Urządzenie wielofunkcyjne do biura – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Share

1541499651541405001

Sprzęt przeznaczony do użytku w biurach powinien wyróżniać się wydajnością, wytrzymałością i funkcjonalnością. Nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne to kompaktowy sprzęt przygotowany do realizacji różnych zadań biurowych, od drukowania, przez skanowanie, a na kopiowaniu kończąc. Znane na rynku marki urządzeń biurowych proponują sprzęt o bardzo różnorodnych właściwościach, co pozwala optymalnie dopasować rodzaj narzędzia do potrzeb każdego biura. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Podstawowe funkcje urządzeń biurowych

Kluczowy podział urządzeń wielofunkcyjnych to sprzęt monochromatyczny, z wydrukami czarno-białymi, oraz urządzenia kolorowe pozwalające na wydruk czarno-biały i kolorowy. Wybierając sprzęt do biura, często zwraca się uwagę na jego gabaryty. Ze względu na oszczędność miejsca, zdecydowaną przewagę mają kompaktowe urządzenia wielofunkcyjne. Niewielkie rozmiary pozwalają na oszczędność miejsca, a dzięki prostej budowie i łatwej dostępności do części mechanizmów każdy pracownik biura będzie mógł samodzielnie usunąć drobne usterki, jak zacięcie papieru. Również wymiana materiałów eksploatacyjnych nie będzie żadnym kłopotem. Zazwyczaj kompaktowe urządzenia stawiane są na stolikach, biurkach lub specjalnych, dedykowanych przez producenta szafkach. Jeśli zależy Ci na oszczędności energii, warto sięgnąć po sprzęt energooszczędny ze specjalnymi trybami pracy, którego koszty utrzymania i eksploatacji są niższe w porównaniu z klasycznym sprzętem tego typu. Urządzenia wielofunkcyjne poza drukowaniem, powinny także kopiować i skanować. Rozbudowanie standardowej drukarki o dwie dodatkowe funkcje: skanera i kopiarki zwiększa praktyczność sprzętu.

1541499651616837002

Dodatkowe funkcje w kompaktowych urządzeniach wielofunkcyjnych

Poza podstawowymi parametrami sprzęt może dodatkowo spełniać inne zadania, a do tego znacznie przyspieszać i ułatwiać codzienne użytkowanie jednego, dwóch lub kilku funkcji. Producenci popularnych marek proponują np. kolorowe wyświetlacze dotykowe, kolorowe skanery czy dysk twardy z serwerem dokumentów. Posiadając urządzenie wielofunkcyjne z kolorowym wyświetlaczem, można spersonalizować ekran główny czy przypisać do urządzenia skróty do najczęściej wykonywanych czynności, co znacznie usprawni i przyspieszy prace. Jeśli w Twoim biurze liczy się bezpieczeństwo kopiowanych czy drukowanych dokumentów i danych na nich zapisanych, szczególnie istotne będzie doposażenie urządzenia w dysk twardy z możliwością szyfrowania. Dodatkowo pozwala on na podgląd plików podczas drukowania z przenośnej pamięci USB lub SD. Urządzenie może posiadać także funkcję faksu.

1541499651619611003

Drukarka i skaner w urządzeniu wielofunkcyjnym

Biurowe urządzenia zintegrowane, tak jak drukarka czy skaner, zazwyczaj obsługują najczęściej spotykane formaty wydruku: A4 i A3. Istotne są również takie parametry, jak prędkość drukowania, rozdzielczość czy typy obsługiwanych plików. Skaner powinien swobodnie pracować na plikach TIFF, PDF, JPEG oraz XPS. Drukarka i skaner w wielofunkcyjnym sprzęcie muszą współpracować z najpowszechniejszymi systemami operacyjnymi – Windows, Linux, Server czy Mac. Przed zakupem urządzenia koniecznie zwróć uwagę na takie parametry.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie