WYWIAD - RENEX Group

Share

renex

RENEX jest jedną z największych i najdłużej działających polskich firm, dostarczającą najnowsze technologie w zakresie produkcji i serwisu urządzeń elektronicznych. W tym roku firma obchodzi rocznicę 30-lecia swojej działalności. O firmie opowiada Pani Marzena Szczotkowska - Topić – Współwłaścicielka RENEX.

Proszę powiedzieć, jakie były początki firmy RENEX i jakie momenty były najważniejsze w historii jej rozwoju?

To prawda, naszą działalność prowadzimy od 30 lat. Początki naszej firmy to działalność gospodarcza, którą rozpoczęliśmy w 1989 roku. Początkowo była to niewielka działalność dystrybucyjna, która jednak szybko się rozwijała. Głównie poprzez nawiązywanie współpracy partnerskiej z coraz większymi podmiotami międzynarodowymi. Dzięki temu w okresie trzydziestu lat wyewoluowaliśmy z niewielkiego dostawcy w prężnie działającą grupę kapitałową RENEX Group w ramach której funkcjonuje kilka powiązanych ze sobą podmiotów. Tak naprawdę tych najważniejszych momentów w rozwoju firmy było wiele. Wydaje mi się, że pierwszym było rozszerzenie naszej działalności o sferę szkoleniową. To było 20 lat temu. Nawiązaliśmy wtedy umowę z amerykańskim stowarzyszeniem IPC stając się ich Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym w Europie Środkowowschodniej. Centrum działa do tej pory i szkoli już nie tylko z norm IPC ale również ze standardów Europejskiej Agencji Kosmicznej i naszych autorskich programów. Drugim krokiem, który znacząco zmienił nasz model biznesowy było rozszerzenie działalności o sferę wytwórczą. 15 lat temu utworzyliśmy markę Reeco, pod którą produkujemy meble i stanowiska warsztatowe, które znalazły zastosowanie nie tylko w przemyśle ale z uwagi na właściwości antybakteryjne również w branży farmaceutycznej, laboratoryjnej i medycznej. Marka Reeco to również profesjonalna odzież antystatyczna i urządzenia dla przemysłu a także roboty lutownicze wyposażone w innowacyjne rozwiązanie transportu liniowego. Grupa RENEX zatrudnia dziś 150 pracowników w Polsce i w swoich oddziałach w Niemczech, Rumunii, Serbii i Chorwacji.

Jesteście firmą oferującą Klientowi całościową obsługę w zakresie produkcji i serwisu urządzeń elektronicznych.

Wierzymy w kompleksowość prowadzonych działań. Wciąż rozszerzamy naszą ofertę produktów i usług, tak aby nasz klient mógł otrzymywać nie tylko pojedynczy produkt ale wszystko co będzie mu potrzebne aby ten produkt w pełni wykorzystać. Pomagając naszym klientom rozwijać ich przedsiębiorstwa budujemy silne relacje partnerskie. Nasi klienci przed, w trakcie i po zakupie mogą liczyć na pełne wsparcie techniczne doradców RENEX. W ten sposób dzielimy się swoim doświadczeniem i know-how wspierając naszych klientów. I nie jest to jedynie slogan reklamowy. To podejście znalazło odzwierciedlenie w strukturze organizacyjnej naszej firmy. Zrezygnowaliśmy z tradycyjnego działu sprzedaży na rzecz merytorycznych Doradców Techniczno-Handlowych – specjalistów o szerokiej, praktycznej wiedzy w zakresie oferowanych przez nas urządzeń i usług. Kompleksowość działań widać również w naszej ofercie. Na tę chwilę grupa RENEX oferuje 20 tysięcy produktów z czego aż 90% dostępnych jest od ręki. Nasza grupa obejmuje przy tym szerokie spektrum marek i podmiotów wyspecjalizowanych, co sprawia, że nasi specjaliści uzupełniają się wzajemnie wiedzą i doświadczeniem, a nasi partnerzy mogą otrzymywać pomoc opartą o wiedzę z wielu dziedzin, w których działamy. Podstawą działalności firmy RENEX jest wyposażenie dla elektroników. Niezmiennie dostarczamy pełne zaplecze sprzętowe dla producentów i serwisantów urządzeń elektronicznych. Zakres tej oferty jest bardzo szeroki – od stacji lutowniczych i grotów po automaty pick&place i piece lutownicze do przemysłowej produkcji płytek PCB. Poza wszystkimi tymi działaniami, realizując naszą misję dzielenia się wiedzą, oferujemy szeroką gamę szkoleń. Szczycimy się tym, że w przeciągu 20 lat, jako RENEX EEC, przeszkoliliśmy ponad 30 tysięcy specjalistów.

Dzięki stabilności działania uzyskaliście zaufanie największych światowych producentów i jesteście Autoryzowanym Dystrybutorem renomowanych światowych firm. Czy chcieliby Państwo szczególnie wyróżnić któreś firmy – Państwa głównych partnerów?

Od początku naszej działalności sukcesywnie poszerzaliśmy ofertę, stając się autoryzowanym dystrybutorem oraz przedstawicielem na Polskę i Europę Środkowo - Wschodnią wiodących światowych producentów z branży narzędzi, maszyn i urządzeń dla przemysłu elektronicznego. Aktualnie firma Renex współpracuje z ponad czterdziestoma światowymi liderami tej branży. W ostatnim czasie mocno zacieśniamy współpracę z naszym wieloletnim partnerem – firmą YAMAHA stając się wyłącznym dystrybutorem urządzeń (automatów) YAMAHA do produkcji elektroniki, a w ubiegłym roku wyłącznym dystrybutorem robotów przemysłowych YAMAHA Robotics. Nasza wieloletnia współpraca została doceniona, ponieważ w tym roku otrzymaliśmy nagrodę Dystrybutora Roku YAMAHA w Europie.

Jakie inwestycje związane z rozwojem firmy były realizowane na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Ostatnie lata to rzeczywiście dynamiczny rozwój naszych zasobów infrastrukturalnych. Zbudowaliśmy własne, nowocześnie wyposażone Centrum Technologiczne, gdzie prezentujemy urządzenia produkcyjne, prowadzimy praktyczne szkolenia i doradztwo dla inżynierów, operatorów i technologów. W tym roku oddaliśmy do produkcji nową halę produkcyjną wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt do produkcji. Będziemy w niej produkować zrobotyzowane urządzenia o modułowej budowie, mi.in. roboty lutownicze, dozujące, wkręcające. Aktualnie automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych jest bardzo dużym wyzwaniem ale również dużą szansą dla naszych Klientów i będziemy czynnie ich wspierać, w rozwoju w tym zakresie. W związku z tym, bardzo dynamicznie rozwijamy Dział Badań i Rozwoju, aby tworzy własne aplikacje oraz te dedykowane dla potrzeb klientów. W Centrum Technologicznym, tworzymy również centrum szkoleniowe z zakresu robotyzacji.

Czy angażują się Państwo w działalność pozabranżową, jak na przykład akcje charytatywne, imprezy sportowe i kulturalne?

Jesteśmy silnie zaangażowani w lokalne i ogólnopolskie działania na rzecz szkół i uczelni. W ramach umów o współpracy przyjmujemy uczniów i studentów na staże i praktyki, gdzie dzielimy się naszą wiedzą praktyczną i teoretyczną z zakresu najnowszych technologii. Ponadto sponsorujemy organizowane przez te jednostki konkursy oraz finansujemy stypendia naukowe dla najlepszych uczniów. W ramach promocji wiedzy wśród młodzieży organizujemy również bezpłatne prelekcje w uczelniach oraz praktyczne warsztaty w Centrum Technologicznym RENEX gdzie uczniowie i studenci mają możliwość bezpośredniego poznania zagadnień technicznych w wybranych przez nich zawodach. Naszą absolutną dumą i chlubą są organizowane przez nas od czterech lat Mistrzostwa Polski w Lutowaniu. Cieszy nas rosnące zainteresowanie tym wydarzeniem i jego stale rosnąca ranga w kręgach elektroników. Widzimy, że zawody na stałe wpisały się już w kalendarz wydarzeń branżowych i z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę zarówno uczestników, jak i widzów. Tegoroczne wydarzenie, które odbyło się na początku kwietnia, utwierdziło nas tylko w tych przekonaniach. Kolejny raz zainteresowanie tym wydarzeniem miło nas zaskoczyło, zmuszając jednocześnie do wprowadzenia ograniczeń do maksymalnie dwóch reprezentantów dla każdej firmy czy też szkoły, które zgłaszały swoich reprezentantów. Organizację tego wydarzenia traktujemy jako realizację naszej misji promowania wiedzy i wymiany doświadczeń. W tym przypadku dotyczy ona znajomości światowych standardów. Naszym celem jest również nagradzanie umiejętności, które nie często są zauważane a w końcu stanowią podstawę dla budowania polskiego sektora produkcji elektroniki. Poza nagrodami finansowymi i rzeczowymi, które fundujemy zwycięzcom mistrzostw, sponsorujemy zwycięzcy zawodów wyjazd, już jako reprezentant Polski, na mistrzostwa Europy i Świata. Jesteśmy dumni, że nasze mistrzostwa wyłoniły późniejszego Mistrza Europy w Lutowaniu 2017 roku. Wspieramy również lokalnych sportowców, w różnych dziedzinach sportu, takich jak koszykówka, lekkoatletyka, judo, tych początkujących i amatorów, ale również tych, którzy osiągają wyniki na terenie Polski oraz na arenie międzynarodowej. Przez wiele wspieraliśmy Klub Szachowy we Włocławku oraz zorganizowaliśmy Międzynarodowe Mistrzostwa w szachach, w których wzięło udział kilku Mistrzów i Arcymistrzów z Europy.

Jakimi certyfikatami, nagrodami, tytułami i wyróżnieniami mogą i chcą się Państwo pochwalić?

Jesteśmy laureatem wielu nagród i wyróżnień zarówno na szczeblu lokalnym jak i jak i krajowym otrzymując m.in. nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za wyznaczanie standardów w światowej branży elektronicznej oraz podnoszenie kwalifikacji mieszkańców województwa w zakresie zaawansowanych technologii czy nagrodę Prezydenta Włocławka nagrodę, za aktywne wspieranie włocławskiego sportu. Nasz marka REECO otrzymała w 2018 roku pierwszą nagrodę w konkursie Dobry Wzór Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dla Robota Lutowniczego REECO w kategorii „Praca” a w 2015 roku główną nagrodę w konkursie „Dobry Wzór”, za projekt mebli antystatycznych REECO z serii Premium.

Na sukces składa się zwykle wiele czynników, które z nich Pani zdaniem były kluczowe w przypadku Renex?

Od zawsze powtarzam, że nie osiągnęlibyśmy tego wszystkiego i nie zbudowalibyśmy firmy w pojedynkę. Firma to ludzie, którzy tworzą zespół i to na tym fundamencie stoją sukcesy naszych marek. Ciężka praca, pasja i zaangażowanie niemal 150 pracowników w Polsce i naszych oddziałach zagranicznych, którzy codziennie reprezentują naszą firmę i wnoszą swój indywidualny wkład w jej rozwój. Dlatego staramy się być zawsze blisko naszych pracowników, wspierać ich rozwój w pracy ale też troszczyć się o nich i ich rodziny również poza nią. Struktura naszej firmy jest bardzo płaska, dzięki czemu znamy każdego pracownika z imienia i nazwiska, znamy imiona ich partnerów i dzieci, uważam to za niezwykle cenną wartość. Spotykamy się nie tylko w pracy ale także poza nią przy okazji świąt, uroczystości, organizowanych firmowych pikników rodzinnych. Wychodzę z założenia, że klienci są ważni, ale to pracownicy są najważniejsi. Tak jak to powiedział Richard Branson: „jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o klientów”.

Z czego jesteście najbardziej dumni?

Jesteśmy z tego dumni i podkreślamy to, że jesteśmy Firmą Rodziną. Mamy też rodziny i pary wśród pracowników, więc określenie „firma rodzinna” ma dla nas dzisiaj podwójne znaczenie. Aktywnie działamy w Stowarzyszeniu Inicjatywa Firm Rodzinnych, którego misją jest budowanie w Polsce wolności gospodarczej i społeczeństwa obywatelskiego. Stowarzyszenie, w którego Zarządzie mam przyjemność działać od kilku lat, zrzesza około 500 przedsiębiorców z całej Polski, pozwala na wymianę doświadczeń i promocję przedsiębiorczości rodzinnej. Jesteśmy też członkiem FBN Poland (Family Business Network) i jednym z założycieli tego Stowarzyszenie w Polsce. To stowarzyszenie zrzeszające największe firmy rodzinne na świecie, takie jak Obi, Heineken, Auchan, Villeroy & Boch czy polskie LPP, Ochnik, Vox, Adamed, Nowy Styl, Enelmed. Moim zdaniem warto promować firmy rodzinne i warto o nich mówić, bo w końcu to właśnie firmy rodzinne stanowią blisko 40% wszystkich firm w Polsce, wytwarzając niemal 20% PKB.

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie