magazine top

buying-flat

Bardzo często można spotkać się dwoma skrajnymi stanowiskami – jedni uważają, że najbardziej opłacalną inwestycją jest kupno domu, drudzy natomiast sądzą, że to mieszkania przynoszą więcej korzyści. Każda z tych nieruchomości ma swoje plusy i minusy. Dom zapewnia nam kontrolę i odseparowanie od sąsiadów, z kolei mieszkanie wymaga mniejszego nakładu pracy i łatwiej je spieniężyć.

Kiedy kupno mieszkania stanowi dobrą inwestycję?
Niektórzy inwestorzy wykazują staroszkolne, w tych czasach już niezbyt słuszne, założenie, że kupno mieszkania deweloperskiego niesie za sobą jedynie możliwość zarobku w postaci sprzedaży w momencie, kiedy ceny nieruchomości wzrosną. Dopuszczają do siebie jeszcze opcję wynajmowania, jednak ta sprawdza się tylko w przypadku niewielkich, indywidualnych inwestorów, którzy decydują się na zakup jednej, maksymalnie dwóch nieruchomości jednocześnie.

Apartamenty są natomiast świetną inwestycją dla kogoś, kto dopiero wchodzi w dorosłość. Mieszkania dla młodych mają bowiem dwuwymiarowy wydźwięk – po pierwsze stanowią prawdziwe pierwsze lokum, w którym można poważnie myśleć o założeniu rodziny, rozwijaniu swoich pasji lub kariery zawodowej. Po drugie mieszkanie dla młodych jest kapitałem stałym, który już zawsze będzie do nich należał, jeśli nie zdecydują się go sprzedać – zazwyczaj na korzystnych warunkach. Dodatkowo mieszkanie może być też źródłem dochodu stałego w postaci wynajmu.

Zalety mieszkań jako inwestycji
Poniżej przedstawiamy kilka z zalet kupowania mieszkań jako nieruchomości inwestycyjne wg specjalistów z geogrupa.pl:

- Zazwyczaj spotykamy się z niższą ceną mieszkania deweloperskiego niż koszt zakupu domu o podobnej powierzchni.
- Można znaleźć wysokiej jakości mieszkanie w dobrej lokalizacji, w cenie nie przekraczającej 2/3 kosztu domu wybudowanego na obrzeżach miasta.
- Od wielu lat następuje zmiana stylu życia, przeprowadzanie się ludzi do miast, co może oznaczać, że wynajem mieszkań dla młodych stanie się coraz popularniejsze i korzystniejsze finansowo.
- Koszt utrzymania mieszkania deweloperskiego jest niższy niż utrzymanie domu.
- Elastyczne umowy najmu, które można dopasować do własnych potrzeb, umożliwiają otrzymywanie stałego dochodu nawet wtedy, gdy wyprowadzamy się z mieszkania jedynie na kilka miesięcy.
- Zakup mieszkania deweloperskiego umożliwia wykończenie go wedle własnego uznania i pod panujące obecnie trendy.
- Początkujący inwestorzy mogą decydować się na zakup tanich mieszkań, by szybko zbudować portfolio.
- Zakup większej ilości mieszkań deweloperskich umożliwia rozłożenie ryzyka inwestycyjnego oraz otrzymanie rabatów.
- Silny popyt na mieszkanie dla młodych na obszarach metropolitalnych może spowodować znaczny wzrost ich cen w przyszłości.

Mieszkania deweloperskie pozwalają na samodzielne rozdysponowanie przestrzeni i ulokowanie pokoi.

fb button

grab my essay banner

logo jooble