Kiedy warto założyć lokatę walutową?

Share

pexels-photo-221174

Lokata walutowa to depozyt bankowy prowadzony w polskim banku, jednak w innej niż polska walucie. Taki sposób oszczędzania pieniędzy może okazać się korzystny w wielu sytuacjach. Podpowiadamy, komu opłaca się założyć lokatę walutową.

Najpopularniejszymi lokatami walutowymi są lokaty w dolarach amerykańskich, euro, frankach szwajcarskich i funtach brytyjskich. Mechanizm działania tego typu depozytów jest dokładnie taki sam, jak w przypadku klasycznych lokat złotówkowych. Pieniądze zamrażane są na kilka lub kilkanaście miesięcy (w zależności od długości trwania lokaty), a wcześniejsza wypłata środków wiąże się z utratą odsetek.

Oprocentowanie lokat walutowych jest z reguły niższe niż oprocentowanie lokat złotówkowych. Skąd ta różnica? Otwierając lokatę walutową zarabiasz nie tylko na oprocentowaniu, ale również na różnicach kursowych. Jeśli kurs waluty wzrośnie, wzrośnie również Twój zysk. Biorąc pod uwagę fakt, że kurs waluty może się również obniżyć, taka forma inwestowania pieniędzy niesie również pewne ryzyko. Przed podpisaniem umowy z bankiem warto mieć tego świadomość.

Dla kogo lokata walutowa?
Jeśli posiadasz kredyt hipoteczny w obcej walucie, założenie lokaty walutowej będzie strzałem w dziesiątkę. Masz kredyt we frankach szwajcarskich? Dzięki lokacie będziesz mógł zminimalizować wahania kursowe. Jak to możliwe? Wyższy kurs franka szwajcarskiego spowoduje nie tylko zwiększenie miesięcznej raty kredytu, ale również wzrost Twojego zysku z lokaty bankowej.

Opłacalność tego typu rozwiązania warto skalkulować, posiłkując się konkretnymi danymi liczbowymi.

Lokata walutowa dla pracujących za granicą
Jeśli pracujesz za granicą i zarabiasz w obcej walucie, depozyt walutowy umożliwi Ci długofalowe oszczędzanie. Biorąc pod uwagę fakt, że Twoje pieniądze będą zamrożone na kilka lub kilkanaście miesięcy, dzięki lokacie unikniesz przypadkowych i mało przemyślanych wydatków. Nie ulega wątpliwości, że wizja utraty wypracowanych odsetek jest najlepszą motywacją do kontynuacji depozytu.

Oszczędności w obcej walucie
Lokata walutowa jest dobrym sposobem na zainwestowanie oszczędności w obcej walucie. Jeśli podczas letnich wakacji dorabiałeś pracując dorywczo za granicą, możesz zainwestować zarobione pieniądze właśnie w ten sposób. Jeśli zdecydujesz się na wymianę pieniędzy w kantorze, stracisz środki stanowiące różnicę pomiędzy kursami kupna i sprzedaży.

Do założenia lokaty walutowej nie potrzebujesz pokaźnych oszczędności. Niektóre banki umożliwiają otwarcie depozytu walutowego już przy kwocie 100 jednostek danej waluty.

Jeśli chcesz, aby depozyt walutowy przyniósł Ci jak największe zyski, pamiętaj o tym, by na bieżąco śledzić kursy walut, sytuację gospodarczą kraju oraz prognozy dotyczące zmian na rynku walutowym. Pamiętaj, że jeśli złotówka umocni się w stosunku do waluty Twojej lokaty, zamiast zysków możesz zanotować straty.