Elester-PKP - Koleje przyszłości ?

Share

Powstanie ELESTER-PKP jest rezultatem porozumienia, które teraz, z perspektywy czasu możemy bez wahania określić jako bardzo udane i korzystne. Firma powstała i oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w grudniu 1992 roku, w wyniku umowy zawartej pomiędzy Generalną Dyrekcją PKP a Zakładami Aparatury Elektrycznej ELESTER SA w Łodzi, jednak obecnie udziały w firmie należą w połowie do GE Power Controls SA, a w drugiej do PKP Energetyka SA. Aktualnie, nie ma wątpliwości, że ELESTER-PKP to lider zdalnego sterowania i automatyki w energetyce transportu szynowego w Polsce. Jednakże, początkowy rozwój działalności we wczesnych latach 90tych nie należał do najszybszych i najłatwiejszych. Wynikało to przede wszystkim z wielu transformacji i reform narzuconych krajowemu transportowi szynowemu, które poniekąd popchnęły firmę w kierunku poszukiwania nowocześniejszych rozwiązań i kolejnych rynków zbytu. Duże zaangażowanie w rozwój, zmiany oraz, intensywna praca zaowocowały konstrukcją kilku wysoko wyspecjalizowanych i zaawansowanych technologicznie urządzeń. Co więcej, te pionierskie kroki wiązały się również z wprowadzeniem nowoczesnej automatyki sterowania energetyką tramwajową. Wydarzenie to okazało się niezwykle istotne, ze strategicznego punktu widzenia, ponieważ tym samym firma udowodniła swoją wyższość nad krajową konkurencją. Lata, które nastąpiły po tym sukcesie to przede wszystkim okres imponującej ewolucji całego przedsiębiorstwa, która w ostateczności doprowadziła ELESTER-PKP do elitarnego grona konstruktorów nowoczesnych urządzeń oraz systemów przeznaczonych dla transportu szynowego. Ten wyjątkowy sukces nie jest w żadnym razie dziełem przypadku, ale konsekwencją starannie zaplanowanej strategii rozwojowej, zakładającej takie elementy jak innowacyjność w podejściu do nowych produktów oraz niezawodność oferowanych urządzeń. Wspomniana innowacyjność uwidacznia się przede wszystkim w działaniu specjalnego działu konstrukcyjnego, który ma za zadanie opracowywać nowopowstałe pomysły oraz nietypowe, ciekawe rozwiązania. Niekiedy to właśnie rozwiązania i projekty pochodzące z ELESTER-PKP wyznaczają kolejne trendy na rynku. Z drugiej strony sprawność i wytrzymałość produktów to więcej niż obowiązek, gdy rozpatrujemy tak specyficzne pole działania jakim jest transport oraz energetyka. Nie ma tu miejsca na pomyłki, błędy, czy półśrodki, szczególnie w przypadku systemów kierowania i bezpieczeństwa. Aby zapobiec jakimkolwiek ewentualnym usterkom Zarząd firmy zdecydował się na wprowadzenie specjalnych środków kontroli gotowych produktów. Poza oczywistymi korzyściami, niezawodność ma również odpowiedni oddźwięk finansowy. Żywotność systemów i ich odporność na zakłócenia pozwala firmie wystawiać długoterminowe gwarancje, a to stawia ELESTER-PKP w kolejnej kategorii ponad koncepcją.

Czynnik ludzki na tle dosyć nietypowego rynku
Lata poświęcenia, a wraz z nimi kolejne sukcesy pokazały energię oraz siłę przebicia charakteryzującą ELESTER-PKP. Należy podkreślić, że obecna ugruntowana i czołowa pozycja firmy to zasługa lojalnych pracowników, którzy każde działania wspierali swoją wiedzą oraz umiejętnościami, a każde realizowane przez nich zadanie doczekało się doskonałych rezultatów. Świadomość wartości, jaką reprezentuje sobą kapitał ludzki powoduje, że zarząd spółki właśnie w ludziach pokłada największe nadzieje na przyszłość. Ta wiara jeszcze nigdy nie została nadwyrężona, a reprezentanci firmy niejednokrotnie zaznaczają, że właśnie oddani pracownicy utrzymują całą organizację na liderskiej pozycji. To dzięki nim możliwa jest realizacja skomplikowanych, a czasem nawet zupełnie pionierskich zadań, w których ELESTER-PKP najlepiej się realizuje. Kadra pracownicza jest odpowiednio dobierana na bazie poziomu wykształcenia oraz zdobytego doświadczenia zawodowego. Co więcej, firma kładzie duży nacisk na rozwój profesjonalny każdego pracownika, gdyż to oni konstytuują dla niej największą wartość. Obecnie zatrudnionych jest prawie 150 osób, z czego 90% legitymuje się wykształceniem technicznym i wyższym. Rynek, na którym działa firma jest dosyć specyficzny, ponieważ poszczególne projekty i zadania są w całości adaptowane do indywidualnych potrzeb klientów. Tylko bliskie relacje z odbiorcami pozwalają na opracowanie projektu oraz umożliwiają niezbędną ingerencję i pomoc w kluczowych momentach jego realizacji. Przyjazne i otwarte podejście ze strony przedsiębiorstwa buduje ścisłą relację oraz wywołuje wzajemne zaufanie i szacunek. Sama formuła proponowanych systemów bazuje na możliwości ich łączenia i scalania z urządzeniami innych producentów. Dodatkową zaletą produktów jest pełna dokumentacja informatyczna, dzięki której jakiekolwiek późniejsze konfiguracje czy rozszerzenia są jak najbardziej możliwe.

Wyroby ELESTER-PKP przepustką do przyszłości
Zanim zajmiemy się wizją przyszłości, jaka roztacza się przed ELESTER-PKP, warto przybliżyć konkretną ofertę firmy, która według samych twórców, opiera się na „trzech głównych filarach”. Pierwszy z nich skomponowany jest z gotowych systemów - zdalnego sterowania, systemów automatyki dla podstacji trakcyjnych, ogrzewania rozjazdów kolejowych, systemów przewodowego i bezprzewodowego sterowania i wiele innych. Drugi filar to raczej domena typowo usługowa. W tym zakresie firma specjalizuje się przede wszystkim w budowie i modernizacji obiektów elektroenergetycznych. ELESTER-PKP ma na swoim koncie wiele naprawdę wyjątkowych realizacji, w tym pierwszą w Polsce podstację trakcyjną z jednostopniową transformacją 110/3kV w Hucie Zawadzkiej. Trzeci element, który dopełnia profil firmy, to produkcja specjalistycznego oprogramowania, ze sztandarowym programem paszportyzacji urządzeń energetycznych na czele. Patrząc na tak rozległe pola działalności trudno nie zastanowić się nad istnieniem tej najważniejszej, kluczowej części, czy też funkcji, która scalałaby i reprezentowała ofertę firmy. Odpowiedź, na nasze rozważania okazała się zaskakująco oczywista. ELESTER-PKP swoją najcenniejszą wartość upatruje wewnątrz systemu, w jego „sercu”, któremu w większości modeli odpowiada sterownik mikroprocesorowy CZAT 3000plus. To bardzo nowoczesne rozwiązanie zaprojektowane specjalnie dla energoelektrycznych urządzeń. Wyjątkowa dbałość wykonania i specjalna konstrukcja zapewniają wysoką wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych. Jest to jednoznaczne z bezpieczną pracą całego systemu, wolną od jakichkolwiek usterek. Najważniejszą cechą CZATa 3000plus stanowi jednak jego uniwersalność. „Serce” systemu jest skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić swobodną konfigurację oraz adaptację do dowolnego typu sprzętu. Wspólną zaletą wszystkich produktów i działań firmy jest ich innowacyjność, warta podkreślenia kolejny raz. ELESTER-PKP to przedsiębiorstwo, które nie ugnie się przed ciężką pracą, ani przed nowymi wyzwaniami. To nie są tylko puste frazesy. To są fakty. Wystarczy wymienić takie dokonania, jak już wspomniana Huta Zawadzka, czy stworzenie jedynego w Polsce licznika prądu stałego, w którym część pomiarowa zasilana jest z napięcia mierzonego. Innowacja, niezawodność, bezpieczeństwo to pojęcia na stałe goszczące w filozofii firmy. Czy istnieją, zatem jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące przyszłości? Absolutnie, nie. Firma dba o to, aby nieustannie wzbogacać swoją ofertę, unowocześniać kolejne rozwiązania, oraz wypracowywać nowe, przełomowe pomysły. ELESTER-PKP to nie bohater drugiego planu, ani przedsiębiorstwo podążające za aktualną modą. Firma sama wytycza szlaki i wyznacza trendy. Jak dotychczas ELESTER-PKP to prawdziwy wizjoner branży energetycznej na krajowym rynku.

Naprawdę nie chcemy się przechwalać, ale…
ELESTER-PKP to przedsiębiorstwo z tradycją, bogatym doświadczeniem, wizją oraz szerokimi perspektywami. Jednak zamiast dumy i promocyjnego podejścia, natrafiamy raczej na subtelne odpowiedzi oraz skromność. Na szczęście, udało nam się wyłuskać kilka informacji, które mogą dać obraz wielkości aktualnego sukcesu firmy. Branża transportu szynowego to wyjątkowo specyficzny przemysł, uzależniony w dużej mierze od kraju. Jej narodowa specyfika wynika między innymi z różnicy napięć elektrycznych, różnorodności systemów, a nawet obowiązujących praw i rozporządzeń. Dlatego dział konstrukcyjny Elester-PKP kładzie nacisk na ewentualną możliwość adaptacji rozwiązań do innego otoczenia. Tak otwarta polityka firmy powoduje, że rok rocznie wzrasta ilość produktów eksportowanych za granicę, a marka ELESTER-PKP zyskuje na rozpoznawalności. Innym doskonałym środkiem budowania reputacji i promowanie marki jest współorganizacja różnorodnych wydarzeń poza biznesowych. Firma dostrzega największą nadzieję w kręgach uniwersyteckich, gdzie upatruje zarówno grupę potencjalnych przyszłych pracowników, jak i potencjalnych klientów. Największy nacisk położony został na budowanie świadomości marki pośród studentów uczelni technicznych. Ostatnio, mogliśmy obserwować działania firmy podczas świętowania pięćdziesiątej rocznicy istnienia studenckiego radia ŻAK przy Politechnice Łódzkiej. Z kolei na gruncie zawodowym ELESTER-PKP zdobył tyle wyrazów uznania, że trudno mówić tutaj o budowaniu świadomości. Tutaj możemy raczej zaznaczyć wzrastający prestiż marki. Zarówno sama firma, jak i proponowane przez nią rozwiązania spotykają się z gorącym przyjęciem pośród profesjonalistów i klientów. Pomiędzy sporą liczbą nagród i wyróżnień, na pewno warto wspomnieć o tych najświeższych. Firma została nagrodzona Złotym Medalem Targów Poznańskich EXPOPOWER 2008, otrzymała Medal Prezesa SEP oraz Rekomendacje SEP na kluczowe produkty i usługi firmy, a także wyróżnienie w konkursie Lider Transportu Szynowego 2007. „Naprawdę nie chcemy się chwalić, ale zawsze miło jest opowiedzieć o tym jak firma i jej działania są pozytywnie odbierane, zarówno przez profesjonalistów, jak i klientów”, kwituje rozmowę reprezentant ELESTER-PKP.