Jaki kredyt i dla kogo? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o produktach finansowych

Share

kredyty

Kredyty należą do najpopularniejszych produktów, oferowanych przez banki. Pozwalają na szybie pozyskanie środków na dowolny lub określony umową cel. Instytucje bankowe nieustannie ulepszają i rozszerzają swoje oferty kredytowe, tak aby jak najbardziej odpowiadały one na nasze potrzeby. Dzięki temu wachlarz produktów finansowych dostępnych na rynku jest niezwykle okazały. Jak nie zagubić się w morzu ofert? Jak wybrać odpowiedni kredyt?

Aby ułatwić odpowiedzi na te pytania, poniżej przeanalizujemy kilka najpopularniejszych typów kredytów. Szczegółowych informacji i pomocy przy wyborze odpowiedniej pożyczki można uzyskać u profesjonalnych doradców – na przykład u operatora bankowego Aconto.

Kredyt gotówkowy – szybko i na dowolny cel
Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Oferują go niemalże wszystkie instytucje. Jest łatwo osiągalny i szybki – często pieniądze trafiają do klienta tego samego dnia, kiedy zawarta została umowa. W przypadku tego produktu nie ma obowiązku informowania banku o celu kredytu.

W zależności od wymagań banku oraz wysokości pożyczanej kwoty, konieczne może być zabezpieczenie kredytu w postaci zaświadczenia o miejscu zatrudnienia i zarobkach klienta, poświadczone przez pracodawcę (mówimy wtedy, że jest to kredyt na oświadczenie). Pożyczki gotówkowe mogą być wysoko oprocentowane, dlatego przed wyborem konkretnej oferty zawsze należy starannie porównać propozycje różnych banków (najlepiej przy pomocy doradcy kredytowego).

Kredyt konsolidacyjny – jedna, niższa rata
Kredyt ten łączy wszystkie zobowiązania klienta, ułatwiając spłacanie comiesięcznych rat i obniżając ich wysokość. Zawierając go, zamieniamy wszystkie raty (na przykład za kredyt hipoteczny, kredyt ratalny i kredyt gotówkowy) na jedną, spłacaną do banku, z którym zawarliśmy umowę o kredyt konsolidacyjny.
Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko ułatwienie w spłacie, ale również obniżenie wysokości comiesięcznych zobowiązań (w zależności od oferty banku nawet do 30%). Pozwala to na zachowanie większej płynności i swobody finansowej, jednak może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Kredyty dla firm – obrotowy lub inwestycyjny
W funkcjonowaniu wielu firm nadchodzi moment, w którym kredyt jest jedyną możliwością utrzymania płynności finansowej. Najpopularniejsze kredyty dla firm występują w wariantach inwestycyjnym lub obrotowym. Pierwszy z nich udzielany jest na dłuższy czas, a jego przeznaczenie musi wiązać się z planem utrzymania lub zwiększenia majątku firmy. Kredyt obrotowy służy pokrywaniu bieżących wydatków związanych z działalnością przedsiębiorstwa, takich jak opłata faktur, zakup niezbędnych materiałów, czy wypłata wynagrodzeń pracowniczych. Okres kredytowania zwykle jest krótszy niż w przypadku kredytu inwestycyjnego.

Jak wybrać korzystnie?
Omówione przykłady nie wyczerpują wszystkich typów kredytów, jakie dostępne są na rynku. Wybór najkorzystniejszego produktu i banku oferującego najlepsze warunki, warto jest powierzyć specjalistom. Godnych zaufania i profesjonalnych doradców kredytowych znajdziecie na platformie operatora bankowego Aconto.