BusinessPL Magazyn

 
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie 
PACK_AD_160x600_bpl

Kotły na paliwo płynne

Najpowszechniejszym typem ogrzewania, jakie jest stosowane w naszym klimacie, jest ogrzewanie wodne, którego nieodłącznym elementem jest kocioł grzewczy. W zależności od rodzaju wybranego paliwa kotły mogą być mniej lub bardziej ekologiczne, energooszczędne i zautomatyzowane.
 
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o. produkuje i dostarcza Ciepło systemowe na terenie miasta Gniezna oraz Pobiedzisk. O firmie opowiada Pan Piotr Staśkiewicz – Prezes Zarządu PEC w Gnieźnie Sp. z o.o.
 
Nikt nie neguje, że hałas jest szkodliwy dla zdrowia. Zarówno ten o wysokim natężeniu, który powoduje ból głowy i uszu, jak i ten o natężeniu średnim, ale emitowany przez cały czas. Zarówno praca w hałasie, jak i przebywanie w pobliżu przedsiębiorstwa, ulicy, urządzenia emitującego donośne dźwięki sprzyja pojawianiu się wady słuchu, ale też rozdrażnieniu, bezsenności, braku koncentracji. Tłumiki hałasu używane w zaawansowanych urządzeniach przemysłowych są więc rozwiązaniem, które trzeba wdrożyć, by nie szkodzić i nie narazić się na kary finansowe.
 
Już kilkaset lat temu, od chwili skonstruowania pierwszego na świecie silnika parowego, para wodna była wykorzystywana jako podstawowe źródło energii, wprawiające w ruch wszelkie maszyny w dużych zakładach przemysłowych oraz jako nośnik ciepła, ogrzewający pomieszczenia.
 
Firma SKORUT Systemy Solarne jest jednym z wiodących polskich producentów działających w obszarze odnawialnych źródeł energii – płaskich kolektorów słonecznych i fotowoltaiki. Posiadając ponad 22 letnie doświadczenie w tej dziedzinie, jest pionierem w zakresie projektowania i realizacji technologii służących oszczędności energii i ochronie środowiska. O firmie rozmawiamy z Kierownikiem Działu Sprzedaży i Marketingu - Panem Januszem Flagą.
 
Własna elektrownia fotowoltaiczna to rozwiązanie pozwalające oszczędzić wiele pieniędzy wydawanych na pobór i wykorzystanie energii elektrycznej. Energia zasilająca wszelkie domowe urządzenia, które są wykorzystywane w codziennym życiu, może być całkowicie darmowa!
 
Polska Grupa Elektryczna „Forum-Rondo” Sp. z o.o. funkcjonuje na rynku od 1999 roku, a pod obecną nazwą od roku 2007, kiedy to doszło do połączenia dwóch sieci hurtowni: El-Forum i Grupy Rondo. O historii Grupy, obecnych możliwościach opowiada Dyrektor Operacyjny Wiesław Steć.
 

WYWIAD - Ekomax Sp. z o.o.

EKOMAX Sp. z o.o. działa na polskim rynku od stycznia 2001 roku i od początku systematycznie się rozwija. W firmie wyodrębnionych jest sześć kluczowych działów: Gospodarki Odpadami, Produkcji, Laboratorium, Sprzedaży Produktów Ropopochodnych, Transportu oraz Doradztwa w zakresie Ochrony Środowiska.
 
Instalacje fotowoltaiczne nie są skomplikowanymi konstrukcjami, ale w żadnej z nich nie może zabraknąć kluczowego elementu w postaci inwertera nazywanego także falownikiem. Czym tak naprawdę jest inwerter i co warto o nim wiedzieć?
 
 
Na co dzień zużywamy mnóstwo energii w naszych domach, chociażby do gotowania wody na kawę czy herbatę, a także wieczorami, żeby zapalić światło. Prąd potrzebny jest do wielu urządzeń, z których korzystamy w życiu codziennym. Dlatego też zużycie tego prądu potrafi być naprawdę wysokie. Często chcemy wiedzieć ile zużyliśmy prądu, żeby mieć świadomość jakich rachunków spodziewać się na koniec miesiąca.
 
Odmetanowanie opiera się na stworzeniu sieci przewodów złożonych z otworów i rurociągów, niezależnej od wyrobisk górniczych, izolowanej od powietrza kopalnianego oraz hermetycznie zamkniętej. Do najskuteczniejszych technik realizacji tego procesu należy drenaż gazu z otamowanych zrobów oraz górotworu. Następnie jest on odprowadzany osobnymi rurociągami do grupowych prądów powietrza zużytego, bądź też na powierzchnię. Kiedy konieczne jest przeprowadzenie odmetanowania kopalni?
 
Nieskomplikowana budowa przekaźników napięciowych sprawia, że konstruktorzy sprzętów elektronicznych często lekceważą ich ważną funkcję. Większa uwaga przykładana jest do aspektów związanych ze sterowaniem, podczas gdy sam element wykonawczy nierzadko dobierany jest przypadkowo. Odpowiedni zestaw parametrów przekaźnika ma jednak bardzo duże znaczenie.
 
Wiele osób sądzi, że odpady trafiające do ciężarówek i tak są mieszane i spalane, a to błąd. Każda ciężarówka przyjeżdżająca do zakładu selekcji i utylizacji odpadów jest ważona, a następnie odpady są transportowane do sortowni, gdzie na specjalnych taśmach dokonywana jest selekcja, zarówno ręczna, jak i mechaniczna.
 
Elektrometal SA to dominujące na rynku polskim przedsiębiorstwo w konstrukcji i produkcji urządzeń przeznaczonych do pracy w trudnych i niebezpiecznych dla ludzi warunkach środowiskowych, Oferuje kompleksowe rozwiązania dla górnictwa, gazownictwa i innych gałęzi przemysłu. W tym roku spółka obchodzi 70-lecie istnienia. O historii firmy, obecnej działalności Grupy opowiada Pan Andrzej Wojtyła – Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny.
 

W dzisiejszych czasach trudno nam obejść się bez energii elektrycznej. Dostęp do prądu jest dla nas zupełnie niezbędny by móc sprawować codzienne obowiązki domowe i zawodowe.
 
Kotły 5 klasy są bardzo nowoczesne, przez co posiadają wiele istotnych zalet. W porównaniu z modelami klasy 4, emitują nawet 20 - 50% mniej zanieczyszczeń odpowiedzialnych za powstawanie smogu. Niskie wartości emisji wynikają z zastosowania dość drogich rozwiązań technologicznych, które pozostają nie bez wpływu także na sprawność urządzenia. Kotły 5 klasy wyposażane są w systemy sterowane elektronicznie, które pozwalają na bardzo precyzyjne dozowanie paliwa oraz powietrza do paleniska.
 

Można już od jakiegoś czasu zauważyć, że polscy przedsiębiorcy podchodzą rzetelnie do tematu zarządzania energią. Co więcej, zwiększyła się również świadomość Polaków co do tego, aby oszczędzać energię domową. Rozsądne podejście do tematu wydatkowania energii jest korzystne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym.
 
Dzięki nim spać spokojnie mogą pracownicy utrzymania ruchu elektrowni, ropociągów, gazociągów i szpitali. Mowa o systemach zasilania gwarantowanego, które działają wtedy, kiedy zawodzi sieć energetyczna i zapewniają ciągłość w dostawie prądu nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
 

Niemcy zapłacą za odpady

Niemieckie koncerny energetyczne będą musiały utworzyć fundusz przeznaczony na składowanie radioaktywnych odpadów, które pochodzą z ich elektrowni atomowych.
 
Butle z gazem wykorzystujemy płynnym do wielu różnych celów - do gotowania, ogrzewania, jako paliwo do wózków widłowych czy też w przemyśle i rolnictwie. Jakim gazem nabijana powinna być butla gazowa?