AC/DC ze Stanisławowa Pierwszego. Systemy zasilania gwarantowanego

Share

aps-energia

Dzięki nim spać spokojnie mogą pracownicy utrzymania ruchu elektrowni, ropociągów, gazociągów i szpitali. Mowa o systemach zasilania gwarantowanego, które działają wtedy, kiedy zawodzi sieć energetyczna i zapewniają ciągłość w dostawie prądu nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Takie rozwiązania oferuje APS Energia, spółka z siedzibą w Stanisławowie Pierwszym pod Warszawą, firma, której ufa Gazprom i Rosatom.

APS Energia S.A. działa wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na przerwy w dostawie prądu. Firma ze Stanisławowa Pierwszego jest czołowym, na skalę światową, producentem systemów zasilania gwarantowanego zarówno prądu zmiennego, jak i stałego. Historia firmy sięga roku 1995 i czwórki założycieli wywodzących się z Politechniki Warszawskiej, którzy uznali, że know-how, ambicję i marzenia należy przekuć w rzeczywistość. Pierwsza siedziba APS Energia mieściła się w garażu, następnie przeniosła się do nieco większego lokum i to stamtąd do odbiorców z Tajwanu, Niemiec, Chin, Szwajcarii, USA, Holandii i innych krajów trafiały pierwsze urządzenia firmy – zasilacze do technologii plazmowych. To właśnie z pieniędzy z jednego z takich kontraktów udało się przenieść z niedużego garażu do większej siedziby, a także poszerzyć grono pracowników poza czterech założycieli. Koniec lat 90. to natomiast praca nad serią prostowników PBI, systemami zasilania prądem przemiennym, a także rozwiązaniami dla elektrociepłowni na terenie całego kraju. Zdobywane przez lata doświadczenie – między innymi związane z systemami dla elektrowni w Kozienicach, filią spółki w Kazachstanie czy nawet współpracą z NATO – pozwoliły na otwarcie spółki zależnej w Rosji. Takowych APS Energia ma już na swoim koncie siedem, z czego sześć – za granicą, oprócz Rosji są to spółki w Kazachstanie, Azerbejdżanie, Czechach, Turcji i na Ukrainie. Siódmą jest przejęty w 2008 roku ENAP z Wilczkowic Górnych. W 2016 roku spółka-matka przeprowadziła się do nowoczesnej siedziby w Stanisławowie Pierwszym – centrum badawczo-rozwojowego, inżynieryjnego i produkcyjnego.

Od projektu, przez realizację i serwis, czyli usługa od A do Z
Systemy oferowane przez APS Energia mają za zadanie zapewnić sprawne działanie podłączonych do nich urządzeń w przypadku awarii zasilania i równie sprawne przywrócenie ich do sieci po usunięciu problemu. Źródłem energii w takim przypadku są zazwyczaj akumulatory, z których prąd stały przetwarzany jest na prąd zmienny i taki trafia do poszczególnych urządzeń. Tam, gdzie brak zasilania generuje kłopoty, takie rozwiązania są niezbędne – w elektrowniach, gdzie mogłoby to doprowadzić do katastrofy w postaci poważnej awarii, a nawet pożaru, czy w przemyśle, gdzie brak zasilania oznacza zazwyczaj spore straty dla firmy. Projektowanie takich systemów zaczyna się w dziale R&D w Stanisławowie Pierwszym. Przy użyciu najnowszych technologii symulacyjnych, projektowych czy testowych powstają koncepcje zaplanowane od początku pod kątem konkretnego odbiorcy. To też stawia rozwiązania oferowane przez APS Energia kilka klas wyżej od seryjnie produkowanych systemów UPS. Przygotowany przez pracowników R&D projekt trafia do działu engineering, gdzie inżynierowie wdrażają go do produkcji. Katalog obejmuje ponad 600 różnych urządzeń – falowników, odbiorników, przetwornic, wiele z nich ma budowę modułową. To pozwala na spersonalizowanie nawet najbardziej skomplikowanego zlecenia. Te przygotowywane są od początku do końca. Firma oferuje pełne wsparcie zarówno na etapie projektowania, jak i wdrażania rozwiązań czy serwisu gwarancyjnego. Co więcej, APS Energia prowadzi również usługi rewitalizacji istniejących już systemów zasilania gwarantowanego, a w związku z dynamicznym rozwojem własnych usług – także wymianę swoich urządzeń w montowanych przez siebie kilkanaście lat temu sieciach. Realizacje wspomnianych inwestycji nie byłyby jednak możliwe bez długich i szczegółowych testów oraz badań, które poparte są szeroką gamą certyfikatów – tak, aby rozwiązania APS Energia były dostępne dla odbiorców w różnych krajach i sektorach gospodarki. Na sukces firmy pracuje blisko 400 pracowników. Do Stanisławowa trafiają najlepsi, bo spółka pozostaje w nieustannej współpracy z największymi polskimi uczelniami technicznymi, a także z wieloma ośrodkami poza granicami kraju.

Lotos, Enea i kilkanaście elektrowni w całej Polsce
CV spółki APS Energia robi wrażenie. Realizacje firmy ze Stanisławowa Pierwszego znajdują się na całym świecie, a jej klientami są potentaci w swoich sektorach. APS Energia dostarcza rozwiązania do szerokiego spektrum odbiorców. Są to przedsiębiorstwa z zakresu energetyki – w tym atomowej, co czyni stanisławowską firmę jedyną tego typu w kraju i jedną z niewielu na świecie – gazu i nafty, przemysłu, ale także transportu i sektora wojskowego. Wśród klientów w Polsce znajdziemy największych graczy na rynku – Lotos, Orlen, Enea, Tauron, Energa, PGE Polska Grupa Energetyczna czy NATO, które we wspomniane systemy wyposażyło polskie okręty wchodzących w skład swojej floty. Systemy zasilania gwarantowanego znajdziemy oczywiście w wielu elektrowniach i elektrociepłowniach, takich m.in. jak: Kozienice, Bełchatów, Opole, Jaworzno, Łagisza, Ostrołęka, Stalowa Wola, PAK, Turów, Rybnik, Połaniec, Dolna Odra, Skawina. W ciągłym rozwoju pozostaje także oferta przeznaczona dla transportu i trakcji jezdnej – kolei, autobusów hybrydowych, tramwajów czy trolejbusów. Takie urządzenia zapewniają zasilanie całego wagonu pasażerskiego, w tym zasilają automatykę, klimatyzację czy po prostu gniazdka przeznaczone do użytku pasażerów. Głównym odbiorcą wspomnianych rozwiązań jest bydgoska PESA, Newag, H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych i wiele innych, a ogółem takich realizacji firma ma już na swoim koncie bisko 500. Z poznańskim Thalesem spółka pracowała nad stworzeniem systemu sterowania ruchu kolejowego (SRK), który odpowiada za nadzór nad bezpiecznym ruchem pociągów w całej Polsce.

Jedyna polska firma zabezpieczająca rdzeń atomowy
Poza granicami kraju imponuje współpraca z rosyjskim sektorem energetyki, nafty i gazu. Urządzenia APS Energia od lat pracują już na polach naftowych Rosnieftu i rurociągach Gazpromu – Nordstream czy gazociągu Jamalskiego. To zaufanie wynika w prostej linii z kompleksowości usług. Urządzenia spod Warszawy sprawdzają się zarówno na etapie wydobycia, transportu, jak i późniejszego przetwórstwa ropy czy gazu. Coraz śmielej stanisławowska spółka wkracza także do sektora atomowego, a to za sprawą uzyskania certyfikatu rosyjskiego Rosatomu, który poświadcza wytrzymałość urządzeń w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Nic więc dziwnego, że to właśnie APS Energia wygrała przetarg na dostarczenie wspomnianych systemów do Kurskiej Elektrowni Atomowej. Wspomniane realizacje to także ogromna odpowiedzialność. Nie jest tajemnicą, że w sektorach związanych z naftą, gazem i atomem jak w żadnych innych kluczowym dla bezpieczeństwa jest utrzymanie ciągłości dostaw zasilania, a każda, nawet najmniejsza przerwa może być katastrofalna dla środowiska i życia ludzi. To doświadczenie pozwala z powodzeniem stosować rozwiązania stanisławowskiej spółki w systemowych elektrowniach na Białorusi, Litwie czy na Bliskim Wschodzie. APS Energia działa również w obszarze odnawialnych źródeł energii. Dzięki specjalnym falownikom energia uzyskana z siły wiatru, wody lub słońca przekształcana jest na prąd zmienny. Instalacje oparte na takich rozwiązaniach działają na przykład w magazynach energii czy też systemach, które zasilają aktywne znaki drogowe w Polsce i Czechach. Firma planuje także ekspansję na kolejne rynki. Kwestią czasu pozostaje otwarcie spółki w Stanach Zjednoczonych. APS Energia otrzymała już certyfikaty na część urządzeń, np. certyfikat UL, który pozwala na dystrybucję urządzeń za oceanem. Kolejne oddziały mają także powstać w Teheranie i Dubaju, gdzie firma ma nadzieję wykorzystać swoje doświadczenie związane z przemysłem atomowym i naftowym.

Energia w sporcie
Mimo ogromnych nakładów finansowych i czasowych na rozwój, firma znajduje także chwilę na wspieranie inicjatyw niezupełnie związanych z branżą. Podwarszawska spółka aktywnie działa na rzecz sportu, głównie na Politechnice Warszawskiej, gdzie z logiem APS pojawia się na siatkarskim parkiecie tamtejszy AZS. Na podobne wsparcie może liczyć sekcja judo, która jest jedną z najlepszych w Polsce wśród uczelni wyższych. Firma nie zapomina także o kulturze – dzięki dużej pomocy APS Energii mógł się ukazać album ś.p. Andrzeja Baturo, a sumptem stanisławowskiej spółki wydane zostały płyty jazzowe. Firma angażuje się także w szeroko pojęte akcje społeczne, sponsoringowe, jak np. sponsoring generalny Sekcji Judo Politechniki Warszawskiej czy charytatywne. O tę pozabranżową działalność bardzo dba się w Stanisławowie Pierwszym, tak jak spółka dba o dostarczenie prądu do setek tysięcy urządzeń na całym świecie. 

mmc-300x250

300x250aasa

creditreform2

BusinessPL Magazyn

Magazine
kliknij tutaj aby przeczytać nasze najnowsze wydanie