół. Jednocześnie mamy świadomość, że pełen potencjał pracowników możemy wykorzystać tylko wtedy, gdy damy im wystarczający zakres swobody. Dlatego w naszej firmie dominuje otwarte podejście do nowych pomysłów, stawiamy też na bezpośrednią i szczerą komunikację. Przykładem może być konkurs na „Superbohatera FCA”, który ogłosiliśmy w tym roku wewnątrz organizacji na najlepszą koncepcję „Jak szybko i sprawnie wdrażać innowacje w firmie?”. Do Zarządu wpłynęło ponad 10 prac konkursowych od zespołów. Trzy najlepsze zostały nagrodzone, a zwycięski projekt już jest wdrażany w naszej organizacji.

Który produkt Państwa zdaniem, jest obecnie najważniejszy i dlaczego?

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Nasze portfolio produktów i usług jest bardzo szerokie, ale ma jeden wspólny mianownik – światłowód. Obecnie znaczną część naszej działalności stanowią projekty FTTH (ang. Fiber to the Home) związane z toczącymi się inwestycjami w zakresie cyfryzacji Polski, w których od lat aktywnie uczestniczymy zarówno jako integrator dostaw jak i generalny wykonawca.

Czy mogą Państwo opowiedzieć nam o swoich technologiach produkcji i zapleczu produkcyjnym firmy?

Zakład produkcyjny w Niepołomicach obejmuje halę produkcyjną wyposażoną w szereg precyzyjnych urządzeń produkcyjnych, a także aparaturę kontrolno-pomiarową oraz sprzęt demonstracyjny. Całość procesów produkcyjnych odbywa się w kontrolowanych warunkach i spełnia wymagania norm jakościowych, a w tym ISO 9001. To wszystko pozwala na zapewnienie, że produkty prezentują wysoką jakość i spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Technologia produkcji systemów światłowodowych wymaga wiele precyzyjnej pracy i dbałości o detale, dlatego kluczowym składnikiem tego procesu są ludzie, ze specjalistyczną wiedzą, odpowiadający za jego realizację.

Co jest strategicznym potencjałem Państwa firmy, kluczem do sukcesu, kluczem do bycia 2.0 ?

Jest kilka elementów składający się na potencjał strategiczny GK FCA. Tak jak wspomnieliśmy na początku, niewątpliwie innowacyjność produktów i procesów ich wytwarzania, a także systematyczne monitorowanie potrzeb klientów, w celu projektowania rozwiązań, które spełniają, a najczęściej wyprzedzają oczekiwania rynku. Takim przykładem jest platforma B2B, optymalizująca proces zamawiania produktów, której wdrożenie planujemy w najbliższym czasie. Naszą misję, związaną z uzyskaniem pozycji integratora biznesu, budujemy w oparciu o efektywne narzędzia biznesowe, współpracę w całym łańcuchu tworzenia wartości i elastyczną organizację. Poprzez elastyczną organizację rozumiemy zespół pracowników, składający się ze specjalistów, ekspertów i inżynierów coraz częściej działających projektowo. To daje nam większą efektywność i łatwość adaptacji do zmian na rynku i wymogów klientów. Z pewnością nasz zespół i jego współpraca to kluczowy czynnik GK FCA 2.0.

Proszę powiedzieć, ile osób pracuje w tym momencie nad coraz większym sukcesem, który odnosi firma?

GK FCA to cztery spółki, które podzielone są ze względu na obszary swoich kompetencji: szkolenia i konsulting, projektowanie i budowa sieci, integracja technologiczna i logistyczna oraz operowanie i dzierżawa sieci. Dziś GK FCA to ponad 200 specjalistów i ekspertów przy czym w tylko w ostatnim półroczu, w związku z dynamicznym rozwojem, do naszego grona doszło ponad 40 osób i przewidujemy kolejne rekrutacje.

Jakie nowe produkty, technologie oraz usługi w przyszłości pojawią się w Państwa ofercie?

Na bieżąco obserwujemy trendy na rynku telekomunikacyjnym zarówno światowym, jak i krajowym. Dużo się dzieje w zakresie Przemysłu 4.0, Smart Cities, IoT (ang. Internet of Things). Uczestniczymy w międzynarodowych konferencjach, targach branżowych i śledzimy kierunki rozwoju największych graczy na świecie. To pozwala nam budować na bieżąco ofertę odpowiadającą na potrzeby klientów, natomiast zbyt wcześnie, aby zdradzać szczegóły nowych wdrożeń. To co mogę nadmienić, to fakt, że już niedługo ruszymy ze sprzedażą on-line i będziemy promować nową markę naszych produktów.

Czy na przestrzeni ostatnich dwóch lat były realizowane jakieś inwestycje?

Od początku swojego istnienia firma stawia na inwestycje zarówno w technologię, produkcję jak i w swoich Pracowników. Tylko w ostatnim roku rozbudowaliśmy produkcję m.in. o nową linię montażu złącz TERMINI (używanych w interfejsach ODC) szwajcarskiej firmy Huber+Suhner Cube Optics, otworzyliśmy nowe Biuro w Warszawie oraz magazyn w Łodzi. Inwestujemy również w ludzi – nie tylko poprzez zatrudnianie specjalistów z długoletnim doświadczeniem, ale także poprzez organizację szkoleń, których tematyka jest zgodna z planami rozwoju firmy. Wierzymy, że to człowiek jest głównym motorem innowacyjności, dlatego, środki zainwestowane w zasoby ludzkie traktujemy jako inwestycję, której korzystne efekty będzie można obserwować w wielu obszarach działania spółki.

Z czego są Państwo najbardziej dumni?

Powodem do dumy jest niewątpliwie fakt, że w ciągu 25 lat, ze średniej wielkości producenta i dostawcy złączy optycznych staliśmy się silną Grupą Spółek i liderem na rynku techniki światłowodowej. Nie udałoby się to, bez proaktywnego podejścia i nadążania za trendami rynkowymi inwestowania w nowe, innowacyjne rozwiązania oraz przede wszystkim zespołu ludzi, którzy codziennie z pasją realizują kolejne cele i wyzwania biznesowe firmy.

Którzy z Państwa klientów są najważniejsi i dlaczego?

Dla nas każdy klient jest ważny i to nie frazes. Przede wszystkim dlatego, że zauważamy potencjał w różnych segmentach rynku – nie tylko operatorskim, ale również np. w branży energetycznej czy kolejowej. Technika światłowodowa stosowana jest w wielu gałęziach gospodarki i biznesu, stąd tak szerokie portfolio klientów FCA. Staramy się rozwijać równolegle w wielu obszarach, traktując każdego klienta i jego potrzeby w indywidualny sposób. Współpracujemy także z firmami różnej skali, od największych graczy na polskim rynku jak ORANGE, T-MOBILE, TAURON po przedsiębiorstwa o zasięgu lokalnym. Nastawieni jesteśmy na nawiązywanie długotrwałych relacji poprzez bycie wiarygodnym partnerem i m.in. w tym tkwi sukces naszej firmy.

Czy angażują się Państwo w działalność poza branżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Grupa FCA to organizacja odpowiedzialna społecznie. Od lat wspieramy wiele fundacji i stowarzyszeń, których beneficjentami są dzieci, młodzi sportowcy, chorzy i potrzebujący oraz osoby starsze. W tym miejscu warto wymienić m.in. stałą współpracę ze Stowarzyszeniem Siemacha czy udział w ramach akcji Szlachetna Paczka. Także nasi pracownicy lubią dawać innym coś od siebie, dlatego choćby wyjazdy integracyjne organizujemy w formie zajęć CSR, podczas których np. odnawiamy place zabaw dla dzieci ze szkół i przedszkoli.

Jakimi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

FCA od wielu lat jest systematycznie nagradzana w rankingu Gazel Biznesu, jako przedsiębiorstwo innowacyjne, dynamicznie rozwijające się. Oprócz tego zdobyliśmy wiele nagród i wyróżnień, takich jak Diament Forbesa, Przedsiębiorstwo Fair Play, certyfikat Przejrzysta Firma, Certyfikat wiarygodności biznesowej, czy też Złoty certyfikat Dobroczynności.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie