Samodzielne prowadzenie księgowości

Share

fotolia 133908467 subscription monthly m

Sprawy księgowe bardzo często są zawiłe, dlatego warto szukać ułatwień oraz pomocy.

Dotyczy to głównie firm, ponieważ muszą się one rozliczać regularnie, po to aby wiedzieć, czy działalność jest zyskowna. Nie tylko nowe przedsiębiorstwa, ale również te działające na rynku wiele lat powinny mieć specjalne oprogramowanie dla firm, które zastąpi wiele czynności ręcznych. Przede wszystkim warto pomyśleć o tym na początku roku lub też na początku działalności, jeśli jest ona nowa.

Dzięki temu łatwiej dokonać wyboru programu księgowego, których na rynku jest wiele. Najbardziej popularny posiada moduł sprzedażowy, magazynowy, a także internetowy. Coraz więcej jest firm działających przez internet, dlatego wysyłka dokumentacji, e-maili czy innych ważnych spraw bezpośrednio z oprogramowania księgowego, to cenna rzecz. Firma musi zwracać uwagę na to aby dobrze dobrać program księgowy ponieważ będzie miało to znaczenie dla codziennej pracy. Podstawą jest to aby swobodnie móc wystawić rachunki czy faktury, podliczyć bieżący miesiąc pod względem rachunkowym czy obliczyć dochody.

Coraz więcej programów księgowych jest w języku polskim, dzięki czemu obsługą może zajmować się nie tylko księgowa ale również właściciel firmy. Warto zakupić programy dla księgowych posiadające książkę przychodów i rozchodów czy możliwość rozliczania ryczałtowego. Program ten powinien być kompatybilny z komputerem firmowym, drukarką a także skanerem. Oprogramowanie księgowe dla firm można zakupić już w sklepach ze sprzętem komputerowym i średnio kosztuje tysiąc złotych z podstawowymi modułami.

Należy sprawdzić czy program księgowy dla firm posiada licencję, płytę aby móc go nagrać na komputer a także objaśnienia i porady. Nowoczesne programy posiadają także bazę wiedzy rachunkowo księgowej dzięki czemu księgowość jest łatwa. Wszelkie aktualne informacje księgowe są od razu podsyłane lub też łatwo można je wyszukać. Niektóre programy doskonale sprawdzają się w prowadzeniu sklepów internetowych, a także działalności usługowej. Dodatkowe parametry, jakie powinien posiadać to możliwość realizacji inwentaryzacji, spis towarów magazynowych, a także stan sprzedaży. Baza powinna zawierać możliwość wpisu kontrahentów, klientów, a także ich danych aby łatwiej można było stworzyć fakturę. Oprogramowanie dla firm może również być w formie on line, jeśli korzysta się z wirtualnych biur rachunkowych. Początkowe zapoznanie się z programem księgowym i jego funkcjami wymaga czasu, ale za to każdy może się nauczyć jego obsługi.